Eesti uudised

Täiendatud!

Rahvuskonservatiive pahandab, et IRL kaaperdas hümnieelnõu (56)

Denes Kattago, 6. märts 2018, 15:16
Lipu heiskamine Pika hermanni tornis Toompeal Foto: HEIKO KRUUSI/Linnaleht
IRL, sotsid ja Keskerakond soovivad rahvuskonservatiivide algatatud hümniseaduse asemel hoopis täiendada Eesti lipu seadust ja esitavad oma eelnõu, mis läks riigikogu põhiseaduskomisjonis arutlusele ja uuel nädalal see jõuab ka „suurde saali“. 

Rahvuskonservatiivide aseesimees ja põhiseaduskomisjoni liige Jaak Madison ütles Õhtulehele, et nende esitatud Eesti hümni seadustamise eelnõu pidi tulema komisjonis arutlusele, kuid valitsuskoalitsiooni parteid püüavad seda kaaperdada ja enda lahjema variandiga asendada.

Samal teemal

Madison lisas, et erandkorras lisati see täna hommikul tänase komisjoni istungi päevakorda ja uuel nädalal see läheb ka „suurde saali“ arutlusele. „Täna hommikul tuli üllatuslikult kiri põhiseaduskomisjoni liikmetele, et komisjoni esimehe Marko Pomerantsi ettepanekul täiendatakse tänase istungi päevakorda lipuseaduse muutmise eelnõuga ja nagu oodata oligi, siis tuleb see juba järgmisel nädalal prauhti suurde saali.“

IRLi kuuluv riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants ütles ERRile, et teeb komisjoni neljapäevasel istungil ettepaneku hümniseaduse eelnõu tagasi lükata ja teha ettepanek algatada lipuseaduse muudatus.

“Täna arutab Riigikogu põhiseaduskomisjon EKRE esitatud hümnieelnõu, millele valitsus on andnud oma põhimõttelise heakskiidu. Kuid üllatus-üllatus, komisjoni IRLi liikmest esimees Marko Pomerants tuli viimasel hetkel välja hoopis Eesti lipu seaduse muutmise eelnõuga,” ütles Madison.

Madisoni sõnul oleks hümni mainimine lipuseaduses halva seadusloome tüüpnäide. “Hümni reguleerimine lipuseadusega oleks sama mis reguleerida metsaseadustega ehitust või kalapüügiseadustega liikluseeskirju. On absurdne, kui teavet Eesti hümni kohta peab otsima lipuseadusest ja see asub seal suvalises paragrahvis kusagil komade vahel. Seadused peavad olema loogilised ja arusaadavad.” 

“Võimuerakondade eelnõu jätab endiselt vastuseta selle, miks kolmest riiklikust sümbolist – lipust, vapist ja hümnist – on kahel esimesel nende kasutamist reguleeriv seadus olemas, hümni puhul aga soovitakse riiklikku kaitset jätkuvalt peita kusagile mujale,“ märkis ta.

Madisoni sõnul on mõistetav, miks koalitsioon hümniseadusele vastu sõdib. “Nad teevad seda, mida nad on alati teinud – kaaperdavad opositsiooni eelnõu, millel on rahva toetus, ja võtavad selle vastu lahjendatud kujul. Riiklike ja rahvuslike sümbolite kaitse praeguseid valitsuserakondi ei huvita.”

Eesti lipu seadusesse on riigikogu eelnõu kava viia säte: „Eesti lipu heiskamisel Pika Hermanni torni kasutatakse muusikalise signatuurina Friedrich Paciuse poolt Johann Voldemar Jannseni sõnadele loodud laulu „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“ kui Eesti Vabariigi hümni, algusfraase ning langetamisel Gustav Ernesaksa poolt Lydia Koidula sõnadele loodud laulu „Mu isamaa on minu arm“ fragmendi baasil loodud signatuuri.“

Seaduseprojekti seletuskirjas seisab, et hümni ega ka muid rahvuse sümboleid lisaks riigilipule ja riigivapile ei ole põhiseaduses välja toodud, mis aga põhimõtteliselt ei välista nende reguleerimist seaduse või madalama õigusjõuga regulatsiooniga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee