Õhtulehe spordiblogi

Kaarel Täll | Kaaperdatud olümpia (8)

Kaarel Täll, 26. veebruar 2018, 00:10
KUULUS KÄTLEMINE! Moon Jae-in ja Kim Yo-jong demonstreerisid maailmale oma suurt ja olematut sõprust. KIM KYUNG-HOON
12. veebruari õhtul eetris olnud „Välisilmas“ visati õhku mõte, et Põhja-Korea suutis lõunanaabrite korraldatud olümpiamängud kaaperdada. Juba esimestel päevadel!

Toime pandi omamoodi poliitiline sissetung, mida ei tohtinud keegi segada, sest vastasel juhul oleks hoopis võõrustajad endast matsliku mulje jätnud. Vippide tribüünil nägi ajaloolisi hetki, mis reaalsuses on sisutühjad, kuid mingi veidra nurga alt ikkagi märgilised.

Põhja-Koread juhtivast dünastiast polnud mitte keegi alates 1953. aastast Lõuna-Korea pinnale astunud. Ja nüüd saabus USA asepresidendi Mike Pence’i ja Lõuna-Korea liidri Moon Jae-iniga samale püünele diktaator Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong. Viimased surusid mitu päeva järjest kätt ja naeratasid. Kellele? Miks?

Kim Yo-jong ja Mike Pence.  ODD ANDERSEN

Pole kahtlustki, olümpiavälisel ajal kulgenuks asjad hoopis teisiti. Riikide vahel puudub igasugune normaalne suhtlus ja tegelikult ollakse endiselt sõjajalal, sest 1953. aastal sõlmitud vaherahu pole suudetud rahulepinguga asendada. 

Viimased nädalad tõestasid, et Korea poolsaare põhjaosas osatakse ka lääne inimestega manipuleerida. Paljude spordisõprade mällu jäävad kaadrid, kuidas väga sarnaste näojoontega ergutustüdrukud laitmatult koorilaule esitavad ja tantsu löövad. Kõigi näol on juba lapsena selgeks õpitud võltsnaeratus. Neid filmiti ja jälitati kogu maailmast kokku sõitnud fännide ja meediaesindajate poolt. Vahet pole, mis neist kirjutati, aga Põhja-Korea oli pidevalt pildis. Enam jaburamaks pole võimalik nn fänlusega minna, aga lääs neelas põhjakorealaste konksu kohe alla!

Olümpial legendistaatusesse tõusnud ergutuspiigad.  KAI PFAFFENBACH

Muidugi ei puudunud ka sportlased. Lõuna-Korea hokinaiskonnast poleks piltlikult öeldes keegi välja teinud, aga Korea ühendnaiskond oli igapäevaselt maailma huviorbiidis. Rahvusvaheline Olümpiakomitee teeb neist ka filmi! Kedagi ei huvita, et naiskond kaotas kõik matšid ja väravate vahe oli 2-26. Järjekordne Põhja-Korea võit! Nende tublid ja vahvad sportlased rääkisid maailmale, et elul pole viga miskit. Kõik on vinge!

Pilti pääsesid ka teised põhjakorealased. Jällegi osavalt, sest kedagi ei huvita näiteks mõne suusasõidu 44. koht, küll aga pakub pinget kõige viimane mees või naine, eriti, kui eelviimasele kaotatakse pika puuga. Niimoodi kerkisid viivuks staarisaatussesse paar mäesuusatajat, kes ilmselgelt polnud nii järsul nõlval kunagi käinud. Aga maailmas kõlasid jällegi kiiduavaldused Kim Jong-unile. Muuhulgas lisas iga põhjakorealane, et neile väga meeldib ka poolsaare lõunaosa rahvas. Võltsitud naeratus suul, kindel pilk silmades. 

Kim Ryon-Hyang võis rõõmu tunda, et tervena mäest alla sai. Peagi ümbritsesid ka teda ajakirjanike hordid.  JORGE SILVA

Vaikselt ja järjepidevalt suudeti kõlama jätta, et nende poolt pole mingeid takistusi, et naabritega viisakalt läbi rääkida. Reaalsus on ju tegelikult vastupidine.

Saabus lõputseremoonia. Donald Trumpi tütar Ivanka ja Põhja-Korea delegatsiooni juhtinud kindral Kim Yong-chol särasid ühisel pildil, nende kõrval poseerimas ROKi boss Thomas Bach ja võõrustaja Moon Jae-in. Hea näide poliitilisest komejandist, mille ainus võitja on Põhja-Korea.

Ivanka Trump ja Põhja-Korea kindral Kim Yong-chol.  LUCY NICHOLSON

8 KOMMENTAARI

j
jurakk 1. märts 2018, 08:05
Milleks tõlkida seesugust jama?! Idavärk on peen värk seda meiesugused kahvanäod ei adu ega mõista.
t
Tõnu 26. veebruar 2018, 23:36
Lihtsalt lakeilik lugu. See siin ei ole ajakirjandus, vaid lihtlabane poliittellimuse täitmine.
Loe kõiki (8)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee