Eesti uudised

Uus ametnik on avameelne

MIS AMET SEE ON? Tallinna linnavalitsuses alustas tööd kaasamisnõunik (34)

Denes Kattago, 13. veebruar 2018 10:46
Tallinna linnavalitsuse kaasamisnõunik Kristjan MaasaluFoto: Tallinna linnavalitsus
Tallinna linnavalitsuses alutsas kaasamisnõunikuna tööd Kristjan Maasalu, kelle ülesandeks on suhelda huvigruppidega erinevate linnaprojektide juures ja töötada ka linnasüsteemis sissepoole ehk õpetada ametnikkonda arvestama huvigruppide mõtetega. Sellesse ametisse kandideeris 36 inimest. 

Õhtuleht päris Kristjan Maasalult aru, mis ametiga tegu

Samal teemal

Millised on teie esimesed tööülesanded?

Üks esimesi ülesandeid on leida sobiv kaasamisplatvorm, kus linn saab tutvustada kavandatavat tegevust ning koguda avalikkuselt tagasisidet ja avalikkus saab jälgida menetluse käiku ning panustada omapoolsete ettepanekutega.

Kuna avalikkus jaguneb neile korda minevates küsimustes huvirühmadesse, mis teevad oma hääle kuuldavaks läbi esindusorganisatsioonide, on teise asjana oluline need huvirühmad kaardistada ja luua pikaajaline usalduslik suhe.
Kaasamisplatvorm peab andma lisaks võimalusele suhelda linnaga ka võimaluse suhelda huvigruppidel omavahel, et anda mingis küsimuses eri meelt olevatele huvigruppidele võimalus konsensuse leidmiseks ja otsuse tagamaadest parema ülevaate saamiseks.   

Kui keeruliseks ülesandeks peate tööd linnavalitsusse sissepoole ehk ametnikkonna mõttemaailma muutmist?

Kindlasti on see oluline ja väljakutsuv ülesanne, millest olin teadlik juba kandideerima asudes. Lähimineviku valitsemine sulges Tallinna teatavasse isolatsiooni ja selle mõju võib ulatuda ka tänasesse päeva. Samas annavad Tallinna praegused sammud avatumaks ja kaasavamaks muutumisel - linnaplaneerimise rakendus, kasutajasõbralikum kodulehekülg, kaasamisele pühendunud abilinnapea ja kaasamisnõuniku positsiooni loomine - ning linnavalitsuse toetus mulle kindlustunde, et suund läbipaistvusele on otsustav, sisuline ja läbiv.

Milliste riikide-linnade kaasamisvormid teile eeskujuks on?

Kodanikuühiskonna eeskujud lähiümbruses on kindlasti Põhjamaad, nii Stockholmi kui Helsingi linnaplaneerimise praktikatest on meil palju õppida. Samuti ei kerki ükski tamm Hollandis ega tuulepark Taanis ilma avalikkusega põhjalikult läbi rääkimata. Samas meil on palju olemas, aga probleemiks on vajaliku info leidmine.

Kui palju on meie ühiskonnas kaasamist?

Reidi tee, Pirita teeFoto: Alar Truu

Linnapea soovib tuua uut hingamist

"Me tõesti soovime rohkem inimesi oma mõttetöösse kaasata, et vältida näiteks Reidi tee sarnast olukorda," rääkis linnapea Taavi Aas linna mõttemaailma muutmisest.

Parteitu ja 33aastase Maasalu ülesandeks on suhelda huvigruppidega erinevate linnaprojektide juures ja töötada ka linnasüsteemis sissepoole ehk õpetada ametnikkonda arvestama huvigruppide mõtetega, teatas linnavalitsus.

"Töö kaasamisnõunikuna annab mulle võimaluse panna oma avatud meel, lai silmaring ja suhtlemiskogemus tööle Tallinna linna valitsemise avatumaks ja läbipaistvamaks muutmisel," ütles Maasalu. "Avalikkuse kaasamine annab meile paremad otsused, õnnelikumad inimesed ja kvaliteetsema elukeskkonna ning sillutab teed kodanikuühiskonna triumfile."

Maasalu on hariduselt Tallinna ülikooli keskkonnakorraldaja, praegu omandab ta magistrikraadi. „Kuna mu lõputöö käsitlebki kaasamist, oli kaasamisnõunikuna tööle asumine võimaluseks, mida ei saanud mööda lasta,“ ütles Maasalu.

Ta on varasemalt töötanud kümmekond aastat riigimetsa majandamise keskuses (RMK), millest viimased kaheksa tegeles piirkonna juhatajana metsapuhkuse, loodushariduse ja teabepunktide töö korraldamisega Harjumaal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee