Maailm

Boko Haram tegutseb jälle? Nigeeria koolist on kadunud mitukümmend tüdrukut (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 21. veebruar 2018 21:11
Tüdruk, kes Boko Harami käest 2017. aastal põgenes.Foto: Reuters/Scanpix
Terrorirühmitus Boko Haram sai 2014. aastal kurikuulsaks, kui röövis Chiboki linnas Nigeerias 276 koolitüdrukut. Praeguseni on 112 tütarlast vangis. Guardian vahendab, et juba teist päeva otsivad oma tütreid taga järgmised vanemad, kes kardavad, et terroristid on nendegi lapsed röövinud.

19. veebruaril tungisid Dapchi linnas asuvasse tütarlaste reaalkooli relvastatud mehed. Pärast intsidenti on kool suletud, väravate taga käivad murest murtud vanemad ja pereliikmed, kes nõuavad infot oma tütarde kohta. Esialgu teatasid kohalikud võimud, et kedagi pole röövitud, suur hulk õpilasi ja kooli töötajaid kõigest põgenes rünnaku eest. Pole täpselt teada, kui paljud lapsed kadunud on, numbrid varieeruvad 67 kuni 94 vahel. Koolis käib 710 tütarlast.

Samal teemal

„Meie tüdrukud on kaks päeva kadunud ja meil pole aimugi, kus nad on,“ ütles üks meesterahvas, kelle vennatütar on kadunute hulgas. „Meile öeldi, et nad jooksid küladesse laiali, me oleme kõik need külad tulutult läbi kamminud. Meil on ausalt öeldes hirm, et juhtunud on kõige hullem.“

Inuwa Mohammed, kelle 16aastane tütar on samuti kadunud, ütles, et lapsevanemad on meeleheitlikult naaberkülades ringi jooksnud ja lapsi otsinud. „Ükski ametnik meile midagi ei ütle,“ räägib õnnetu isa. „Me ei tea siiani isegi, kui paljud meie tütardest on leitud ja kui mitu täpselt on kadunud.“

Maakonna haridusvolinik ütleb, et kõigi tüdrukute leidmisega läheb pisut aega, sest võimude andmeil on nad põgenenud koguni 30 kilomeetri kaugusele. Esialgu eitasid ametnikud isegi tüdrukute kadumist, kuid koolimaja juurde kogunenud lapsevanemate hordid tõestasid vastupidist. Vanemate väiteid röövitud tüdrukutest kinnitab ka kooli juhtkond.

Boko Harami terrorirühmituse kreedo järgi ei tohiks tütarlapsed haridust saada ning abielukõlbulikuks saavad tüdrukud juba 9aastaselt. Röövitud tüdrukuid sunnitakse vajadusel usku vahetama, pannakse mehele või saadetakse enesetapumissioonidele. Üks selline tüdruk, kes pidi pommi õhkima, pääses 2017. aasta septembris põgenema.

Samal teemal

21.03.2018
Veebruaris röövitud Nigeeria koolitüdrukud pääsesid vabadusse
26.02.2018
MEELEHEITEL LAPSEVANEMAD: 110 Nigeeria koolitüdrukut on röövitud
13.02.2018
Vangistati esimene Boko Harami liige, kes oli osalenud koolitüdrukute röövimises