Raamat

Klassiku sõbraks valiti soomlasest estofiil ja Tammsaare-uurija Juhani Salokannel 

Kais Allkivi, 15. veebruar 2018, 16:27
Juhani Salokannel Tammsaare muuseumis 2018. aasta klassiku sõbra tiitlit vastu võtmas.  Tammsaare ja Vilde sõprade selts
Täna kell 15 kuulutas Tammsaare ja Vilde sõprade selts Tammsaare muuseumis tänavuseks klassiku sõbraks soomlase Juhani Salokanneli, kelle sulest ilmus eelmisel aastal Soomes Tammsaare monograafia.

Selts andis klassiku sõbra tiitli välja kolmandat aastat. Sellega pärjatakse inimesi, kes on eelnenud kalendriaasta jooksul oma publikatsiooniga või mõne muu kultuuriteoga edentanud eesti kirjandusklassika tundmist ja populariseerimist. Auhinnaks on Eesti kunstiklassiku – seekord Evi Tihemetsa – graafiline leht ja seltsi tänukiri.

Auhinna üleandmiseks Tallinnasse sõitnud Juhani Salokannel (sündinud 1946) on kirjanik, tõlkija ja kirjandusteadlane ning alates 2005. aastast Soome Tuglase seltsi tegevjuht.

Ta on kirjutanud raamatu Jaan Krossist, mis ilmus Piret Saluri tõlkes eesti keeles 2009. aastal. Ka mullu avaldatud raamat Tammsaarest "Noore Eesti südametunnistus" ("Nuoren Viron omatunto") ilmub sel aastal eestikeelsena, taas Saluri tõlgituna.

Juhani Salokannel ja tõlkija Piret Saluri, kelle eestindatuna Salokanneli Tammsaare-raamat tänavu ka siinmail ilmub. Tammsaare ja Vilde sõprade selts

Salokannel on soome keelde tõlkinud Tammsaare romaanisarja "Tõde ja õigus" (soome "Totuus ja oikeus"), samuti Jaan Kaplinski, Toomas Vindi, Jaan Krossi, Lennart Meri, Emil Tode, Viivi Luige, Jaak Jõerüüda, Hasso Krulli, Ülo Tuuliku, Uku Masingu, Tõnu Õnnepalu ja teiste eesti kirjanike loomingut.

Eestilt on Salokannel varemgi korduvalt tunnustust pälvinud. 1995. aastal sai ta kultuurkapitali kirjanduspreemia, 2001. aastal Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärgi, 2010. aastal Virumaa kirjandusauhinna ning 2014. aastasl Jaan Krossi kirjandusauhinna. 2008. aastal aga võitis Salokannel rahvusvahelise tõlkeorganisatsiooni FIT (Féderation Internationale des Traducteurs) maineka Karel Čapeki nimelise preemia.

Klassiku sõbra tiitli on varem saanud kirjandusteadlane Rutt Hinrikus (aastal 2016) ning kirjanik ja lavastaja Heidi Sarapuu (aastal 2017).

Tammsaare ja Vilde sõprade seltsi esimees Rein Veidemann auhinda üle andmas. Tammsaare ja Vilde sõprade selts

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee