Krimi

KAPO VIDEO JA FOTOD | Vaata, kuidas Raivo Susi Vene salaagendi vastu välja vahetati (60)

Liis Vaksmann, Annika Erg, 11. veebruar 2018 19:52
Venemaal spionaažis süüdi mõistetud ja 12aastase vanglakaristuse saanud Eesti ettevõtja Raivo Susi vahetati laupäeval Koidula piiripunktis salakuulamise eest süüdi mõistetud Vene kodanik Artjom Zintšenko vastu.

Lennundusärimees Raivo Susi peeti 2016. aasta 10. veebruaril kinni Moskvas Šeremetjevo lennujaamas. Juba järgmisel päeval vahistati ta süüdistatuna spionaažis Lefortovo kohtu otsusega kaheks kuuks. 

Läinud aasta detsembris mõisteti Susi Moskva linnakohtus süüdi talle esitatud süüdistuses, ehk spionaažis aastatel 2004–2007, ning talle määrati 12 aastat range režiimiga koloonias. Susi eitas oma süüd ja uskus, et on Venemaa ja Eesti vaheliste suhete pantvang.

Samal teemal

Presidendid rahuldasid armuandmispalve

Raivo Susi vahetati Artjom Zintšenko vastu laupäeval kella kümne ajal hommikul Koidula piiripunktis. Mehed olid esitanud varem presidendile armuandmispalve, mille nii Eesti kui ka Venemaa president rahuldasid. ERRile teadaolevalt lepiti meeste vahetus kokku juba selle aasta alguses.

Kaitsepolitseiameti pressiesindaja Harrys Puusepp tõdes ERRile antud intervjuus, et seljataga on pikk ja raske töö, et leida mõlemaid osapooli rahuldav lõpptulemus. „Kui kaua see aega võttis ja mis selle tingimused olid, mul kahjuks ei ole võimalik avaldada. Seda selleks, et Eesti riik saaks ka edaspidi aidata oma kodanikke, kes on võõrriigis hätta sattunud,“ ütles Puusepp ja tõdes, et osapooled sõlmisid mõlemaid rahuldava kokkuleppe.

Harju maakohus mõistis Artjom Zintšenko mullu mais süüdi salakuulamises ja karistas teda viieaastase vanglakaristusega. Zintšenko luuras Venemaa relvajõudude kindralstaabi luurepeavalitsuse ehk GRU heaks. Talle esitatud süüdistuse järgi värbas GRU Artjom Zintšenko 2009. aastal ja alates 2013. aastast kuni tema kahtlustatavana kinnipidamiseni osales ta aktiivselt Eesti julgeoleku kahjustamisele suunatud tegevuses.

Zintšenko sai Eesti vastu suunatud salajase koostöö käigus ülesandeid GRU töötajatelt. Peamiselt oli tema ülesanne koguda teavet riigikaitseliste ja elutähtsat teenust tagavate objektide kohta Eesti vabariigi territooriumil, aga ka näiteks kaitseväe ja Kaitseliidu liitlaste tehnika liikumise kohta Eestis. Samuti sai Zintšenko ülesande hankida GRU-le Eestist teatud esemeid, näiteks sidevahendeid. Salajase agentuur- ja operatiivtöö käigus kogutud teavet ja esemeid edastas Zintšenko GRU töötajatele mitu korda ja perioodiliselt, nii sidevahenditega kui ka Peterburis toimunud kohtumistel.

Suurimat inspiratsiooni luuretööle minekul sai Zintšenko vanavanaisalt, kes teenis Teise maailmasõja ajal NSV Liidu siseasjade rahvakomissariaadis (NKVD) ning kurikuulsas vastuluureorganis Smerš, märgib Delfi. 

Tema isa Igor töötas Kaug-Idas Ussuuriiskis tankitehase juhina, vanaisa Albert oli samuti tanki-tehnilise haridusega ning saadeti 1960ndatel Ungarist Veszpremist teenima Eestisse Kloogale ja hiljem Tallinna. Just siit sai alguse pere pikaajaline suhe Eestiga.

2014. aasta 5. septembril  kella 9 ajal võtsid Venemaalt tulnud tundmatud isikud relva ähvardusel teenistuskohuseid täitnud kaitsepolitsei ametnikult Eston Kohvrilt vabaduse ja viisid ta endaga üle piiri Venemaale. Pihkva oblastikohus leidis 19. augustil 2015, et Kohvri süü on tõendatud spionaažis, illegaalses piiriületamises, relva omamises ja salakaubaveos ning selle eest peab ta olema 15 aastat Venemaal range režiimiga vanglas. Kohver otsust edasi ei kaevanud ja see jõustus 4. septembril. 2015. aasta 26. septembril vahetati Kohver välja 2012. aastal Harju maakohtus süüdi mõistetud ja 16 aastaks vangi saadetud endise kaitsepolitseiniku Aleksei Dresseni vastu, keda süüdistati riigireetmises ja ametialase teabe edastamises. Aleksei abikaasale, Viktoriale mõistis kohus kuus aastat vangistust viieaastase katseajaga. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee