Ekbergi uus välimus.Foto: Ekberg / Facebook
Toimetas Greete Kõrvits 13. veebruar 2018 16:30
Soome vanima pagariäri 20. sajandi algusest pärit sisustus on täiesti tundmatuseni muutunud ning külastajad on ääretult pettunud, vahendab Iltalehti.

Ekbergi poekese Facebooki-lehel võib lugeda külastajate hämmastunud, isegi pahaseid kommentaare. Sealt võib näiteks lugeda: „Ausalt öeldes, see on üks Soome pärimusajaloo suurimaid katastroofe. Te rikkusite rahvusliku aarde selle nimel, et müüa saia ja espressot.“ „Enne ümberehitust oli see väärt koht, kus istuda, just atmosfääri pärast. Nüüd on see kõik kadunud, hoidke sealt eemale, või ostke kohv lihtsalt mõnest müügiketist. Ega vahet ei ole. Tähtis osa Helsingi ajaloost on lihtsalt hävinud.“ „Mis mõttega ma lähen kohvi ostma kohast, mis näeb välja nagu McDonald's?“ Üks vihane kohvitaja kirjutab lausa: „See on suurepärane koht külastamiseks vandaalidele!“ Iltalehti kommentaarides toob üks arvamuse avaldaja positiivse näitena välja Tallinna Vanalinnas asuva Maiasmoka kohviku kujunduse.

Sisearhitekt Ilkka Mälkiäinen on üks Ekbergi omanike otsuse kriitikutest. „Ma mõtlesin, et saime sellest vanade asjade hävitamise kombest ammu lahti,“ räägib ta. „Ekbergi kohviku miljöö on ainulaadne ja haruldane. See oli osa kultuuriajaloost, mida enam tagasi ei saa. Millegipärast tahetakse ikka vana ja ajaloolist minema visata.“ Iseenesest, möönab Mälkiäinen, ei ole uus Ekberg ju kole, kuid asukoha valik selliseks remondiks oli täiesti vale.

Kohviku juhataja Maj-Len Maria Ekberg jääb intervjuus Helsingin Sanomatele enesele kindlaks: „Ega meie väikesel pereäril pole raha, et mingit muuseumipoodi pidada.“

Ekberg enne remonti. Foto: Ekberg / Facebook

Sisustusblogija Heli Thorén tegi Ekbergist postituse pealkirjaga „Kultuurikatastroof Helsingi kesklinnas, olen sõnatu!“. Ta kirjutab: „Kõigepealt algab „vana aja väärtustamine“ sellest, et kaunid puidust antiikuksed on vahetatud isikupäratute klaasist liuguste vastu. Vanad täispuidust letid on maha kistud. Asemele on tulnud värvitud MDF-saepuruplaadid. Seinal on koogivalik suurel ekraanil. Ma kardan, et küpsetisi ostes võid seal vahtida ka õhtust hokit või mälumängu. Pagariäri ei näe enam üldse Ekbergi moodi välja, vaid pigem nagu retrostiili jäljendav odav ostukeskuse kohvik. Kogu paiga vana hing on hävinud. Olen sõnatu.“

Ekberg enne remonti. Foto: Ekberg / Facebook

Helsingi Bulervardil asuv Ekbergi pagariäri on Soome vanim kohvik, mis avati 1852. aastal. Selle armastatuim müügiartikkel on õunapirukas ehk omenamunkki. 1915. aastal kolis Ekberg Aleksanterinkatult praegusesse asukohta Helsingi Bulevardil.

Ekbergi välikohvik 2005. aasta suvel. Foto: Vida Press