Kadri-AnnFoto: sergeizjuganov.com
Liis Vaksmann 12. juuni 2019 13:41
Kohus mõistis kolmapäeval Urmas Einroosi 20 aastaks vangi. Taasavaldame 27. veebruaril 2018. Õhtulehes ilmunud loo Einroosi kuriteost. 

***

Politseil läks appikutsele vastamiseks kümme minutit. Selle ajaga jõudis mõrvar ohvriga juba lahkuda. Võtmetunnistaja kardab vägivaldse kurikamehe vabanemist, tolle isa aga peab juhtunu põhjuseks poja vaimseid probleeme.

Õhtuleht, 1.märts 2018. Foto: Õhtuleht

Kadri-Ann jooksis läinud aasta 13. augustil nuttes oma Vabaduse puiesteel asuva kodumaja hoovi. Teda oli eelnevalt mitu tundi pekstud, piinatud ja vägistatud. „Palun kutsuge politsei,“ anus nääpsuke naine oma teise korruse naabrit. Naaber tegi nagu paluti, kuid kõne ajal viis Urmas Einroos nutva naise juba autosse, pani masinale hääled sisse ja sõideti minema. 

Politsei jõudid kümme minutit hiljem Vabaduse puiesteel asuva maja juurde. Urmas koos 53aastase Kadri-Anniga olid teadmata suunas lahkunud. Politsei püüdis küll naisega ühendust saada, kuid tema telefon ei vastanud. 

Kadri-Anni viimne puhkepaik Foto: Tiit Blaat/Ekspress Meedia

Kadri-Anni naabrinaine sai nähtust sellise šoki, et ei saanud mitu ööd magadagi. „See lõi mul vererõhu üles ja pidin haiguslehe võtma. See oli väga kole vaatepilt ja mul hakkab siiani halb, kui  seda meenutan,“ ütleb ta ja lisab, et ta pole siiani võimeline nähtust lähemalt rääkima. 

Just naabrinaine on alanud kohtuprotsessi üks võtmetunnistajaid, kuid ta tunnistab praegugi, et kardab Urmast. „Ma ei tea, kui palju sellele mehele kohtus väänatakse ja mismoodi pean mina edasi elama, sest mina kutsusin politsei ja mina andsin ta üles. Ma nägin ju kõike pealt,“ mõtiskleb naine. 

Kuid tema pole naise sõnul ainus selle maja elanik, kellel on olnud Urmasega kokkupuuteid, ja mitte just kõige positiivsemaid. Ta viitab, et Urmasele meeldis just sealseid elanikke erinevate ähvardustega kostitada.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Roger Kumm meenutab, et politseinike poolt tehti kiirelt selgeks, kellega Kadri-Ann võis koos viibida ja seejärel anti kõigile väljasolevatele patrullidele teade, et ta üles leitaks. Samal ajal kogusid patrullid sündmuskohal täiendavat infot ning viisid läbi esmaseid menetlustoimingud. 

Ei läinud just kaua aega mööda, kui Häirekeskus sai kõne ühelt kalamehelt, kes oli leidnud Paunküla veehoidla juurest surnuks kägistatud naise laiba. Kõigest mõnesaja meetri kauguselt politsei puhkebaasist.

Päeva õhtuks leidsid politseinikud ka Urmase, kes peeti kinni, kuid sinnamaani polnud politsei veel kindlaks teinud, kelle surnukeha Paunkülast leiti.

SÜNDMUSPAIK: Paunküla veehoidla, kust kalamees leidis Kadri-Anni surnukeha Foto: Teet Malsroos

Järgneva paari päevaga kogus politsei piisavalt tõendeid, et Urmas kaheks kuuks eeluurimiseks trellide taha saata. Mees oli ka oma tegusid filminud ja just see on tulevasel kohtuprotsessil võtmetähtsusega tõendusmaterjal. Prokuratuur aga ei täpsusta, mis videotel täpsemalt on ning kus materjal üles võetud – see selgub alles suvel kohtus.

Kriminaalasja kohtueelse menetluse juht, Põhja ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Natalia Miilvee ütles, et tõenäoliselt tahtis Urmas naise tapmisega lihtlabaselt kasu saada. „Meie andmetel on naine mehe kasuks testamendi teinud,“ selgitas prokurör. Samuti leiab prokuratuur, et Urmas röövis naiselt sularaha ja vääriskiviga kuldsõrmuse.

Nii ongi Urmasele esitatud süüdistus kehalises väärkohtlemises, vägistamises, vabaduse võtmises seadusliku aluseta, röövimises, avaliku korra raskes rikkumises ning mõrvas. Kinnipidamise hetkel Urmas ise oma süüd ei tunnistanud.

Karistusseadustik näeb mõrvas süüdimõistmisel ette kaheksa- kuni 20aastase või kuni eluaegse vangistuse.

„Ebameeldiv inimene.“

Urmas tõusis meedia huviorbiiti kaks aastat tagasi, kui ähvardas Tallinnas Laagna teelt Võidujooksu tänavale reastudes talle signaali lasknud noormeest pesapallikurikaga. Ta väitis, et vedas pesapallikurikat autos, kuna tahtis perega pesapalli mängida.

