Eesti uudised

Kontorimaraton Eesti 100. sünnipäeval – eriti halb idee, mis tuleb kindlasti ära teha 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 22. veebruar 2018 16:07
Valdo Kanemägi pöörane idee hakkab teoks saama – 24. veebruaril astub Kontorimaratoni starti koos temaga 34 jooksjat. Foto: Aldo Luud
Playtechis töötav harrastusjooksja Valdo Kanemägi tähistas Eesti 99. sünnipäeva aasta tagasi omaalgatuslikult üksi maratoni joostes.

Jube külm on ja jube igav on üksinda joosta, sõprade ja jooksukaaslastega koos oleks palju toredam, mõtles Kanemägi. Sinna see mõte esialgu jäigi. Aga mullu septembris tuli talle Playtechi kontori terviserajal pähe idee, et kui seda natuke pikendada, saaks seal kas või maratoni joosta, ning kui seda teha Eesti 100. sünnipäeval, jääks see kõigile väga pikaks ajaks meelde. Erilisel päeval tulebki ju erilisi asju teha. Ja joosta kontoris 42 kilomeetrit ja 195 meetrit on kahtlemata midagi erakordset.

„Rääkisime inimestega asja maja peal läbi ja kõik arvasid, et see on eriti halb idee, mis tuleb kindlasti ära teha,“ tutvustab Kanemägi omapärase ürituse idee tekkelugu. Ta rõhutab, et kogu ettevõtmisel on ka heategevuslik aspekt: osalemistasudega toetatakse SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi.

Eestis on küll varemgi toimunud sisemaratone, aga need on olnud tasapinnalised. Playtechi ruumid Tartus on aga viiel korrusel ja seega läheb laupäeval kell 9 algaval maratonil kõvaks üles ja alla jooksmiseks. Kokku tuleb Kontorimaratonil läbida 21 000 trepiastet – midagi sellist pole Eesti lähiriikides kindlasti toimunud ja Kanemägil pole ka andmeid, et nii ränka katsumust oleks üldse kusagil maailmas tehtud. Internetiotsingutega on välja tulnud, et Inglismaal on toimunud 8300 trepiastmega maraton, ei enamat.

Tartus Vanemuise 7 asuvas hoones lähevad 35 maratoonarit – registreerunute arv sai täis juba nädal enne starti – distantsile, kus neid ootab ees 100 ringi. Ees ootavad kõik korrused, tõusud ja langused.

Häid aegu nii ränkraske rada mõistagi ei tõota. Kanemägi pakub esiti, et kui ta ise suudaks oma tavapärasest maratoniajast kaks tundi suurema ajaga lõpetada, oleks ta rahul. „Tegelikult olen ma rahul, kui selle läbida suudan. Olen ise stardis, sest mul ei tuleks pähegi, et paluksin inimestel teha midagi nii keerulist ise samal ajal seda üritamata,“ ütleb võistluse korraldaja.

„Ajad tulevad ilmselt jooksjatel tavapärasest olulisemalt aeglasemad. Esiteks ei saa siin püsivat kiirust arendada, sest rajal on palju koridoridesse ja nurgatagustesse keeramist. See võtab oma aja. Samamoodi on püsivat kiirust väga raske hoida trepist üles ja alla joostes. Rada on tehniliselt väga raske,“ tunnistab Kontorimaratoni peakorraldaja. Salamisi loodab ta siiski, et võitja suudab Kontorimaratoni läbida alla viie tunni.

Eesti jooksumaastikul on Kontorimaraton tekitanud üksjagu kahinaid, isegi mõned tippjooksjad on Kanemägiga ühendust võtnud, et uurida, mis jooksuga siis tegemist on. Kontorimaratoni stardis on ka mitu nimekat meest. Näiteks luuletajast jooksufanatt Margus Konnula ehk Contra ning kogenud maratonihunt Rein Pärn, kellele Kontorimaraton oleks elu 400. maraton. Playtechi enda töötajaid on stardis kolm. „Päris paljud meie spordiinimesed arvasid, et tulevad jooksma. Aga kui registreerimiseks läks, siis jõudis asi millegipärast selleni, et kõik arvasid, et üritus on ikkagi liiga raske,“ tunnistab Kanemägi.

Kuna Playtechi ruumid pole kummist ning jooksjaid ei tohi ka keegi segada, toimub Kontorimaraton suletud uste taga. Kaasa elama pääsevad jooksjate sõbrad-pereliikmed ja mõistagi ka Playtechi enda töötajad. Aga Kanemägi sõnul pannakse kindlasti jooksust galeriid Kontorimaratoni Facebooki lehele.