Juhtkiri

Juhtkiri | Meeleheide ja meelehea meditsiinis (2)

Ohtuleht.ee, 7. märts 2018, 19:04
 TAIRO LUTTER
Uuringud näitavad, et korruptsioon meditsiinis on visa kaduma – kui neli aastat tagasi arvas kaheksa protsenti küsitletutest, et ravijärjekorras saab end ette osta, siis vahepeal on see arv langenud kuuele protsendile. Tulnuna kultuurist, kus arstidele omast taskust lisa maksmine käis vaat et asja juurde, polegi see ehk nii halb tulemus. Kui vaid poleks juhtumeid, mis viitavad, et ka osa arste ja haiglajuhte pole aastakümnetetagusest mentaliteedist välja kasvanud, ja seda toonasega võrreldes parematest palkadest ja tõhusamast kontrollist hoolimata.

Viimati kuulsime Lääne-Tallinna keskhaigla hooldusravikliiniku juhataja ja õendusjuhi kinnipidamisest, kahtlustatuna süstemaatilises altkäemaksu võtmises patsientide lähedastelt. Kui pistise võtja tegutseb ahnusest ja teadmises, et ravijärjekorras etteotsa jõudnu jääb kiireima võimaliku abita, siis altkäemaksu pakkuja käitub enamasti põhimõttel, et kus meeleheide suurim, seal kiusatusele end või lähedast ravijärjekorras ette osta kõige raskem vastu panna. Sama kinnitab teinegi uuring, mille järgi on kaks kolmandikku arstile pääsemiseks mitteametlikku tasu maksnutest teinud seda eriarstile pääsemiseks. Võib öelda, et pika ravijärjekorraga kaasneb pea alati korruptsioonirisk. Mitte et see pistise andmist õigustaks.

Ühest küljest tähendab see, et liigselt muretsema ei peaks need perearstid, kes on pidevalt küsimuse ees, kas patsiendilt kommikarpi või lillekimpu vastu võttes ei riskita mitte korruptsioonisüüdistusega – perearsti jutule pääseb pigem kiiresti ja  kui arstiabi jätab soovida, on kindlam vahetada arsti, kui üritada samalt arstilt paremat teenust osta. Iseküsimus on, kas iga päev terviseküsimustega tegelev perearst üldse hindab tänuavaldusena üleantud kaloripommi nii kõrgelt, nagu patsient arvab, või püüab pigem ebamugavas olukorras head nägu teha. Ehk piisaks edaspidi naeratusest ja mõnest soojast sõnast.

Teisalt oleme kurva tõdemuse ees, et korruptsioon ei kao täielikult vast enne, kui lühenevad ravijärjekorrad. Viimasega on lood aga endiselt kehvad.

2 KOMMENTAARI

m
Minna 8. märts 2018, 12:52
Vast ikka vasoloogi juurde?
j
jah 8. märts 2018, 11:46
6.märtsi 2018 saatekirjaga saab vaseloogi vastuvõtule Tallinnas kõige varem 25.mail 2018.

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee