Kommentaar

Urmas Sutrop | Andestame okupantidele ja nende järeltulijatele – juhul, kui nad vabandavad (69)

Urmas Sutrop, keeleteadlane, 21. veebruar 2018 19:25
Foto: Aldo Luud
Millistel teemadel võiks president EV100 aastapäevakõnes rääkida?

1. Eesti riikluse ajalugu ei alga sada aastat tagasi. Meil oli meie –eestlaste – muinasriik, mis ühendas nii Põhja-Eestit, Lõuna-Eestit kui ka Saaremaad. Muinasaja loojangul moodustati Eesti-Läti kaksikriik, Liivi orduriik, mis kuulus tollasesse Euroopa Liitu – Saksa-Rooma riigi ehk Saksa Rahvuse Püha Rooma keisririigi koosseisu.

2. Me oleme suuremeelsed, oleme valmis andestama okupantidele ja nende järeltulijatele, aga selle eeltingimus on, et nad teadvustavad endale seda kurja, mida nad on meie maal korda saatnud ning paluvad kollektiivselt vabandust.

3. Me ei andesta kunagi äraandjatele omade seast, kvislingitele ja kollaborantidele. Ei ole tähtis, kas nad tegutsesid Saksa või Nõukogude Vene (Nõukogude Liidu) okupatsioonide ajal või tegutsevad nad äraandjatena meie seas veel praegugi.

4. Eesti riik on muutunud Ameerika, Euroopa Liidu ja NATO sõprade toel nii tugevaks, et seda ei suuda hävitada miski, ei õõnestustegevus ega väline sõjaline surve.

5. Eesti keelel ja kultuuril läheb ülihästi. Meie kultuur on maailmakultuuri osa. Eesti keelt õpitakse ja õpetatakse väga paljudes maailma ülikoolides. Küllap hakkavad eesti keelt kõnelema ka kohalikud, kes seda veel ei oska.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee