Maailm

Presidendivalimistel põrunud vabariiklase tagasitulek on kättemaks Trumpile? (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. veebruar 2018 18:26
Mitt RomneyFoto: AFP/Scanpix
Vabariiklane Mitt Romney, kes 2012. aasta USA presidendivalimistel Barack Obama vastu kandideeris, kuid kaotas, on nüüd poliitilisel areenil tagasi. BBC kirjutab, et Romney kavatseb end esitleda pigem mõõduka peavoolukonservatiivina, vastandudes president Trumpile. Romney ja Trumpi poliitilistes suhetes on olnud nii tõuse kui mõõnasid.

Seekord ei kavatse Romney (vähemalt esialgu) kandideerida presidendivalimistel, vaid Utah' osariigi senaatoriks. Kuigi pealtnäha ei tundu see erilise Trumpi-vastase seisukohaga, siis Utah' senine senaator on suur Trumpi toetaja.

Utah's soovib aga kanda kinnitada Mitt Romney. Ning seda üsna selge Trumpi-vastase sõnumiga. Oma esimeses valimisreklaamis hurjutab Romney Trumpi immigratsioonipoliitikat. Ta toob Utah'd eeskujuks, öeldes: „Utah tervitab seaduslikul teel siia jõudnud immigrante kogu maailmast. Washington saadab neile ainult tõrjuvaid sõnumeid.“

Eluaegne ärimees Romney loodab Utah's edu saavutada tänu kunagi tema käe all peetud Salt Lake City taliolümpiamängude edule ning religioonile. 60 protsent utahlastest on mormoonid, nagu ka Romney ise. Pärast 2012. aastat on ta keskendunud peamiselt oma perekonna äridele.

Teine ärimees ning presidendivalimistel edukamalt osalenud Donald Trump aga pole Romneyst vaimustuses. Ta on Romney kohta öelnud: „Ta on läbikukkunud kandidaat, kes lämbus nagu koer!“ Romney omakorda aga on öelnud, et kõik Trumpi lubadused on täiesti väärtusetud, sest täita ta neid Romney hinnangul ei suuda. Romney otsustas Utah's võtta mõõduka konservatiivi positsiooni, mis iseenesest ei erine väga tema varasemast suunast.

Küll aga ei ole Romney ja Trump alati vaenujalal olnud. Enne seda kui Trumpist president sai, käisid mehed 2016. aasta novembris New Yorgi peenes restoranis õhtustamas. Romney lootis saada peatse presidendi kabinetis välisministriks. Seda ta ei saavutanud. Seega võib tahtmise korral Romney poliitilises tagasitulekus näha ka solvunud tundeid või soovi presidendile kättemaksuks vastu töötama hakata.

Valge Maja endine personaliülem Reince Preibus (vasakul), tulevane president Trump ja lootusrikas Mitt Romney õhtusöögil Foto: Reuters/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee