Eesti uudised

Lisatud ohutusjuurdluse keskuse ja lennufirma Nordica  kommentaar!

Tallinnas hädamaandunud lennuk põrkas vastu lennurada, õnnetuse uurimine käib (14)

Denes Kattago, Marvel Riik, 1. märts 2018 08:05
Smartlynxi lennuki eilne hädamaandumineFoto: Robin Roots
Täna öösel algasid ettevalmistused SmartLynxi lennuki eemaldamiseks lennurajalt, esmalt tõmmati lennuk täielikult lennurajale, seejärel vahetati lennuki rattad ning kell 7 pukseeriti lennuk ettenähtud seisuplatsile.

Tallinna lennujaama korporatiivkommunikatsiooni ja äriarenduse juht Priit Koff ütles Õhtulehele, et lennuliiklus lühendatud lennurajal algas tavapäraselt kell 6 hommikul airBalticu lennu väljumisega Riiga. 

Lennurada avati täies ulatuses kell 8.00 peale täiendavat kontrolli täieliku ohutuse tagamiseks.

Smartlynxi esindaja sõnul viibis lennukis seitse inimest: kaks pilooti ja neli stažööri ning üks Eesti lennuameti esindaja.

Kõik seitse evakueeriti lennukist pärast maandumist turvaliselt. Kaks õhusõiduki pardal viibinut viidi tervisekontrolliks haiglasse, kuid tõsiseid vigastusi neil ei avastatud ning nad lubati juba samal õhtul koju.

Kõigile lennukis olnutele võimaldati viivitamatut psühholoogilist abi.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ohutusjuurdluse keskus (OJK) alustas eile õhtul Tallinna lennujaamas toimunud Smartlynxi lennuõnnetuse uurimist.

Esialgse info kohaselt startis Tallinna lennujaamast eile kell 12.03 Smartlynx Airlines Estonia OÜ õhusõiduk Airbus A320-214 õppelennule 7 inimesega pardal. Õppelennu käigus harjutati õhusõidukiga lennurajale lähenemist ja maandumist.

Kell 17.04 lähenes lennuk lennurajale suunaga Lagedi poole, mille järel ei suutnud lennuk kõrgust koguda ja põrkus vastu lennurada. Seejärel tõusis lennuk taas õhku, tegi vasakpöörde ning sooritas hädamaandumise suunaga Ülemiste järve poole.

Lennurajaga kokkupõrke tagajärjel said vigastada muuhulgas ka õhusõiduki peatelikute katteluugid, millest üks leiti Harju maakonnast Tuulevälja lähistelt. Hädamaandumise käigus kaldus õhusõiduk maandumisrajalt välja. Juhtunu käigus said kergeid põrutusi kaks õhusõiduki pardal viibinut.

Purunenud rehvidega õhusõiduki teisaldamiseks asendasid tehnikud lennuki purunenud rattad ja õhusõiduk pukseeriti seisuplatsile kella 7.40ks. Kell 8 avas lennujaam raja täies pikkuses, lühendatud lennuraja avas lennujaam liiklusele juba eile õhtul kell 21.30.

Tallinna lennujaama pressiesindaja sõnul mõjutas eilne juhtum kokku 38 lennukisõitu. „Kolm Nordica lendu suundus (Tallinna asemel - toim.) Helsingi ja sealt edasi Tartu. Tühistati viis regulaarlendu ja hilines 20 lendu,“ loetles Koff.

Kas ja mida kavatsetakse hüvitada lennureisijatele, kelle sõitu eilne intsident mõjutas, tuleb klaarida reisijatel ja lennufirmadel omavahel. „Lennujaam ei oska siin midagi hinnata ega arvata. Lennupilet on leping, mis seob omavahel lennufirmat ja reisijat,“ lisas Koff.

Nordica äriarendusjuhi Sven Kukemelki sõnul oli eilne intsident erakordne ning äärimselt keeruline nii reisijatele kui ka lennufirmadele. „Nordica tegi endast olenevalt kõik, et tagada meie reisijate võimalikult kiire saabumine lõppsihtpunktidesse, kuid eilsetes tingimustes polnud siiski võimalik opereerida kõiki lende,“ ütles Kukemelk.

Nordica lennud Tallinnast Brüsseli, Varssavi ja Vilniusse väljusid hilinemisega. Kuna Tallinna lennurada oli esialgu suletud, kaaluti reisijaid Tartu viia, et sealsest lennujaamast lendudega algust teha. Kui kell 20.00 tuli siiski luba alustada lende reisijatega Tallinna lennujaama lühirajalt. 

Lennud Müncheni, Stockholmi ja Oslo vahel aga tühistati. „Reisijad paigutati hotelli, neile tagati toitlustus ning nende piletid muudeti ümber täna väljuvatele lendudele," lisas Kukemelk.

Kompensatsiooni võimalus aga reisijatel puudub, kuna intsident Tallinna lennujaamas juhtus erakorraliste asjaolude tõttu ning seda ei oleks saanud vältida isegi siis, kui kasutusele oleks võetud kõik sobivad meetmed. 

OJK võttis asitõenditena enda valdusse pardasalvestid ning tegeleb nendelt saadava info analüüsimisega.

Samal teemal

14.03.2018
Hädamaandunud lennuki lendur sai haiglast koju 
14.03.2018
Smartlynxi lennuk maandus Tallinnas seiskunud mootoritega
06.03.2018
Lennujaamas pomminalja teinud mees jäeti lennukist maha
02.03.2018
SKEEM: lennujaam sulgeb reisiterminali esise sõiduautodele

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee