Maailm

Iraak mõistis 15 Türgi naist poomissurma (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. veebruar 2018 19:25
Illustreeriv foto: Iraagi Hammam Al-Alili laagri kinnipeetav, välismaalasest ISISe lesk lapsega.Foto: AZAD LASHKARI
Iraagi kriminaalkohus mõistis pühapäeval viisteist Türgi rahvusest naist surma poomise läbi, vahendab CBS News. Naised on väidetavalt terrorirühmituse ISIS liikmed.

Naised vanuses 20-50 eluaastat tulid Türgist illegaalselt Iraaki, et oma terroristidest abikaasade kõrval olla. Üks naine kinnitas kohtusaalis, et osales ka aktiivselt sõjategevuses. Ühele naisele määrati surmaotsuse asemel eluaegne vanglakaristus.

Samal teemal

Kohtuistung pälvis rahvusvahelist tähelepanu. Inimõiguste organisatsioon Human Rights Watch peab Iraagi kohtupidamisviisi ebaõiglaseks. Kohtusaalis olid nelja surma mõistetud naise kõrval ka nende väikesed lapsed.

Kui Iraagi valitsus detsembris ISISe üle totaalse võidu välja kuulutas, oli see vaid esimene samm pikas protsessis. Keegi ei tea isegi täpselt, kui palju ISISega seotud inimesi Iraagi vanglates istub, kuid see võib olla umbes 20 000 kandis. Seega pole imekspandav, et riik tahab kohut pidada võimalikult kiiresti. Iraagi seaduste järgi võib surma mõista iga ISISe liikme, sõltumata sellest, kas süüdistatav on ka lahinguväljal võidelnud või mitte.

Mitu tuhat vangistatut on arvatavasti välisriikide kodanikud. Näiteks jaanuaris mõisteti surma Saksamaa kodanik, samuti naisterahvas. Eelmisel nädalal istus kohtusaalis üks teine rühm välismaa naisi, ISISe terroristide lesed, kes kinnitasid, et neid sundisid ähvarduste või valedega Iraaki tulema just abikaasad.

Tuhandete ISISe päritolu vangide seas on vähemalt 560 naist ja 600 last. Pühapäeval kohtus istunud naised mõisteti surma poomise läbi. Mis saab nende lastest, pole teada. Küsimus sellest, mida üldse terroristide järglastega peale hakata, on põletav teema, millele vastust ei ole leitud.

Hammam Al-Alili laager, kus range valve all ja eraldatuna hoitakse ka ISISe leski ja lapsi. Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

20.02.2018
SÜÜRIA SÕJAPUNDAR: valitsusväed ja kurdid teevad nüüd türklaste vastu koostööd
09.02.2018
Ohvrite lähedased soovivad briti ISISe jõhkardite kohtuprotsessi
05.02.2018
ISIS on kaotanud võimu Iraagis ja Süürias ning taandub Afganistani