Eesti uudised

Täiendatud!

FOTOD | Uus riigikontrolör Janar Holm riigikogule: ma ei lase asjadel uttu minna (13)

Denes Kattago, 7. märts 2018 14:41
Foto: Erik Peinar
Riigikogu kinnitas täna salajasel hääletusel uueks riigikontrolöriks Janar Holmi. Vastava ettepaneku tegi president Kersti Kaljulaid. Uus kõrge riigiametnik lubab võtta ette põletavad probleemid, hoida oma töö läbipaistvana ja hoida „udu käest väljas“. 

Eesti põhiseadusele vastavalt nimetab riigikontrolöri ametisse riigikogu presidendi ettepanekul. Ettepaneku heakskiitmiseks on vajalik poolthäälte enamust parlamendis toimuval salajasel hääletusel.

President Kersti Kaljulaid tegi riigikogule ettepaneku nimetada riigikontrolöriks praegu sotsiaalministeeriumis tööala asekantslerina töötava Janar Holmi.

Samal teemal

Peale Janar Holmi lühikest sõnavõttu ja ligi pool tundi kestnud küsimuste vooru toimus riigikogus hääletusvoor. Holmi poolt hääletas 64 liiget, vastu oli kümme, 15 saadikut ei hääletanud, erapooletuid polnud. Kokku oli kohal 89 rahvaasemikku.  

Keskerakonna, Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsioonid teatasid varem oma toetusest Holmile, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioonid lubasid hääletamise oma saadikutele vabaks jätta.

Eesti Vabaerakonna (EVE) saadikud ei toetanud Janar Holmi ametisse nimetamist, kuna nende arvates on kandidaadi esitamise protsess puudulik ja kiirustav ning EVE näeb ohtu, et Holm võib muutuda riigiasutustele liiga mugavaks partneriks.

"Teada on, et mitmed kandidaadid loobusid ning see omakorda paneb kahtlema riigikontrolöri ameti mõjukuses. Meie jaoks on küsimusi rohkem, kui vastuseid ning see teeb hääletuse keeruliseks," ütles EVE fraktsiooni aseesimees Andres Ammas.

Holmil on esialgne töökava juba olemas

Janar Holm ütles hääletusele eelnenud sõnavõtus riigikogule, et senine kogemus näitab, et riigikontrolli antud soovitusi aktsepteeritakse. „Oluline on koostöö riigikogu otsese partneri – komisjoniga parlamendis. Kas on oluline kuidas toimub suhtlemine auditeeritavaga, kuidas see on riigikogule ja teistel arusaadav – neid küsimusi pean oluliseks,“ ütles Holm.

Holmi sõnul on tema tulevased töövaldkonnad – struktuursed reformid, teenuste kättesaadavus ja asjalikkus ning suurinvesteeringud. Riskideks peab ta vajadust hoida  oma tööplaani elavana. Samuti soovib ta võtta luubi alla kohalikud omavalitsused – kuidas on võimalik nende tööd hinnata ilma nende töösse sekkumata.

Mihhail Stalnuhhin küsis, kas on vaja kõik asjad siiski lõpuni viia või lubada mõnel uttu minna, kuna sellega on seotud autoriteetsed, ühiskonnas autoriteetsed inimesed.

Holm vastas, et riigikontrolli asi on tuua asjad just udust välja ja mitte lasta neil uttu minna. „Riigikontrolli tööpõhimõtted kindlasti ei võimalda asju lasta uttu kaduda. Riigikontrolli asi on asjad udust välja tuua ja hoida udu käest väljas,“ märkis Holm.

Ta lisas, et tal on tööplaan juba ees. Ning see sisaldab muuhulgas esmaabi korraldust, kõrghariduse korraldust.

Inara Luigas lubas rohelist nuppu vajutada kui riigikontrolör selgitab edaspidi rohkem oma tööd. Õigusharidusega Igor Gräzin muigas selle peale, et kandidaat ei pea andma lubadusi tulevaste lahenduste osas ning see oleks korruptiivne – riigikogu tellitav hüve veel tegemata töö eest.

Karis lahkub Lukase asemel ERMi direktoriks

Senise riigikontrolöri Alar Karise ametiaeg lõpeb ööl vastu 8. aprilli ja ta siirdub tööle Tartusse Eesti Rahva Muuseumi direktoriks. Tema koha täitmiseks tegi president Kersti Kaljulaid jaanuaris riigikogule ettepaneku nimetada järgmiseks viieks aastaks riigikontrolöri ametisse haridusministeeriumi kauaaegne kantsler ja seni sotsiaalministeeriumi tööala asekantslerina töötanud Janar Holm. Ametivande annab Holm 9. aprillil.

Holm hakkab juhtima riigikontrolli, mille ülesandeks on uurida, kuidas riik ja kohalikud omavalitsused on maksumaksja raha kulutanud ning mida selle eest pakkunud.

Jaanuaris toimunud pressikonverentsil arvas Holm, et tema senine kogemus aitab teda kindlasti ka uues ametis, sest ta on teinud koostööd paljude riigiasutuste ja ministeeriumidega. „Kõige tähtsam, et minu jaoks on oluline, milline on Eesti riik, millises riigis kodanikud elavad,“ ütles Holm toona ning rõhutas, et uues ametis plaanib ta eelkõige keskenduda sellele kuidas asju teha, mitte mida teha.

Samal teemal

09.04.2018
Riigikontrollina alustav Janar Holm kolleegide kingitusest: meeldiv, aga väga piinlik!
07.03.2018
Kes on uus riigikontrolör Janar Holm?
01.03.2018
ERM on eelkõige valgustusasutus, mitte vägev peoplats
24.01.2018
VAJA 26 TIPPAMETNIKKU: otsitakse uut riigikontrolöri ja kapo juhti