Eesti uudised

PUTINI UUED RELVAD: mida kujutavad Venemaa äsja avalikustatud tippraketid? (15)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 6. märts 2018 15:39
Foto: YouTube
Venemaa president Vladimir Putin pidas hiljuti oma iga-aastase kõne parlamendi mõlemale kojale ja tutvustas selle käigus ka uusi relvasüsteeme, mis sunnivad tema sõnul maailma Venemaad kuulama. Neist ülevaate koostanud Popularmechanicsi teatel on üks uutest relvadest tuumajõul liikuv rakett, mis eeldatavasti suudab „lennata ükskõik kuhu ja tabada ükskõik mida“.

Putin tegi oma kõnes avalikuks mitmed uued tuumarelvasüsteemid: RS-28 Sarmat kontinentidevaheline ballistiline rakett, pikamaa tuumatorpeedo Kanyon, tuumajõul liikuv tiibrakett ja viiekordse helikiirusega liikuv rakett Kinžall.

Samal teemal

Sarmat ja Kanyon olid avalikkusele varem teada, aga tuumajõul liikuv rakett on täiesti uus relvasüsteem. Seni on tiibraketid liikunud vedelkütuse jõul, aga uuele tiibraketile annab liikumisenergia tuumareaktsioon. Popularmechanicsi teatel meenutab see paljus omaaegset USA Pluto-projekti, mille ehitamise Pentagon aga 1960-ndatel katki jättis, sest seda oli liiga ohtlik isegi katsetada.

Putini teatel on tuumajõul liikuval ja seni nimeta tiibraketil „piiramatu tegutsemisulatus ja piiramatu manööverdusvõime“.

Teine Putini nimetatud uus relv Kinžall on hüpersooniline ehk viiekordse helikiirusega liikuv rakett, mis on mõeldud ründama lennukikandjaid ja teisi hästi kaitstud sihtmärke.

Kinžall lastakse õhku MiG-31 hävitajalt ja selle ulatus on ligi 2000 kilomeetrit. Nobedalt Mach 4 ehk neljakordse helikiiruseni (ca 4900 km/h) kiirendav rakett kasutabki vaenlase õhukaitserelvade vastu toorest kiirust. Ühe väite kohaselt kasutab rakett oma radarijälje peitmiseks plasmavälja. 

Popularmechanics avaldab arvamust, et Venemaa majandus – mis on võrreldav näiteks Hispaania omaga – ei pruugi suuta neid uusi relvi arendada ja toota. Aga kui suudab, siis saab maailmast kahtlemata märksa ohtlikum paik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee