Maailm

PÖIDLAST ILMA: piduline näppas iidse terrakotasõdalase sõrme (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. veebruar 2018 19:54
Terrakotasõdalased.Foto: Vida Press
Hiina võimud nõuavad karmi karistust ameeriklasele, kes klõpsas pildi iidsest terrakotasõdalasest ning näppas siis meenena kaasa kuju pöidla. Kuju oli Ameerika muuseumis ajutise eksponaadina, kirjutab BBC.

Paraku ei saa Hiina muuseum Philadelphia Franklini Instituuti laenuks antud terrakotasõdurit tagasi päris samasugusena, nagu ta ameeriklastele laenuks anti. 2000 aasta vanune sõdalane jäi kultuurikauge näitusekülastaja tõttu pöidlast ilma.

Õieti ei oleks Michael Rohana üldse tohtinud varguse toimepanemise ajal näituseruumis ollagi. Franklini Instituudis toimus eelmisel aastal enne jõule koleda kampsuni pidu (see on Ameerikas populaarne jõuluteemaline stiilipidu - toim.). Selle külaline Rohana sisenes terrakotasõdurite näitusesaali, mis ei olnud peo toimumise ajal avatud. Seal tegi ta ühe sõduriga selfi, enne kui kuju kätt kiskuma hakkas, pöidla küljest tõmbas ja koos sellega ruumist jalga lasi.

Kui Instituudi töötajad hiljem sõduri katkise käe avastasid, kaasasid nad pöidlaotsingutesse kohe politsei ja FBI, kes Rohanale kiirelt jälile said. Mees tunnistas, et hoidis pöialt oma töölaua sahtlis.

Eelmisel nädalal sai varas ka ametliku süüdistuse varguse ja kunstiteose varjamise eest. Ta pääses hiljem kautsjoni vastu vabaks.

Kümme kuju, mida praegu Franklini Instituudis näha saab, on osa enam kui 8000-pealisest terrakotaarmeest, mille lasi ehitada Hiina keiser Qin Shi Huangdi. Keiser suri aastal 210 e.m.a ning uskus, et sõdalased kaitsevad teda surmajärgses elus. Terrakotasõdalased avastasid Hiina talumehed juhuslikult 1974. aastal.