9
fotot

Suurbritannias andis ilmajaam 24 tunni jooksul kaks korda kõrgeima taseme ilmahoiatuse ehk „punase hoiatuse“. Riigi edelaosas on oodata kuni pool meetrit lund, Lincolnshire’s on enamik maanteid läbipääsmatud ja Glasgow lähistel jäid autojuhid seoses erakorraliste ilmaoludega ööseks oma autodesse lõksu.

Daily Maili teatel põhjustab pakast ja lumetuisku torm Emma, mis põrkub Atlandi ookeanilt voogava Elajaga Idast (Beast from the East) ehk arktilise Venemaalt saabuva õhumassiga. Õhutemperatuurid langesid läinud ööl kuni -16 kraadini, mis on kõige hullem külm, mida Briti saartel viimase kaheksa aasta jooksul nähtud.

Tänasel meteoroloogilise kevade esimesel päeval langeb õhutemperatuur Suurbritannias kuni -11 kraadini, Šotimaa jääb jätkuvalt ilmateenistuse antud „punase hoiatuse“ alla ja homme hommikuks ennustatakse osale Inglismaast kuni 45-sentimeetrise lumekihi mahasadamist.

Briti Punase Risti töötajad jagasid Glasgow lennujaamas inimestele tekke ja lennujaam on kõik lennud vähemalt tänase pärastlõunani ära jätnud: tuule kiirus võib puhanguti tõusta kuni ligi 100 kilomeetrini tunnis.

Glasgow lähistel jäid M80 maanteel inimesed kuni 13 tunniks oma autodesse lõksu ja paljud masinaomanikud on oma sõidukid hüljanud. Politsei teatel on enamik maanteid Lincolnshire’s läbimatud ja isegi lumesahad pole suutnud läbi murda. Inimesi on hoiatatud, et nad ei läheks autoga maanteele, kui pole just „absoluutselt hädavajalik“.

Lume tõttu ilmateenistuse antud punane hoiatus on konkreetselt Inglismaal kõigi aegade esimene. „Oodata on tugevat lumesadu ja tormitingimusi,“ teatas kohalik ilmateenistus. „Lumele lisanduvad väga tugevad idatuuled ja tekib tõsine libedus.“

Täna õhtul on lõuna pool ilmajaama teatel oodata jäävihma. Ühistranspordireiside edasilükkumine ja ärajäämine on „väga tõenäolised“. Teedel pidurdab liiklemist paks lumekiht ning karta on ka elektrikatkestusi ja puude murdumist raske lume ning jää all. 

Esimesena punase hoiatuse saanud Šotimaal suleti eile enam kui 1600 kooli ja koju saadeti umbes 450 000 last. Uksed olid sunnitud sulgema ka kõrgkoolid ja paljud ärid. Üle Šotimaa jäi vooluta umbes 30 000 kodu ja väidetavalt mõõdeti suuremates linnades külmem õhutemperatuur kui Gröönimaal ja Siberis.

Vaata Suurbritanniat tabanud pakase pilte juuresolevast galeriist. Millist segadust aga tekitab ootamatu talv liikluses, uuri allolevast videost.

Jaga artiklit

21 kommentaari

O
oi oi  /   08:38, 2. märts 2018
mis neist küll nüüd saab?Tervelt 11 külmakraadi.Kuidas meie peame siis elama 20 kraadises külmas?Võrdluseks:Kreekas soe kliima pensionid 900 eurot ,Eestis külm kliima ja pensionid 350 eurot.
N
Neo  /   23:09, 1. märts 2018
Kliima soojenemine on väga halb uudis Põhja-Euroopa jaoks.
Esimest korda räägiti sellest umbes 5 aastat tagasi.
Jutu sisu oli lihtne.
Gröönimaa sulab ja liustukest pärinev jää jahutab ookeani vett.
Selle tagajärjel Golfi hoovus ei suuda sooja vett nii kaugele põhja kanda.
Omakorda selle tagajärjel ei ole ookeani kohal enam sooja õhumassi mis hoiaks tagasi arktilist külma õhku.
Arvatakse ,et Golfi hoovus võib täiesti seisma jääda kui jäävett liiga palju ookeani lisandub.
Samuti arvatakse ,et Siberi aladelt igikeltsast leitud külmunud mammutid seedimata maosisuga,on just nimelt ühe sellise Golfi hoovuse seiskumise tagajärg.
Seedimata maosisu vihjab sellele ,et külmumine pidi olema väga äkiline.
Kokkuvõtteks võib öelda ,et klobaalne soojenemine tähendab meie jaoks väga külma ilma ja Jaagup Kreemi laul sellest kuidas juulikuus on lumi maas ,ei olegi tulevikus midagi väga erakordset.
Päikest.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis