Muusika

GALERII | Toto tõestas, et on suurem kui "Africa" (5)

Siim Kera | Fotod: Dmitri Kotjuh, 13. veebruar 2018, 00:25
Toto kontsert Nordea kontserdimajas. Dmitri Kotjuh
Kartsin, et Ameerika ansambli Toto esinemine Nordea kontserdimajas kipub olema lihtsalt kaks tundi megahiti „Africa“ ootamist, kuid ma eksisin.

Mitte, et peale „Africa“ laiuks 1980ndate soft rocki gurude repertuaaris tühjus, vaid asi on lihtsalt selles, et musta mandri järgi nime saanud pala on lihtsalt nii oivaliselt hea, et selle kõrvale on raske samaväärset kahurit panna. „Africa“ on rada, mida tahaks kodus vanematele abikaasana tutvustada. Argimurede uputaja ja igavese õndsuse alustala. Klassika oma võnkuva rütmi ja kergelt metalse vihmapiisasündiga.

Hinnatud stuudiomuusikutest (osa bändist oli ka Michael Jacksoni magnum opuse „Thrilleri“ taga) koosnev kollektiiv külastas Tallinnat oma äsjailmunud hitikogumiku „40 Trips Around the Sun“ („40 tiiru ümber päikese“) tuuri raames. Üleeile alustati Helsingis, eile oli Maarjamaal teine vaatus.

Kui alguses liikus rütmi saatel vaid mõne tagasihoidliku eestlase pea, siis ajapikku olukord paranes. Veidi. Aga midagi pole teha, istumiseks väga raske kontsert, lausa ebainimlik. Siinkirjutaja pidi kõvasti vaeva nägema, et mitte üle saali võbelema hakata. Toto ärgitusel tõusis rahvas püsti vaid kahe loo ajal – mõlemad neist bändi kõige kuulsama albumi „Toto IV“ tuntumad teosed – „Rosanna“ (grupi palvet täitis käputäis inimesi) ning eelpool mainitud „Africa“ (kõik seisid ja suur osa õõtsus nagu kord ja kohus!).

„Africa“ eel lähenes mu pulss mõne Pyeongchangi suusaradadel rügava eksootilise suvemaa atleedi südamelöökide sagedusele. Elevus ja ärevus. Kui minu elust tehtaks film „Siim Kera 100 tipphetke,“ siis „Africa“ mahuks pigem sinna esimesse poolde, kuhugi rameni söömise ning selle hetke, kui mu isa mind Vastseliinas Pikal tänaval kukerünnakust päästis, vahele. Toto ootusi ei petnud. Suurel osal kaartidel vägagi valede proportsioonidega paikneva kontinendi nime kandvat pala keevitati pea kümme minutit.

Igavus summutati

Kuna tegemist oli alles tuuri teise laiviga, nõretati pühast värskusest. „Mängime muusikat alates 13.-14. eluaastast ning tunne on ikka sama nagu siis,“ hõikas bändi vokalist Joseph Williams. Entusiasmist pakatas ka saksofonist/taustalaulja Warren Ham, kes vabadel hetkedel mängis nii õhukitarri- kui ka bassi!

Setlist oli massiivne, laule jagus lausa veerandile Eesti Vabariigi eluaastatest – esitati 25 lugu. Kava keskel tõmmati veidi vunki maha, bänd istutas tagumikud toolidele ning pakkus akustilisemat vaibi, kust ei puudunud ka Michael Jacksoni „Human Nature’i“ töötlus. Või noh, mis töötlus. Lugu esitas muuhulgas selle autor, Toto klahvpillimees Steve Porcaro. Hiljem lisati taas tempot, kavva mahtus ka biitlite klassika „While My Guitar Gently Weeps“.

Toto muusika kõndis õhkõrnal „imal või hea“ köiel. Tavaliselt oldi pigem selle viimase poole kaldu – mõned uimased dadrock palad kõlasid elusast peast vägagi orgaanilisena, plaadil kõlanud igavus summutati. Tihti kõlati nagu progebänd, kes on täiesti tahtlikult ja teadlikult valinud popmuusika tee. Vahepeal kiputi hevimaailma. Üks võimsamaid hetki oli 1992. aasta plaadi „Kingdom of Desire“ seitsmeminutiline pala „Jake to the Bone“, kus laivis segunesid nii disko, proge kui ka džäss. Enne seda tuuri mängiti seda muideks viimati 16 aastat tagasi.

Üle kahe tunni veninud esinemine oleks võib-olla võinud küll veidi lühem olla, aga kui su esimest plaadist möödub peagi 40 aastat, siis on siililegi selge, et materjali jagub.

5 KOMMENTAARI

k
kõrvajaam 13. veebruar 2018, 13:11
Küsimus mikserpuldi taga olevatele helimeestele. Kas teil olid klapid peas et teie arust oli hea heli ? Minumeelest väga ebaprofisionaalselt helimeest...
(loe edasi)
i
Irf 13. veebruar 2018, 12:19
Totolt tuli mussi, kui Vändrast - Mul on senimaani meeles, kuidas kadunud Jeff Porcero "Stop Loving You" trummipartii lahendas. "I'll Be Over You"- s esinenud lauljaskonna (Michael McDonald taustlauljana kaasa tegemas) vokaalpanus oli ka meldejääv.
Loe kõiki (5)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee