Juhtkiri

Juhtkiri | Elatiste süsteem peab arvestama riigi elatustaset

Ohtuleht.ee, 13. veebruar 2018, 18:16

10 KOMMENTAARI

j
Ja elajad tuleb/ 16. veebruar 2018, 19:54
j
jah/ 14. veebruar 2018, 19:40
Riik panustab ainult kurjategijate sotsiaalsele heaolule- need on kõige piiratuma tegevusvõimega seltskond! Kui ma omadega enam hakkama ei saa, siis liitun ka nendega- piiratud liikumine, valus ja raske see on, aga peavari, toit ja arstiabi on kindlustatud! Dementsete ja mujal pansionaadis oled samadel tingimustel oma raha eest!
m
Mart/ 14. veebruar 2018, 09:31
See 500€ lapse kohta on enam-vähem reaalne kulu jah. Nõus. Küsimus on selles, kuidas see kulu on jagunenud vanemate j ariigi vahel. Kahe lapse puhul lahuselav vanem peab maksma 500€, riik maksab iga kuu alates 110€, väiksemate laste puhul veel 19-38€ lapse kohta lisakski ja kord aastas tulumaksutagastustenam kui 460€. Lastega koos elavale vanemale jääb kanda 300-350€ kulu. Kolme lapse puhul veel enamgi. Lahuselav vanem maksab 750€, riik maksab iga kuu vähemalt 510€ ja kord aastas tulumaksutagastust 920€ ja enamgi ning lastega elava vanema enda kanda jääb kulusid napilt 160€ kuus. See on väga ebaproportsionaalne.
Asi ei ole ka ainult elatises. Miskipärast on Perehüvitiste seadusesse kirjutatud, et vanem (reeglina isa) ei tohi oma lahuselavaid lapsi enda pereliikmeteks pidada. See tähendab, et vaatamata sellel, et ta maksab oma lastele elatist, ei tohi ta taotleda nendele tehtavate kulude korvamiseks eelpool nimetatud seadusega selleks ettenähtud hüvitisi. Kui isal on kaks lahus elavat last, ta maksab neile ilusti elatist, võtab neid regulaarselt enda juurde külla ja tegeleb nendega, võimaldades laste emale vaba aega ja puhkust, siis võiks tal ju ometi olla õigus saada tehtavate kulude hüvitamiseks osa lastetoetusest, osa tulumaksuvabastusest. Seadusega see ettenähtud ei ole. Pole tema pere liikmed.
Keskastmekohtud on hakanud elatisi toetustele vastavalt küll vähendama, kuid seda ainult täiendavate põhjuste (elatise maksja vaesus) olemasolul. Ja selleks peab käima laste emaga mitmes astmes kohtus tüli üles kiskumas. Peab käima kohtus oma enda laste vastu. Nuumama advokaate ja koormama kohtusüsteemi. Kui sel isal on lisaks uus elukaaslane ja uus laps, siis miskipärast see uus laps ei ole seaduse silmis tema kolmas laps, vaid jälle esimene. Ei saa 100€ lapsetoetust, ei saa 300€ suure pere toetust, kuigi kolme last tuleb ülal pidada. Saab 55€. Kolmanda lapse pealt täiendavat tulumaksuvabastust ka ei saa. Isegi kui see isa teenib piisavalt suurt palka, et kõiki kolme last ülal pidada, on nad seaduse poolt siiski diskimineeritud. Teisi kolme lapsega vanemaid toetatakse ju märksa rohkem. Teised lapsed võivad tänu sellele ka endale märksa rohkem lubada just neid samu huviringe, kinopileteid, sõprade sünnipäevi ja mida kõike nimetatud ei ole. Ehk tasuks enne, kui elatisi vähendama hakatakse hoopis vaadata, et kõik vanemad saaks riigi poolt toetatud vastavalt sellele palju igaühel neist lapsi on. Äkki siis jaksavad ka lahuselavad vanemad neid kehtivaid elatisi maksta. Äkki siis ei ole vaja isasid omaenda laste vastu kohtusse ajada.
Ja ehk oleks ka aeg see emasid kurnav laste ühele vanemale kasvatada jätmise süsteem ära kaotada ning jätta lapsed mõlemale vanemale kasvatada ka pärast lahutust. Jätta lapsele mõlemad vanemad: https://lapselevanemad.ee
u
unistaja/ 14. veebruar 2018, 08:56
Vaadake ,mis arvestatakse lastekodudes lapse ülalpidamise rahaks? Kaugelt üle 1000 euro kuus. Oleks loogiline , et samane lisaraha peaks tulema lapsevanemale, kes last kodus kasvatab.
a
Aga/ 14. veebruar 2018, 13:34
Kuidas see 1000 EUR jaotub? Kas see läheb puhtal kujul lapsele: toiduks, riieteks, hobideks või on selle sees ka peavari, kasvatajad, pesumaja ja muud taolised kaudsed kulud?
k
kaudsed kulud/ 14. veebruar 2018, 14:31
Mis mõttes on peavari ja pesumaja (kodus pesupesemine) kaudsed kulud? Et lapsele ei ole otseselt peavarju vaja ja riideid pesta? Olles just äsja olnud oma lapse puhul tunnistajaks, kui raske on isegi miinumuelatist taotleda ja millised limiidid on erinevatel kuludel, siis tõesti - 250eurot on pisike summa, mitte mingil juhul pool sellest, mis lapsele tegelikult kulub.
Muide, kodulaenu või liisingut ei saa elatise taotlemisel üldse kuluks arvata, ainult kommunaalkulud saab inimeste peale ära jagada. Tegelikult on suur vahe, kas elada üksi või koos lastega, nõudmised peavarjule on sootuks erinevad.
l
lastekodus/ 14. veebruar 2018, 16:11
peab ka palka koos maksudega maksma, äkki tahaksid seda ka?
j
ja kui/ 14. veebruar 2018, 16:09
palju kulutatakse vangi ülalpidamisele, seega kodus vangiga istuv pensionär peaks sama palju saama? Või siis vanadekodus, haiglas nõutav raha? Haiglas peab maksma omaosalusena üle 10 euri kuus, mul aga pole pensiongi nii suur.
p
põmmpead/ 13. veebruar 2018, 18:28
iga rahvas olla oma valitsejaid väärt
t
tuleb pätt/ 14. veebruar 2018, 16:12
sulle vastu, annab ta'ppa, oled ise seda väärt?

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee