Televangelist Billy Graham 1990. aastal jutlust pidamas.Foto: Reuters/Scanpix
Maailm
21. veebruar 2018 17:23

Suri Eestitki külastanud vastuoluline telepastor Billy Graham (16)

21. veebruaril suri tuntud USA televangelist Billy Graham, vahendab ABC News. Ehkki 99aastase kirikumehe hüüdnimi oli „Ameerika pastor“, oli tema järgijate kogudusi kogu maailmas. Graham oli kirikumaailmas väga vastuoluline tegelane, kes mõjutas ka poliitikat. 

Teleevangelist Billy Graham oli pastor, kes populariseeris evangeelset kristlust ehk evangelismi. Selle keskmeks on usk lunastusse. Selle saavutavad aga vaid n-ö uuestisündinud (ingl. k. born again - toim.) ehk usuvahetust või„spirituaalset uuestisündi kogenud kristlased. Evangeelsed kristlased viitavadki endile tavaliselt kui uuestisündinutele või uuestisündinud kristlastele. 

Graham tõi evangelistide religiooni massidesse ning elu jooksul sai temast väga oluline figuur Ameerika poliitikamaastikul. Siin tasub meenutada, et erinevalt Eestist on religioon Ameerika poliitika lahutamatu osa. USA elanikkonnast on usklik umbes 79 protsenti, 26 protsenti ameeriklastest ehk umbes veerand kogu riigi elanikkonnast loeb end evangeelseteks kristlasteks.

Neist fundamentalistlikumad usuvad muu hulgas maailma peatsesse lõppu ja kreatsionismi (usk, et maailm pole arenenud miljardeid aastaid ning elusolendid evolutsiooni teel, vaid et Maa on mõni tuhat aastat vana ning tekkinud täpselt Piibli kirjelduse järgi - toim.). Samuti on nad abordi ja homoseksuaalsuse häälekad vastased. Ka Billy Graham esindas pigem neid vaateid. Evolutsiooniteooria otsene vastane ta siiski polnud, rõhutades, et ehkki piiblis on kirjas, et jumal lõi inimese ning et seda ta ka veendunult usub, ei ole piibel teadusraamat.

Kuna evangeelseid kristlasi on niivõrd palju, siis on nad valijaskonnana poliitikutele väga tähtis sihtgrupp. Graham oli Valge Maja sagedane külaline ning mitme presidendi vaimulik nõuandja. Eriti lähedane oli ta Richard Nixoni ja Lyndon B. Johnsoniga. Grahamit on palju kritiseeritud selle eest, kui lähedased olid ta suhted võimuesindajatega. Grahami poliitiline agenda oli paremkonservatiivne ja elu jooksul kogus ta erinevate vähemusgruppide seas palju vastaseid. Graham oli niivõrd mõjukas, et teda võib isegi pidada paavsti järel üheks tähtsaimaks kirikutegelaseks.

Eestit külastas Graham 1984. aastal ning viibis Tallinnas kolm päeva ning jutlustas ka Oleviste kirikus. Grahami kirikut veab nüüd tema poeg Franklin, kes samuti Eestis on käinud. Ta oli 2009. aastal Lootuse festivali peakõneleja.