Maailm

Putin: „Reeturid lõpetavad alati halvasti.“ (38)

Toimetas Aadu Hiietamm, 6. märts 2018 14:32
MÜRGITAMISKOHT: Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati fentanüüliga tõenäoliselt restoranis Zizzi.Foto: Reuters/Scanpix
Lõuna-Inglismaal Salisbury haiglas võitlevad intensiivraviosakonnas surmaga endine Vene luuraja Sergei Skripal ja tema tütar Julia, keda tõenäoliselt mürgitati fentanüüliga. Briti meedia näeb juhtumi taga Moskva kätt ja meenutab Venemaa presidendi Vladimir Putini varasemaid sõnu, et reeturid lõpetavad alati halvasti. 

Inglismaal elav Sergei Skripal (66) ja tema tütar Julia Skripal (33) leiti pühapäeva pärastlõunal raskes seisundis Salisbury kaubanduskeskuse lähistel pingilt. Esialgsetel andmetel lõunatasid nad eelnevalt restoranis Zizzi, kus nad tõenäoliselt mürgitati fentanüüliga.

Juhtum meenutab endise Vene julgeolekutöötaja Aleksandr Litvinenko mõrva. Litvinenko suri 23. novembril 2006 Londonis University College’i haiglas. Tema surnukehast avastati radioaktiivset uraani isotoopi poloonium-210. Uurimine tuvastas, et poloonium-210 sattus Litvinenko organismi hotelli Millennium baaris teed juues.

Ka Sergei Skripal on endine Vene luuuraja ja reetur. Sõjaväeluures (GRU) töötamise ajal tegi ta aastatel 1995 - 1999 koostööd Briti välisluurega MI6. 2004. aasta detsembris erupolkovnik Skripal vahistati süüdistatuna riigireetmises ning 2006. aastal mõisteti ta 13 aastaks vangi. 

Sergei Skripal. Foto on tehtud 9. augustil 2006 Moskva sõjaväekohtus. Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Sergei Skripal pääses vanglast 2010. aastal tänu vangide vahetusele. Nimelt vahistas USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) sama aasta 27. juunil 2010 kümme Ühendriikides juba aastaid kaksikelu elanud inimest, keda süüdistati katsetes pääseda ligi kõrgetele poliitringkondadele. Neist tuntuim on täna Anna Chapman. 

Vene Välisluureteenistus (SVR) ja USA Luure Keskagentuur (CIA) leppisid seejärel kiirkorras kokku, et USAs süüdimõistetud 10 Vene spiooni vastu annab Moskva Washingtonile neli varem Venemaal Lääne kasuks spioneerimise eest süüdimõistetud Vene kodanikku spiooni. Juba 9. juulil saigi vahetus Viinis Schwechati lennuväljal teoks. Venemaal vabastatud neliku seas oli ka Sergei Skripal, kes asus elama Lõuna-Inglismaale Salisburysse.

Vladimir Putin oli tol ajal peaminister. Kohtumisel Washingtonist kodumaale jõudnud spioonidega kuulutas ta paljutähendavalt, et reeturid lõpetavad alati halvasti.

Pärast Sergei Skripali ja tema värsket mürgitamisjuhtumit  tuletab Briti meedia Putini kunagist ähvardust meelde. Sugulased ütlesid BBCle: „Sergei Skripal teadis alates esimestest päevadest, et teda ei jäeta rahule ning see võib halvasti lõppeda.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee