Maailm

Viis kuud vaevlemist on läbi: Saksamaa saab lõpuks ometi valitsuse (10)

Tõnis Erilaid, 4. märts 2018 22:16
KUULAVAD SOTSIDE OTSUST: Sotsiaaldemokraadid tegid sisevalimiste tulemuse teatavaks pühapäeva hommikul. Lisaks Saksamaale kandsid seda üle paljud Euroopa riigid. Fotol esineb sotsiaaldemokraatide ajutine juht Olaf Scholz.Foto: KAY NIETFELD, AFP/Scanpix
Parlamendivalimistest on varsti pool aastat möödas, kuid alles eile selgus rõõmusõnum paljudele: sotsiaaldemokraadid lähevad Angela Merkeli neljandasse valitsusse. Rohkem kui 460 000 kirja teel hääletanud sotsist (78 protsenti partei liikmeskonnast) oli kaks kolmandikku nõus taas kord asuma CDU/CSU nooremaks partneriks.

Noored sotsiaaldemokraadid seisid valdavalt sellele vastu, sest koostöö Merkeliga pole varem kuigi tulemuslikult sujunud ning on aiva vähendanud partei poolehoidu sakslaste seas. Kuid valitsussemineku otsustasid alalhoidlikumad parteiliikmed, kes kartsid uusi valimisi ja parempoolsete populistide AfP (Alternativ für Deutschland, „alternatiiv praegusele Saksa poliitikale“) võimalikku suurt edu. Juba praegu on AfP suurim opositsioonipartei, mis annab talle võimaluse valitsuse ettepanekuid läbi kukutada, ja küsitlused näitavad, et kui kohemaid korraldataks parlamendivalimised, siis saaksid nad rohkem hääli kui sotsiaaldemokraadid. Kindlasti meelitas sotsiaaldemokraate valitsussemineku kasuks otsustama ka see, et nad saavad rahandusministri portfelli, mis on valitsuses peaaegu sama kaalukas kui Merkeli oma.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

08.10.2018
LIIGA PALJU? Saksamaa parlamendile kulub aastas ligi miljard eurot
15.03.2018
VIDEO | Merkeli liidukantsleriks vannutamist varjutas valjuhäälne mees
14.03.2018
Angela Merkel – Kohli tüdrukust igaveseks liidukantsleriks
26.02.2018
Mainekas ajaloolane ei pea Angela Merkelit suureks kantsleriks