Maailm

Brexit edeneb visalt, Suurbritannia valitsus on lõhenenud (12)

Tiina Tamman, London, 15. veebruar 2018 19:30
Suurbritannia peaminister Theresa May. Foto: Reuters/Scanpix

Brexiti kõnelustel on praegu tähelepanu keskmes Euroopa Liidu ühisturg ja tolliliit, millest lahkumist kuulutas peaminister Theresa May juba aasta eest. Asi sai tookord justnagu selgeks. Miks siis sellest nii palju räägitakse?

Esiteks puudutab see Põhja-Iirimaad, kus asub riigi ainuke maismaa-riigipiir. See on aastaid töötanud sarnaselt Eesti-Läti piiriga ja keegi ei taha sinna tekitada uusi piiripunkte. Möödunud nädalal Londonit külastanud Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier tuletas aga sealsetele poliitikutele meelde, et tolliliidust väljaastumisega kaasneb paratamatult piirikontroll.

Põhja-Iirimaa olukorra teeb keerulisemaks ka sealne poliitiline olukord. Üleeile teatas Arlene Foster, demokraatlike unionistide (DUP, Democratic Unionist Party) liider, et pärast kuudepikkusi läbirääkimisi teise valimised võitnud partei, Sinn Feiniga, ei ole mingeid väljavaateid poliitilise kokkuleppe saavutamiseks. See tähendab, et piirkond on endiselt ilma uue autonoomse valitsuseta. Sinn Fein nõuab iiri keelele õigusi, millega DUP kuidagi ei nõustu. Samas püsib keskvalitsus Londonis just tänu DUPi toetusele. Ei tohi ka unustada, et mitu poliitikut, nende hulgas endine peaminister Tony Blair, on hoiatanud, et uue piirikontrolli sisseseadmine võib mõjuda halvasti piirkonna rahuprotsessile.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

22.07.2018
Suurbritannia valmistub Euroopa Liidust ilma kokkuleppeta lahkumiseks
18.06.2018
Kust küll leiaks Suurbritannia lahendust Brexiti ummikseisule?
20.05.2018
Euroopa Liidust lahkumine ajab Briti poliitikud tülli
21.04.2018
Kas Suurbritannia on üldse võimeline Euroopa Liidust lahkuma?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee