Andres Herkel (Robin Roots)

Riigikogu Eesti Vabaerakonna (EVE) fraktsiooni liikme Andres Herkeli arvates meenutab meie tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski alkoholiteemaline retoorika Vene Föderatsiooni karmilt juhtiva president Vladimir Putini stiili.

Jevgeni Ossinovskil on kiire taip ja hea haridus. Aga ta tuli Eesti poliitikasse parteibroilerite kuldajal ja see on jätnud tema komberuumile jälje, kirjutab Herkel oma ajaveebis.

Aktsiisi alalaekumine ja piirikaubandus võiks vabalt olla pea- ja rahandusministri rida, kui tervise- ja tööminister ise ei oleks end sellega nii jõuliselt sidunud. Just Ossinovski rakendas aktsiisitõusu alkoholismivastase võitluse vankri ette. Tõsi, „pahede maksustamine“ ja rahvatervise argument ei olnud võõras ka Taavi Rõivasele ja Sven Sesterile. Kuid tugevama õigusega tegi Ossinovski selle enda omaks.

„Hinnatõusul on tõendatud mõju alkoholi tervisekahjude vähendamisele,“ raius ta nagu rauda, jättes muud mõjud hindamata. Ta on lubanud ka Euroopa ühtset alkoholipoliitikat, kiratsevate maapoodide täiendavat nurka surumist eraldi viinaleti nõudega ja maksuameti meetmeid Lätist suures koguses alkoholi toovate spekulantide vastu. Esimene idee on olnud teostamatu, teised kaks ebamõistlikult kulukad.

Ma ei tea, mis oli selle sotside nõustaja nimi, aga võib-olla oli see Ossinovski ise, kes leidis, et alkohol on avaliku halbuse võrdkuju ja igasugune võitlus sellega toob poliitilist kasu. Heideti kõrvale pikaajaline kaalutletud aktsiisipoliitika, ei usutud salaturu ja piirikaubanduse riske ja lihtsalt mindi, nagu koosneks meid ümbritsev keeruline maailm vaid ühest lihtsast kurjast.

Kui rahandusminister Toomas Tõniste hakkas rääkima vajadusest edasine aktsiisitõus peatada, kohtas ta kõigepealt Ossinovski vastupanu. Alles mitu kuud hiljem, kui 55 miljoniline alalaekumine kinnituse sai, tegi sotside esimees kannapöörde. Paraku tegi ta seda viisil, mis ainult kinnitab hüpoteesi, et peamiselt on tegemist untsu läinud PR-projekti päästa püüdmisega. Ministri viimaste päevade kommunikatsioon reedab juhitud infooperatsiooni traagelniite.

Mida Ossinovski lõppeval nädalal täpsemalt ütles ja tegi? Kolmapäeval tuli tervise- ja tööminister välja sellega, et tuleval aastal tuleb aktsiisitõus ära jätta. Lõpuks ometi õige mõte! Samas avalduses suutis ta aga öelda, et tema alkoholipoliitika on olnud väga hea, loll oli hoopis Rahandusministeerium, kes ei suutnud hinnata piirikaubanduse mõju.

Justkui sellest lapsikust kõigi teiste süüdistamisest veel vähe oleks, heitis Ossinovski seejärel rahandusminister Tõnistele ette vastutuse eest kõrvale pugemist. Olen seisukohal, et suuri etteheiteid saab teha IRL-i endisele rahandusministrile Sven Sesterile, kuid mitte Tõnistele, kes just Ossinovski meelehärmiks aktsiisipoliitika ebaõnnestumisest rääkima hakkas.

Oma infooperatsiooni järgmises vaatuses teatas Ossinovski, et temal on kopp ees ja lõpuks võib ta poliitikast lahkuda. Kui see dramaatiline avaldus oli pisut aega tiirelnud, siis tuli uus rahustav signaal, et ei-ei, jälle saadi millestki valesti aru. Läbinähtavalt orkestreeritud mainekujundusvõttena järgnes sellele mitme organisatsiooni toetusavaldus Ossinovski alkoholipoliitikale. Täpselt nagu Ossinovski ise armastab rääkida kõigest muust, aga mitte sellest, mille eest teda kritiseeritakse, libiseb see toetustekst aktsiisivea olemusest mööda.

Erakonna esimehena on Jevgeni Ossinovski keerulises olukorras. Seni avalikult sotsiaaldemokraate toetanud Eesti Päevaleht nõudis juhtkirjas, et ta astuks tagasi nii parteijuhi kui ministri toolilt. Ilmselt on tema üle paisutatud infooperatsioon eeskätt vastus sellele juhtkirjale. Aga see ei õigusta viisi, kuidas Ossinovski ründab teisi ega näe iseenda tegevuses vähimatki viga. Tõtt öelda meenutab see Putini Venemaa stiili – ründa, süüdista, mängi solvunut ja leia vajalikul hetkel klaköörid!

Tuletan meelde, et ebaproportsionaalse aktsiisitõusu seemne pani idanema Taavi Rõivase valitsus ja Jüri Ratas väetas selle omalt poolt mitmekordselt üle. IRL Sven Sesteri isikus ja sotsid Jevgeni Ossinovski isikus on olnud siin väga olulised osalised. Kui nüüd saadakse aru, et tehti viga, siis tuleb võtta ka ühine vastutus. Kes tahaks olla laeval, kus üks tüürimeestest kriisiolukorras karjub, et teised on süüdi ja ainult tema teadis algusest peale õiget suunda?

Jaga artiklit

78 kommentaari

K
Kõrini sellisest tühjast larast,Herkel !  /   01:03, 5. märts 2018
Herkel on olnud ju terve see aeg ainult poliitik.Rahva palgal.Ja mis on tema head teinud?Ei mäleta.Aga aegaajalt ärkab ja torkab.Ja see kuradi putini ja venemaa teema hakkab iiveldama ajama.Mees,hakka tööle,no päris tööle ja ära hõigu hüüdlausid.
T
Tädi Maali  /   22:46, 4. märts 2018
Alkohol- kas ikka on Eesti inimeste kõige suurem kurjajuur. Kindlasti mitte. Tuleb vaadata teisest aspektist, mis meie rahva tervist kahjustab-' poliitikud ja nende poolik või tegemata töö. Praegu on haiguste kõrghooaeg ja mida te näeme. Kaubanduskeskused kubisevad haigetest töötajatest. Muudest asutusest üldse ei räägi. Miks see nii on? Aga selle, et tervishoiupoliitika on mäda. Inimesed ei saa lubada omale haislehte. See raha, mida makstakse haiguslehe eest on olematu. Ja nii käiakse haigetena tööl, levitatakse pisikuid. Võiks öelda, et tööl olles inimene on kurjategija aga mitte tahtlik, vaid tahtmatu n. ö sunniviisiliselt. Miks ei maksta kodanikele korraliku haigusraha hüvitist? Pole raha. Ja ei saagi olema, sest me tõstame aktsiisi ja laseme rahal voolata naaberriiki. Ma ei ole poliitik ega ammugi majandusteadlane, kuid näen kõrvalt, et Eestis on mäda seis. Me ise suretame rahva välja, mitte alkohol. Iga haigena töötatud päev lühendab eluiga, sest suureneb haigestuda krooniliste haigustesse või sattuda tüsistustesse. Jätke aktsiis rahule ja hakkake tegelema õigete asjadega.

Päevatoimetaja

Marvel Riik
Telefon 51993733
marvel.riik@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis