President Kersti Kaljulaid Lõuna-Koreas Pyeongchangi olümpiamängudel.Foto: Facebook / Vabariigi Presidendi Kantselei
Marvel Riik 16. veebruar 2018 13:52
Käimasolevaid Pyeongchangi olümpiamänge on külastanud juba president Kersti Kaljulaid ja peaminister Jüri Ratas, kelle kõrval võtavad pika reisi ette kultuuriminister Indrek Saar koos ministeeriumi asekantsleriga. Kuigi kõik kulud ei ole tänaseks teada, ulatuvad need vähemalt 27 800 euroni.

Olümpiamängude eelsel töönädalal võttis president Kersti Kaljulaid koos abikaasa Georgi-Rene Maksimovskiga ette töövisiidi Lõuna-Koreasse. Presidendi delegatsiooni kuulus kokku 4 inimest, lisaks abikaasale veel presidendi kantselei juht Tiit Riisalo ja nõunik Urmo Kübar. Kantselei töötajad aitasid presidendil kohapeal korraldada kohtumisi, meediasuhtlust, logistikat ja muud asjaajamist. President kohtus oma Lõuna-Korea ametivenna Moon Jae-iniga. See oli riigipeade esimene kohtumine alates 1991. aastast, mil diplomaatilised suhted tekkisid. Teiste ürituste seas osales president Pyeongchangi taliolümpia avatseremoonial, kus olid kohal ka teised olümpial osalevate riikide juhid.

Töine nädal läks maksma umbes 12 000 eurot, millest 7364 eurot moodustasid delegatsiooni lennupiletid, 2500 eurot kulus majutuseks ja 2000 kohapealsele transpordile. Mõistagi sõitsid presidendiga kaasa ihukaitsjad, kuid turvakaalutustel hoitakse nende arv ja turvalisusega seotud kulud saladuses.

Peaminister Jüri Ratas sõitis Pyeongchangi visiidile 11. veebruaril ning jõudis tagasi kolmapäeva hilisõhtul. Lõuna-Korea ametikaaslase Lee Nak-yeoniga kohtumise kõrval väisas peaminister ka olümpiamänge, kohtus Eesti sportlastega ja vaatas võistlusi.

Ratast saatsid visiidil üks julgestuspolitseinik ja peaministri büroo juhataja Tanel Kiik, kes tegeles ministrit kohapealse logistika, kommunikatsioonitegevuse, kohtumiste korraldamisega ning aitas lahendada Eesti siseriiklikke tööülesandeid. Peaministri visiidi kõiki kulusid ei ole veel kokku löödud, kuid teada on suurimad väljaminekud. Delegatsiooni majutus ja lennupiletid läksid maksma ligemale 11 000 eurot.

Samal ajal kui peaminister oli Lõuna-Koreast tagasiteel Eestisse, oli sama teekonna ette võtnud kultuuriminister Indrek Saar. Märkimisväärne on see, et Saar sõitis olümpiamängudele, kohtumaks Eesti olümpiakomitee (EOK) juhtide, treenerite ja sportlastega, üksi, ilma ühegi abikäeta. „Eestile on rahvusevahelise olümpiakomitee poolt määratud üks akrediteering, mis tähendab, et korraga saab mängudel viibida üks ametiisik,“ selgitas kultuuriministeeriumi pressiesindaja Aneth Kilumets. „Kohapeal saadavad ministrit Eesti olümpiakomitee (EOK) töötajad.“

undefined Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia

Ministri visiidi kulud praeguse seisuga on üle 2400 euro, millest lennupiletid moodustavad 1625 eurot ja nelja öö majutuskulud ligemale 800 eurot. Olümpia lõputseremooniale sõidab aga kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn, kelle kulud jäävad Kilumetsa sõnul samasse suurusjärku mis minister Saarel.

Võttes visiidid tagasihoidliku arvutusega kokku, kulutatakse olümpiamängude külastusele vähemalt 27 800 eurot.

Eelmised taliolümpiamängud toimusid neli aastat tagasi Sotšis ning sinna toonane president Toomas Hendrik Ilves ei sõitnud, tuues põhjuseks tiheda ajagraafiku. Toonane peaminister Andrus Ansip sõitis, kuid tegi seda oma puhkuse ajast, tasudes ühtlasi kõik kulud enda isiklikust rahakotist.