Eesti Vabariigi 100. juubel

SUUR GALERII KÄTLEMISTSEREMOONIALT | Presidendipaar tervitas ligi 1500 külalist (311)

Toimetas Annika Erg, 24. veebruar 2018 22:02
Foto: RAIGO PAJULA
Laupäeval toimus Tartus Eesti Rahva Muuseumis Eesti Vabariigi sajandale aastapäevale pühendatud pidulik vastuvõtt. 

President Kersti Kaljulaid kutsus EV100 vastuvõtule tavapärasest rohkem, kokku 1486 külalist. Varasemalt on presidentidel külalisi olnud tuhande ringis.

Foto: Georgi-Rene Maksimovski ja president Kersti Kaljulaid (Rene Riisalu)

Presidendipaar avaldas juubelirõivastega austust Pärnumaale ja selle rollile Eesti iseseisvumisel, kandes Tori kihelkonna umbes saja aasta taguseid linnamoelisi rahvarõivaid.

Tegemist on möödunud sajandi alguses kantud rõivastega. Toona ei olnud rahvarõivad enam igapäevane riietus, vaid neid kanti juba rohkem piduriidena, et näidata oma eestlaseks olemist.

Presidendi vastuvõtt ERMis Foto: RAIGO PAJULA

President Kersti Kaljulaid kandis kraeta särki, kangastelgedel kootud triibuseelikut, kirivööd, villasest vabrikukangast tehtud punast linnamoelist jakki ja nöörsaapaid. Rahvarõivad on traditsiooniliselt olnud ka staatuse näitajad. Lähtudes riigipea ametiketi mõjukusest on loobutud traditsioonilistest ehetest ning abielunaise kohustuslikest komplekti osadest – tanust ja põllest.

Presidendi vastuvõtt ERMis Foto: Arno Mikkor

Georgi-Rene Maksimovski kandis särki, vitssõlge, kaelarätikut, linnamoelist siidivesti ja pikki pükse, pikk-kuube, võrkvööd, kaapkübarat ja säärsaapaid.

Nii triibuseelik kui pikk-kuub olid mõlemad eestlaste jaoks rahvuslikkuse sümbolid nii toona kui on nüüdki.

Presidendi vastuvõtt ERMis Foto: Arno Mikkor

Riided valmisid käsitööna ja nende tegijateks on viis meistrit: Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli õpetaja Inna Raud, käsitööettevõtjad Marianne Ratškova, Leeda Ots ja Maret Lehis ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia metallieriala õppejõud Indrek Ikkonen.

Presidendi vastuvõtt ERMis Foto: RAIGO PAJULA

Kaheksakand on üks levinumaid märke Eesti ornamentikas, ilmnedes nii Saaremaal kui Setomaal, nii mulgi rättidel kui Muhu tikandites. Enamasti seostatakse kaheksakanda ilmakaartega, kusjuures kaheksakand ei näita mitte ainult pohi-, vaid ka vaheilmakaari. Tähenduslikult on aga kaheksakanda loetud alati märgiks, mis kaitseb ning toob uut õnne.

Presidendi vastuvõtt ERMis Foto: RAIGO PAJULA

Samal teemal

03.03.2018
Eksnaine Signe: René imetles väga Kersti tarkust, mina olin sel ajal tema jaoks liiga lihtne
02.03.2018
Truudusetuse õnnelik lõpp: kuidas Kersti Kaljulaid ja Georgi-René Maksimovski teineteist leidsid... ning varasemad paarid vahetusid
27.02.2018
TV3 VIDEO | Eksikombel presidendi vastuvõtule sattunud proua: ma olen siiani šokeeritud
27.02.2018
Teater NO99 EV100 „Rännakut“ vaatas rohkem inimesi kui presidendi vastuvõttu!