ÄHVARDAS: kaks aastat tagasi ähvardas Urmas Tallinnas Laagna teelt Võidujooksu tänavale reastudes talle signaali lasknud noormeest pesapallikurikaga. Foto: Kaader videost

Õhtuleht võttis ühendust ka Urmase koolikaaslastega Olustvere põllumajanduskoolist, kes maalisid temast ebameeldiva ja ebastabiilse isiku portree. "Ta ei lävinud eriti kellegagi ja kohal käis ka suhteliselt kaootiliselt. Ta oli pidevalt kurb, et kartulikasvatusest vähe räägitakse, ja see kord, kui kartulikasvatust käsitleti, teda ilmselgelt polnud," meenutab üks toonane kursusekaaslane. "Ta küsis kõva häälega ebakompetentseid küsimusi ja tundus, et tal oli omajagu tähelepanu vajadust. Ebameeldiv ja tüütu inimene, kellest hoiti pigem eemale."

Urmase isa: "Teda tuleb ikkagi võtta kui haiget inimest.“

Urmase 75aastane isa sai juhtunust teada politseiuurijatelt, kui nad talle Lõuna-Eestis asunud koju helistasid. „Uurija helistas ja uuris, kas ma olin oma auto talle andnud. Urmasel oli endal mingi romu, mis oli ta tee peale jätnud ja siis ma andsin enda auto talle. Sellega ta siis sõitis Paunküla kanti,“ meenutab isa. „Siis kutsuti mind ka ülekuulamisele ja nii see asi välja tuli.“

Auto, millega Urmas Einroos  paar aastat tagasi sõitis ja mis suutis mehe mitmel korral tee peale jätta Foto: Laura Oks

Ta tunnistab, et süda on pärast juhtunut muret täis. „Ma olen väsinud sellest jamast ja see on kurb teadmine, aga mis teha. Nii on läinud. Ega see kerge ei ole,“ ütleb ta. 

„Oleme kadunud abikaasaga üles kasvatanud ja koolitanud kolm last. Teistega läks paremini. Kuid ma ei tahaks Urmast, keda on ikkagi hoole ja armastusega kasvatatud ja koolitatud, ära ka lükata. Tahaks ikka natuke moraalselt toetada. Olgugi, et ma paljude asjadega nõus ei ole.“

Urmase isa räägib, et kümmekond aastat tagasi diagnoositi ta pojal bipolaarne ehk meeleoluhäire. „Siis hakkas ta arsti juures käima ja talle määrati raviskeem, kuid see ei olnud ka parim,“ räägib Urmase isa, kelle poeg on välimuse poolest justkui isa suust kukkunud.

Tujud on muutlikud

„Seda haigust on võimalik kontrolli alla saada, kuid alati ei ole see kerge. Olen neuroloogide ja psühholoogidega rääkinud. Raviskeemi tuleb järgida ja see tähendab, et ravimeid peaks võtma korrapäraselt ja sinna juurde alkoholi mitte võtma. Selle kohta peab ütlema, et Urmas on patustanud,“ ütles isa. „Urmasel on aktiivsed ja passiivsed perioodid. Aktiivsel perioodil on ta üliaktiivne, võib-olla liigagi, passiivsel jälle depressioonis. Kui ta veel siin oli, siis sel perioodil temast õiget töötegijat polnud. Istus kuskil nurgas, käis söömas, kui kutsusid,“ meenutab isa. „Ta kirjutas siin mõni päev tagasi mulle, et tal on ka praegu depressiooniperiood: pole alates 13. detsembrist suhelnud.“

Isa leiab, et õige ravi aitaks Urmast. „Õige ravi aitaks neid perioode tasandada. See, millega ta nüüd hakkama sai – kui see tõsi peaks olema, kuid tõenäoliselt enam-vähem on tõsi, siis tal...“ vaikib isa hetkeks, langetab pilgu ja ohkab. „Ühesõnaga, ta ei olnud enda üle valitseja. See bipolaarne häire on jätnud jälje tema tervisele, käitumisele ja psüühikale.“

Seetõttu on ta ka seisukohal, et riik peaks tunduvalt rohkem tegelema ennetustööga. Ta leiab, et paar kuud statsionaarset psühhiaatrilist ravi oleks võinud juhtunu ära hoida.

Õhtuleht, 1.märts 2018. Foto: Õhtuleht

Poeg isiklikust elust palju ei rääkinud

Urmas rääkis eraelust üsna vähe ja seetõttu ei teadnud isa ka suhtest Kadri-Anniga suurt midagi. „Urmasel oli mingi puhastusfirma ja Kadri-Ann oli seal vist raamatupidaja olnud. Siis mingi aja ta elas tema juures, kus tal oli nurgake, kus sai magada ja olla. Kuid lähedasi suhteid tema jutu järgi neil ei olnud,“ teab isa rääkida. 

„Kadri-Anni nägin ma kaks korda. Viisin talle natuke värskeid kartuleid. Mitte kaua aega enne seda, kui see õnnetus juhtus. Mäletan, et hoovis oli hästi suur koer, Kadri-Anni oma. Rääkisime üks kümme minutit juttu ja oligi kõik. Sõitsin sealt minema ja rohkem pole teda näinud. Tundus meeldiva olemisega naisterahvas olevat.“

ÜKSINDA: Kadri-Annile kuulunud Tiibeti mastifi tõugu koer on nüüd perenaiseta. Tema eest kannavad hoolt Kadri-Anni naabrid. Foto: Erakogu