Eesti uudised

Kes on uus riigikontrolör Janar Holm?  (39)

Gerly Mägi, Margus Järv, 7. märts 2018, 14:43
Foto: Sander Ilvest/Postimees
Riigikogu kinnitas salajasel hääletusel presidendi ettepanekut, millega sai uueks riigikontrolöriks 41aastane Janar Holm. Mida ta uues ametis tegema hakkab ning millega seni on silma paistnud?

Senise riigikontrolöri Alar Karise ametiaeg lõpeb ööl vastu 8. aprilli ja ta siirdub tööle Tartusse Eesti Rahva Muuseumi direktoriks. Tema koha täitmiseks tegi president Kersti Kaljulaid jaanuaris riigikogule ettepaneku nimetada järgmiseks viieks aastaks riigikontrolöri ametisse haridusministeeriumi kauaaegne kantsler ja seni sotsiaalministeeriumi tööala asekantslerina töötanud Janar Holm. Ametivande annab Holm 9. aprillil.

Samal teemal

Holm hakkab juhtima riigikontrolli, mille ülesandeks on uurida, kuidas riik ja kohalikud omavalitsused on maksumaksja raha kulutanud ning mida selle eest pakkunud.

Jaanuaris toimunud pressikonverentsil arvas Holm, et tema senine kogemus aitab teda kindlasti ka uues ametis, sest ta on teinud koostööd paljude riigiasutuste ja ministeeriumidega. „Kõige tähtsam, et minu jaoks on oluline, milline on Eesti riik, millises riigis kodanikud elavad,“ ütles Holm toona ning rõhutas, et uues ametis plaanib ta eelkõige keskenduda sellele kuidas asju teha, mitte mida teha.

Ise on ta öelnud, et soovib vähendada suhtumist nagu seisaks riigikontroll ja teised riigiasutused rindejoone eri pooltel.

Holm ütles Ärilehele, et tal on olnud mitmeid töövõite, millele rahuliku südamega tagasi vaatab: „Kui välja tuua ainult üks, siis ulatust, kaasamist, kestust ja mõju arvestades oleks selleks Eesti esimese kõiki haridustasemeid hõlmava haridusstrateegia (Eesti elukestva õppe strateegia 2020) väljatöötamine ja rakendamine.“

Miks Kaljulaid just Holmi valis?

Foto: Sander Ilvest/Postimees

Presidendil ei kulgenud Karisele mantlipärija otsimine just eriti hõlpsalt. Mitu nädalat otsiti uut sobivat kandidaati maa alt ja maa pealt, riigitöötajate seast ja erasektorist. Suure vastutusega ametist ei vaimustunud aga keegi. Kuni Janar Holmi jah-sõnani.

„Praegu sotsiaalministeeriumi tööala asekantslerina töötaval Janar Holmil on ligi 20-aastane juhtimiskogemus. Üheksa-aastane töökogemus haridus- ja teadusministeeriumi kantslerina ning sellega kaasnenud tihe koostöö teiste ministeeriumide ja kohalike omavalitsustega on andnud talle väga hea pildi ja arusaamise riigi erinevatest poliitikavaldkondadest ja valitsemisaladest.“

Janar Holm (paremal) rahvastikupoliitika visiooni arutelul riigikogusFoto: Teet Malsroos

Janar Holmi CV

Sündinud: 17. augustil 1976 Kuressaares

Haridus:
1998 – Tartu Ülikooli õigusinstituut, eraõiguse õppesuund (cum laude)
2005 – Tartu Ülikooli õigusinstituut, magister iuris

Teenistuskäik:
03.2017– Sotsiaalministeerium, tööala asekantsler
04.2008–02.2017 Haridus- ja Teadusministeerium, kantsler
06.2007–04.2008 Haridus- ja Teadusministeerium, haldusala asekantsler
10.2006–06.2007 Haridus- ja Teadusministeerium, üld- ja kutsehariduse asekantsler
01.2004–07.2006 Riiklik Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskus, direktor
01.2001–01.2004 Haridus- ja Teadusministeerium, õigusosakonna juhataja kohusetäitja
08.1999–12.2000 Haridusministeerium, nõunik
12.1997–08.1999 Eesti Kaupmeeste Liit, tegevdirektor

Muu tegevus: Rahvusooperi Estonia nõukogu liige, ASi Hoolekandeteenused nõukogu esimees, sihtasutuse Kutsekoda nõukogu liige, sihtasutuse Innove nõukogu liige, Ametnikueetika nõukogu liige (Riigikontrolöri ametisse nimetamise korral taandub Janar Holm kõigist nõukogudest.)

Ta on olnud osa Eesti Laskurliidu juhtkonnast ja asjatanud sihtasutustes Noored Kooli, Archimedes, Tiigrihüpe, Hariduse Infotehnoloogia, aga ka Unesco Eesti Rahvuslikus Komisjonis.

Isiklikku: 

  • Janar Holm on abielus, peres kasvab kaks last
  • Oma magistritöö kirjutas Holm teemal „Haridusõiguse tagamine kohustusliku hariduse tasemel ja sellele järgnevatel haridustasemetel“

  • Ta on sage osaleja rahvajooksudel. Kõige enam on teiste harrastussportlastega mõõtu võtnud 10 kilomeetri distantsil
Foto: Tairo Lutter

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee