Ilm ja loodus

Lindude pesitsusperiood kiirustab metsatöid tagant (3)

Toimetas Silja Ratt, 12. veebruar 2018, 11:55
Kakk TIINA KÕRTSINI
Esimeste ohustatud linnuliikide pesitsusaja alguse tõttu tuletame metsamajandajatele meelde, et raietööd, sealhulgas metsamaterjali kokkuvedu raiealalt, peavad olema lõpetatud metsateatises määratud ajaks.

Keskkonnaamet annab teada, et nüüd, mil ilmad on lõpuks talviseks muutunud, on tegelikult looduses esimesed kevade märgid juba käes. Kassikakk alustas pesitsemisega juba veebruari alguses, karvasjalg-kakk ja merikotkas alustavad veebruari keskel. Linnud valivad sobiva pesakoha, kuulutavad lauluga teistele lindudele, et pesapaik on hõivatud ning alustavad peagi koos kaasaga pesaehitust või vana pesa kohendamist.

Samal teemal

„Pesitsusperiood on lindude elus kõige olulisem ja õrnem aeg. Selle edukast läbimisest sõltub paljuski liikide püsimajäämine. Oluline on, et raietööd ei häiriks ohustatud linnuliikide pesitsust, sest häiringute tõttu võivad linnud pesakohast lahkuda ja pesaehituse pooleli jätta. Kitsa elupaiganõudlusega liigid ei pruugi sobivat pesakohta lähiümbrusest leida ja võivad pesitsemisest loobuda. Seetõttu tuleb lõpetada raietööd ohustatud linnuliikide pesapaikade lähistel enne lindude pesitsusaega,“ lausus keskkonnaameti liigikaitse büroo juhataja Marju Erit.

Kaitsealuseid häirimistundlikke linnuliike ei sega mitte ainult puude raie pesametsa lähiümbruses, vaid ka muud raietööd, nt tüvede laasimine ja metsamaterjali kokkuvedu ladustamisplatsile. Seetõttu tuleb veenduda, et puidu ladustamisplats ei jää liikumispiiranguga alale ning puidu väljaveoteel ei ole liikumis- ega sõidukeeldu.

Kotkaste, mitmete kakkude ja teiste kaitsealuste linnuliikide elupaikade kaitseks on moodustatud püsielupaigad või on nende elupaigad arvatud kaitsealade sihtkaitsevöönditesse, kus kehtivad kindlad käitumisreeglid.

Keskkonnaamet on alati valmis maaomanikke ja metsamajandajaid nõustama kehtivate piirangute osas. Kaitsealuste liikide täpseid elupaiku ei ole lubatud avaldada.

3 KOMMENTAARI

p
Praegune Ametnik 13. veebruar 2018, 17:26
ja tulevane riigikogulane. Mul on nendest pesadest ja metsast jumala poogen. Kõige tähtsam on minu palk ja tasuta bussisõit.
j
ja kus nad pesitsevad 12. veebruar 2018, 20:16
kui vanad puud langetatakse? Ja pealegi mitte kalendri, vaid pigem ilma järgi toimub pesitsemine. Ka selle algus nimelt.
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee