Eesti uudised

Maksumaksjad kuulutasid Ossinovski enda vaenlaseks ja Kaljulaidi sõbraks (78)

Ohtuleht.ee, 14. veebruar 2018, 13:24
Jevgeni Ossinovski ja Kersti KaljulaidFoto: Alar Truu
Eesti maksumaksjate liit (EML) kuulutas täna välja 2017. aasta maksumaksja sõbra ja vaenlase tiitli saajad. Maksumaksja sõber on president Kersti Kaljulaid ning maksumaksja vaenlane on tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Maksumaksja sõbra tiitli sai president Kersti Kaljulaid magustatud joogi maksu seaduse väljakuulutamata jätmise eest. Uue maksu lisandumine oleks andnud piirikaubandusele veelgi rohkem hoogu ning süvendanud kahjulikke tagajärgi Eesti majandusele ja Eesti inimeste tervisele.

Samal teemal

"Tänan Eesti Maksumaksjate Liitu selle tunnustuse eest," kirjutab president Kersti Kaljulaid oma Facebooki lehel. "Ajaloolise tõe huvides tuleb muidugi märkida, et limonaadimaksu väljakuulutamata jätmisel ei lähtunud ma soovist vältida ühe uue maksu jõustamist vaid siiski vastuolust põhiseadusega. Nii et võtan seda äramärkimist pigem laiemalt tähelepanujuhtimisena selge ja lihtsa maksukeskkonna olulisusele, mida olen ka ise pidevalt rõhutanud.
Seaduste väljakuulutamata jätmine riigipea poolt on siiski hädapidur õiguskindluse tagamiseks ning mul oleks hea meel, kui põhjust seda kasutada oleks riigipeadel võimalikult vähe. Selge, arusaadav ja läbimõeldud seadusloome seevastu aitab ühiskonna toimimist muuta sujuvamaks ning annab kindlust nii meie ettevõtjatele kui erinevatele huvigruppidele ning aitab tugevdada inimeste usaldust riigi vastu."

EML arvates on valitsuskoalitsioon asunud liiga agaralt Eesti maksusüsteemi ümber korraldama. Maksuseadusi muudetakse liiga kiiresti ning ilma mõjusid hindamata ja asjatundjaid kaasamata.

Maksumaksja vaenlase tiitli sai töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski ebaõnnestunud aktsiisipoliitika eest. Alkoholiaktsiisi ülemäära järsk tõus on toonud kaasa massilise piirikaubanduse, mis kahjustab Eesti majandust ja riigieelarvet, soodustab salakaubandust ja musta turgu ega ole pannud eestlasi vähem jooma — pigem vastupidi.

Lisaks odavale alkoholile ostavad Eesti elanikud Lätist rohkelt ka muid kaupu ja teenuseid. Veelgi enam võib Eesti maksutulusid aga vähendada soomlaste ostureiside lõppemine. EML on seisukohal, et ei piisa tulevaste aastate aktsiisitõusude ärajätmisest, vaid 2017. aasta aktsiisitõusud tuleb tagasi pöörata.

Ossinovski sõnul on keerukate reformidega kaasnev pahameel ja kriitika igati tavalised. "Ma mõistan, et need, kelle elus mängib alkohol nii olulist rolli, et nad on valmis selle järele mitmeid tunde sõitma, on pahased. Säästa on võimalik ka siinsamas Eestis: juues poole vähem, säästad viinapudelilt 3 eurot rohkem kui Lätti minnes," kirjutab ta oma Faceobooki lehel.

"Lui tahta näha 23 miljoni euro suuruses alalaekumist tragöödiana, mille eest teenetemärki anda, siis pean tunnistama, et paraku ei ole ma siin vääriline kandidaat. Esiteks seetõttu, et aktsiisipoliitika on rahandusministri, mitte terviseministri vastutusala," põhjendab Ossinovski. "Teiseks, alalaekumisest moodustab valdava osa kange alkoholi aktsiisi prognoositust suurem piirikaubandus ning vastavad otsused tehti aastal 2014 ja 2015 Jürgen Ligi ja Taavi Rõivase eestvõttel. Mina toetasin laugemat aktsiisitõusu. Tänane valitsus on kange alkoholi aktsiisitõusu hoopis leevendanud."

 

EML kutsub kõiki erakondi üles vaoshoitusele ning teeb ettepaneku loobuda 2019. aasta riigikogu valimiste eel uute suuremahuliste maksumuudatuste lubamisest. Eesti elanikud vajavad praegu kõige enam maksurahu ja stabiilsust.

EML on 1995. aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist. Liidu tegevust finantseeritakse täies ulatuses liikmemaksudest ning kaupade ja teenuste müügist saadud tulust. EML ei küsi ega saa toetusi riigieelarvest või eurofondidest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee