Venemaa president Vladimir Putin aastakõnet esitamas. Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aadu Hiietamm 1. märts 2018 17:30
Venemaa president Vladimir Putin pidas neljapäeval Moskvas föderaalkogu ees kaks tundi kestnud aastakõne, millest ligi pool kulus uute relvade tutvustamisele. 

Venemaalastele pidi pretsedenditu relvatäristamine näitama, et Vladimir Putin on viimase 17 aasta jooksul riigi kaitsevõime tagamiseks pühendunud uute fantastiliste relvade loomisele ning just seetõttu on jäänud paljud sotsiaalprobleemid lahendamata. 

Maailmale soovis Putin uute relvade demonstreerimisega aga näidata, et Venemaal on väga head kaitsesüsteemid ning need peaks kõiki potentsiaalseid vastaseid sundima enne ründamist mõtlema, kas seda ikka tasub teha. 

Putin demonstreeris suurtelt videoekraanidelt uue mandritevahelise ballistilise raketi Sarmat starti. Venemaa presidendi sõnul on tuumalõhkepea kandevõimega Sarmat võimeline ründama nii üle põhja- kui ka lõunapooluse ning seda raketti ei suuda keegi rajalt maha võtta. 

Putin näitas ka uusi tuumajõul liikuvaid tiibrakette, lennukilt startivaid ülehelikiirusega rakette, tohutult sügavale sukelduvaid mehitamata allveelaevu, uut laserrelva ja strateegilist kompleksi Avangard.

Putini etteaste toimus 17 päeva enne presidendivalimisi. Pole kahtlust, et 18. märtsil valitakse ta kuueks aastaks ametisse tagasi.