Leedu 100 pole nii tähtis püha kui Leedu 1000, aga siiski... Foto: Õhtuleht
Denes Kattago 15. veebruar 2018 13:36
Samal ajal, kui Leedu Vabariigi 100. aasta juubelile saabub 11 delegatsiooni ja 9 presidenti eesotsas Euroopa Liidu ladvikuga, ei tule Tallinna EV100 tähistamisele keegi. Leedu oskab ennast heas mõttes müüa ka neile mitte nii tähtsal rahvuspühal. 

Seda eriti arvestades, et tuhandeaastase ajalooga Leedus on 16. veebruar, kui sada aastat tagasi vabariik välja kuulutati, erinevalt meie 24. veebruarist teisejärguline püha.

Kas tõesti hoiab Eesti oma kõrgeid külalisi viimase hetkeni saladuses, nagu Leedu või neid ei tulegi? Õhtuleht uuris vabariigi presidendi kantselei pressiesindaja Mailin Aasmäe käest, kuidas sellega on. Tema sõnul pole külaliste kutsumine vabariigi aastapäevale meie traditsioon.

"Vabariigi aastapäevale riigijuhte kutsutud ei ole, välisriike esindab traditsiooniliselt siinne diplomaatiline korpus. Aastapäevale ei ole neid [riigijuhte] kunagi kutsutud, see on alati olnud rohkem meie oma inimestele suunatud," ütles Aasmäe. "Aga suur pidu külalistega väljastpoolt Eestit tuleb ka," rahustas ta.

President Kaljulaid osaleb sel nädalal Münchenis toimuval välis- ja julgeolekupoliitika konverentsil ning Leedu 100. aastapäeva üritustel Vilniuses.

Reedel on Eesti riigipea Leedu 100. aastapäeva sündmusel Vilniuses, kus osaleb Balti riikide lippude heiskamise tseremoonial, jumalateenistusel Vilniuse katedraalis ja Leedu presidendi Dalia Grybauskaitė lõunasöögil. Õhtul siirdub president Kaljulaid tagasi Münchenisse, riigipea naaseb Eestisse pühapäeva õhtul.

JÄLLE LEEDU VARJUS: presidendid Kersti Kaljulaid, Raimonds Vējonis ja Dalia Grybauskaitė. Foto: Reuters/Scanpix

Pole oluline rahvuspüha, aga siiski...

Leedulaste jaoks on märksa olulisem 11. märts, mil kuulutati välja taasiseseisvus ning Moskva hilisem jõuline sekkumine päädis 14 inimohvriga. Ja 6. juulil peetav kuningas Mindaugase kroonimispäev. Leedu tähtsaimad – 1000. aasta pidustused peeti juba aastal 2009. 

Leedu president Dalia Grybauskaitė ütles usutluses kohalikule rahvusringhäälingule, et on uhke, sest riigi taastamise deklaratsiooni päeval (16. veebruaril) osaleb nii palju kõrgeid külalisi, kuid eelkõige on see kogu rahva püha.

Veel on kohal Läti, Poola, Soome, Saksamaa, Islandi, Ukraina, Gruusia presidendid ja Rootsi kuningakoja esindaja. Rooma paavst ja Prantsusmaa president saabuvad Leetu hiljem. 

President rõhutas, et kasutab kõrgete külaliste saabumist aruteluks. "Me kasutame võimalust ja tõstatame arutluseks Leedule väga suurt tähtsust omavad küsimused," ütles Grybauskaitė ja tõi eriliselt välja, et pühendab oma ajaloolise liitlase Poola presidendile Andrzej Duda kogu järgneva, laupäevase päeva.

Samuti rõõmustab Grybauskaitė selle üle, et vabariigi juubelit tähistatakse kogu maailmas ja leedu kollaserohelisepunasesse trikoloori värvi on mitmed kuulsad maamärgid üle ilma - Riias, Tallinnas, Varssavis, Brüsselis, New Yorgis, Los Angeleses ja São Paulos. 

TEISTMOODI PÜHA: Leedu tähistab reedel vabariigi 100. aastapäeva suurte rahvapidustustega Foto: Õhtuleht

Samal teemal

Kommentaarid  (119)

vanamemm 16. veebruar 2018 10:34
Palju õnne Leedu! Leedu on jäänud alati sirgeselgseks ja OMA rahvast hoidvaks (ega muidu pole seal nõukogude "ülesehitajaid" tunduvalt vähem kui Lätis,Eestis. Sirgeselgsust jätkub siiani. Isegi Läti on meist kindlalt üle. Meie siiruviirulised pigem diskrimineerivad eestlast,eriti räigeks on see muutunud praeguse valitsuse ajal,kus ka sotsid selles igati kaasa aitavad. Kas tõesti ongi eestlased ühed "lödipüksid" nagu Agu (punase Kõlvarti soovide täitja) mainis. Ausus ja sirgeselgsus, oma joone järjepidev ajamine,oma rahva hoidmine (meil on muudetud "Põhiseadus" kasutuks paberilipakaks) toob Leedule ka teiste riikide austuse,isegi Venemaa küll kiristab hambaid,kuid ometi arvestab.
edgar 16. veebruar 2018 09:22
LIIS LASS TULEB IKKA justiitsministri käevangus aga mitte LIILIAÖIEGA
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS