Eesti Vabariigi 100. juubel

FOTOD | President kannab tänavu vastuvõtul Tori rahvariideid! (13)

Katharina Toomemets, 24. veebruar 2018 18:39
Foto: Erlend Staub
Lõpuks on selge, mida kannab tänavusel vastuvõtul Eesti vabariigi president. Nagu mullugi, on ta ka tänavu otsustanud rahvariiete kasuks. 

President kannab Tori kihelkonna rahvarõivaid. Riided on pärit 100 aasta tagusest ajast. Ka presidendi abikaasa Georgi-Rene Maksimovksi kannab rahvariideid.

Tegelikult peaks Kersti Kaljulaidi riiete juurde käima ka tanu, põll ja ehted, kuid neist on loobutud, sest presidendi ametikett ise on juba piisavalt suursugune ehe. 

Samal teemal

Juubelirõivastega avaldab presidendipaar sel aastal austust Pärnumaale ja selle rollile Eesti iseseisvumisel, kandes Tori kihelkonna umbes saja aasta taguseid linnamoelisi rahvarõivaid.  

Tegemist on möödunud sajandi alguses kantud rõivastega. Toona ei olnud rahvarõivad enam igapäevane riietus, vaid neid kanti juba rohkem piduriidena, et näidata oma eestlaseks olemist.  

President Kersti Kaljulaid kannab kraeta särki, kangastelgedel kootud triibuseelikut, kirivööd, villasest vabrikukangast tehtud punast linnamoelist jakki ja nöörsaapaid. Rahvarõivad on traditsiooniliselt olnud ka staatuse näitajad. Lähtudes riigipea ametiketi mõjukusest on loobutud traditsioonilistest ehetest ning abielunaise kohustuslikest komplekti osadest – tanust ja põllest.  

Georgi-Rene Maksimovski kannab särki, vitssõlge, kaelarätikut, linnamoelist siidivesti ja pikki pükse, pikk-kuube, võrkvööd, kaapkübarat ja säärsaapaid.

Nii triibuseelik kui pikk-kuub olid mõlemad eestlaste jaoks rahvuslikkuse sümbolid nii toona kui on nüüdki.

Riided valmisid käsitööna ja nende tegijateks on viis meistrit: Tartu Ülikooli (TÜ) Viljandi Kultuuriakadeemia ja Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli õpetaja Inna Raud, käsitööettevõtjad Marianne Ratškova, Leeda Ots ja Maret Lehis ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia metallieriala õppejõud Indrek Ikkonen.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee