Eesti uudised

Rahandusministeerimi blogis: alkoholiaktsiisi laekumisest kainelt ja analüütiliselt (23)

Toimetas Silja Ratt, 19. veebruar 2018 11:32
Viinaralli, alkoralliFoto: Aldo Luud
Alkoholiaktsiisi laekumine on olnud viimasel ajal teravdatud meedia tähelepanu all. Teema on leidnud laia kõlapinda – paljud inimesed tunnevad selle teemaga seotust, kas siis otseselt alkoholi tarbijatena või kaudsemalt, puutudes kokku alkoholismi varjukülgedega, nagu haigused, vägivald ja õnnetused. Enamiku inimeste isiklik kokkupuude alkoholiga on põhjustanud teema emotsionaalset käsitlust ja emotsioonid on kandunud ka eelarve laekumiste konteksti.

Seetõttu leiame, et alkoholiaktsiisi laekumine eelmisel aastal ja võrdlus ootustega vajab järelduste tegemiseks veidi analüütilisemat vaadet ja selgitusi, kirjutavad rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kadri Klaos ja rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu rahandusministeeriumi blogis.

Faktid alkoholiaktsiisi kohta: 

  • Alkoholiaktsiisi 55 miljoni euro suurusest alalaekumisest võrreldes 2017. aasta riigieelarve ootusega ligikaudu pool ehk 28 miljonit eurot laekus tegelikult 2016. aastal ja 2018. aastal aktsiisitõusu eel madalama aktsiisimääraga soetatud varude tõttu. See raha ei jäänud eelarvesse laekumata, lihtsalt laekumine jäi erinevasse aastasse.
  • Suvise aktsiisitõusu eel soetatud lahja alkoholi varud olid ootustest suuremad ja vana aktsiisimääraga alkoholi pikemaajalisem tarbimine vähendas 2017. aasta laekumisi ligikaudu 4 miljoni euro võrra.
  • Piirikaubandusest või tarbimise oodatust suuremast vähenemisest tulenev alalaekumine oli möödunud aastal ligikaudu 23 miljonit eurot.
  • Alalaekumine ootustega võrreldes ei tähenda automaatselt seda, et meetme mõju kokku on eelarvele olnud negatiivne.
  • Lisaks eelarve laekumisele on oluline ära oodata alkoholi tarbimise ning tervisekäitumise dünaamika.

Loe pikemat analüüsi rahandusministeeriumi blogist.

Samal teemal

27.02.2018
GRAAFIK | Kättpidi kliendi rahakotis: suured toidupoed panevad alkoholile kõvasti rohkem hinda juurde kui laopoed
21.02.2018
Eesti väikekaupmeeste liit: maapiirkondade kaubandus hääbub, kui aktsiisipoliitikas ei tule muutust
21.02.2018
Peale aktsiiside põrutas valitsus 35 miljonit eurot mööda ka firmade tulumaksuga
08.02.2018
RAHAKÄÄRID: aktsiisi laekus 2017. aastal 88 miljonit vähem

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee