Henn PõlluaasFoto: Teet Malsroos
Toimetas Denes Kattago 13. veebruar 2018 16:02
Riigikogus täna välispoliitika arutelul välisminister Sven Mikseri järel sõna võtnud väliskomisjoni liige Henn Põlluaasi arvates puudub Eesti välispoliitikal visioon ja Euroopa liberaalne demokraatia, mille kiiluvees püütakse minna, ei ole väärtus vaid on väärastus.

Lisaks ministrile ja riigikogu väliskomisjoni esimehele Marko Mihkelsonile võtsid välispoliitika arutelu läbirääkimistel sõna Barbi Pilvre Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioonist, Mart Nutt Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioonist, Keti Pentus-Rosimannus Reformierakonna fraktsioonist, Oudekki Loone Keskerakonna fraktsioonist ning Andres Herkel Eesti Vabaerakonna fraktsioonist.

Rahvuskonservatiivide fraktsiooni aseesimehe Henn Põlluaasi arvates peaks Eesti võtma eeskuju Poolast, kel on ainsana julgust sellele "Euroopa moraalitule väärastusele" vastu seista.

„Eesti paistis 1990. aastate alguses silma julgete otsustega. Täna pole sellest midagi alles. Eesti on kaotanud välispoliitilise teravuse, see on visioonitu ja arg,“ kommenteeris Põlluaas välisminister Sven Mikseri täna riigikogus tehtud ülevaadet Eesti välispoliitikast. 

„Eesti praeguses välispoliitikas puudub rahvusriigile kohane eneseväärikus. valitsus on teinud rea välispoliitilisi otsuseid, mis on vastuolus väärtuste ja reaalse julgeolekuolukorraga maailmas.“

Põlluaas toob näiteks Eesti hääletamise ÜROs otsuse poolt, millega tunnistati kehtetuks ja õigustühiseks USA avaldus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

„Valitsuse hääletusmotiivid lõpetada eeskujulikult eesistumine ja teha kampaaniat ÜRO Julgeolekunõukogu mittealalise liikme kohale kaalusid üles kaine mõistuse,“ ütles Põlluaas.

„Kui Eesti ja USA suhteid rikub Jeruusalemma küsimus, kus Eestil pole kompetentsi, huvisid ega kaalu, siis on tegu ühe suurima välispoliitilise fopaaga. On enesepettus, et USA vastu hääletamine ei mõjuta meie liitlassuhteid. Tegu on sammuga, millel võib olla meie julgeoleku suhtes negatiivseid tagajärgi, neid ei pruugi lihtsalt kohe märgata.“

Poolat tuleb toetada

Põlluaasa sõnul on häbiväärne, et Eesti ei ole välja astunud Poola vastu algatatud nõiajahi vastu.

„Välisminister ei ole andnud selget vastust, kuidas kavatseb Eesti Poola küsimuses hääletada, kuid on ootuspärane, et Mikser lööb kannad kokku Brüsseli ja vana Euroopa ees.“

Samuti heidab Põlluaas välisministrile ette, et valitsus on nõustunud suurendama Eesti sissemakseid Euroopa Liitu.

„Sissemakse suurendamine 20% koos Euroopa Liidu struktuurifondide rahade vähenemisega 40% tähendab tegelikult, et kui seni saime iga makstud euro kohta tagasi 3,5, siis edaspidi vaid veidi üle ühe,“ märkis Põlluaas. 

„Me peame nõudma hoopis Brüsseli arutute raiskamiste lõpetamist, seda enam et mitmed riigid on sissemaksete tõstmise vastu.“

Välispoliitika arutelu riigikogus

Samal teemal

Kommentaarid  (22)

Tubli Põlluaas 13. veebruar 2018 20:10
Jätka samamoodi.Minu ja kõigi sugulaste hääled lähevad EKREle.
Täna 13. veebruar 2018 20:09
jooksis TV3 uudiste ajal allservas kiri:Eesti peab olema valmis rohkem panustama EL eelarvesse Brexiti tõttu Ja seda ütles seesama mikserdaja .No mida pekki.Kui veel mõni suurriik peaks lahkuma kas jälle väike Eesti peaks rohkem maksma,et seda ametnike armeed ülal pidada.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS