Eesti uudised

Lugu on täiendatud viitega täna ilmunud Eesti Ekspressi artiklile.

„Kodutundele“ annetusi koguv firma ostis endale ligi 295 000 euro eest maja (464)

Kristjan Väli, 27. veebruar 2018, 21:07
FIRMA KINNISVARA: Annetusi koguv Õuetuba OÜ on maja, kus Kristi Nilov elab, ametlik omanik.Foto: Robin Roots
Paljudele kehvades elamistingimustes vaevlevatele peredele inimeste annetuste ja ehitusfirmade toel appi tõttava saate „Kodutunne“ taga olev produktsioonifirma ei jäta ennastki ilma, vaid on ostnud Tallinna lähedale eramu koos saunakompleksi ja basseiniga. Selles elab saate produtsent ja firma omanik Kristi Nilov perega.

Kinnistusregistri andmetel ostis telesaate „Kodutunne“ produktsioonifirma Õuetuba OÜ mullu 25. jaanuaril Rae valda Karla külla 286 ruutmeetri suuruse maja. Internetis müügikuulutuses oli maja hind 295 000 eurot. Selles elab Kristi Nilov perega, mida kinnitab ka naabruses elav naine. Varem elas ta samas külas ridaelamus, mis on nüüd maha müüdud.

OÜ Õuetoa sissetuleku taga on suuremas osas heategevusliku saate „Kodutunne“ tegemine, mida ta müüb telekanalile Kanal 2. Samuti laekuvad produktsioonifirmale annetused, mida „Kodutunne“ kasutab selleks, et abivajajate elamistingimusi parandada.

2016. aasta majandusaruande järgi kogus Õuetuba OÜ annetustena 222 286 eurot. Aruandes märgitaks seda kui äritulu. Firma puhaskasum oli toona 96 312 eurot. 2017. aasta aruanne pole veel esitatud.

Kui annetusi kogub osaühing, siis pole tal kohustust majandusaasta aruandes annetuste üksikasju välja tuua, piisab vaid kogusummast.

Süüdistab tühjas kaebamises

Nilov ei soovi vastata küsimusele, kes elab Õuetuba OÜ ostetud majas. Samuti pole ta eriti aldis selgitama, kuidas teha vahet firmale elamu ostmiseks kulunud rahal ja kogutud annetustel. Ta ütleb, et ei pea ajakirjanduses eraettevõtte äritegevusest aru andma. Tunnistades samas, et heategevuse puhul on avalik huvi teretulnud.

Nilov selgitab, et „Kodutundel“ on annetusteks eraldi arvekonto, millega saab ka tutvuda. Ometi ta ei tutvusta seda, vaid uurib hoopis, kust on võetud, et maja müügihind oli 295 000 eurot. 

„Sa peaksid avama oma portaali: kaebaeestlasepeale.ee,“ nähvab ta ja süüdistab päringu esitanud ajakirjanikku tühjas kaebamises.

Palume Nilovil siiski Õhtulehe lugejaile selgitada, milliste vahendite eest ja mis eesmärgil on rahvalt annetusi koguva telesaate produktsioonifirma soetanud endale kinnisvara.

„Ma tõesti ei soovi puhkuse ajal tegelda millegagi, mida olen umbes tuhat korda selgitanud. Kui soovite tõesti artiklit, siis palun teil kõigepealt teha ära korralik kodutöö. Tutvuge Õuetuba OÜ majandusaasta aruannetega, kus on selgelt näha annetuste hulk, samuti see, kui suur on ettevõtte äritulu,“ ütleb ta. „Selgitan veel ühe korra. Kodutunne kogub aastas umbes 200 000 euro eest annetusi, täpne summa tuleb kontrollida raamatupidamisest üle. Saate purki algusest lõpuni purki panek maksab 25 000– 40 000 eurot. Korrutage see summa 30 ja saategi teada, millist ressurssi „Kodutunne“ tegelikult vajab (750 000–1,2 miljonit eurot – toim). Siit edasi saate ehk isegi aru, et annetusi ei saa kasutada isiklikuks otstarbeks, sest seda lihtsalt ei jagu niipalju!“

Tavaline eestlane, kel on majalaen

Nilov ütleb, et „Kodutunde“ annetuste kasutamine on püha asi. 2017. aasta lõpu seisuga oli OÜ Õuetuba kaks töötajat. „Kuid annetusi kasutatakse ainult ehitustegevuses,“ kinnitab Nilov.

„Mis puudutab mu maja, siis olen nagu iga tavaline eestlane, kel on majalaen. Müüsin eelmise maja maha ja ostsin teise,“ kommenteerib ta.

Möödub nädal ja Nilov jõudis Indiast tagasi Eestisse. Tegime uue katse kohtumiseks. Nilov vastab, et Eesti Ekspress oskas viisakalt küsida ning väljaande ajakirjanik tuleb talle töövarjuks. "Kogu loo avaldavad nemad!" teatab Nilov, pidades ilmselt silmas täna Eesti Ekspressis ilmunud artiklit, mis räägib hoopis dramaatilise loo "Kodutunde" saatest tuntuks saanud noore ema surmast.

INDIAS ON PAREM ILM: Foto tegemise ajal oli pererahvas puhkusel.Foto: Robin Roots

Millisel juhul tohib firma omanik elada oma ettevõtte majas?

Õhtuleht soovis teada, kuidas peab seaduse järgi talitama, kui keegi müüb oma maja maha ning ostab uue firma nimele ja hakkab seal elama. Millised kulud saab maksta firma arvelt ja mida peab kandma elanik? Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere vastab, et tehingu seaduslikkus sõltub sellest, kuidas maja ost on vormistatud.

Õhtulehte konsulteerinud tundmatuks jääda soovinud finantsekspert erasektorist ütleb, et tema jaoks ei tundu selline tehing olevat normaalne.

„Ettevõttele saad osta põhivara, mis on otseselt seotud ettevõtte põhitegevusega. Omaniku ja juhatajana majas elamine ei ole mingil juhul ettevõtlusega seotud kulu,“ räägib asjatundja. Ka ei ole isiklikus kasutuses olevat pinda võimalik täielikult firma kuludesse kanda. „Arvan, et asja iva on selles, et olemasolevast rahast ei piisanud lihtsalt uue maja ostuks ning selle asemel et firmast dividende võtta, tegi ta hoopis sellise tehingu.“

Kristi NilovFoto: Erlend Štaub

OÜ Õuetoa kinnistute ja kontorite segased lood 

Maja Rae vallas, kus firma omanik oma perega elab, ei ole OÜ Õuetoa ainus kinnisvara. Kinnistusregistri järgi kuulub osaühingule ka korter, mis asub Järvakandi alevikus. Selle kohta ütleb Kristi Nilov, et tegemist on „Kodutunde“ esimese kinkekoduga. Naise sõnul on kinnisvara ikka veel Õuetoa omandis, sest pereemal on suured SMS-laenud, mistõttu võiks kohtutäitur naiselt kodu ära võtta, kui see tema nimel oleks. „Kui proua võlgnevused tasub, siis kirjutan korteri tema nimele,“ lubab Nilov, kuid kuna ta pikemalt suhtlema ei nõustu, jääb selgusetuks, kas selline õilsa eesmärgi nimel skeemitamine on korrektne ka seaduse silmis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee