Maailm

TUUMAVÕIDUJOOKS: tuumatorpeedod ja väiksed tuumapommid  (1)

Allan Espenberg , 9. veebruar 2018 20:00
TUUMASÕJAOHT KASVAB: Tuumafüüsikud nihutasid jaanuari lõpus sümboolset viimsepäevakella 30 sekundit edasi, keskööni jääb vaid kaks minutit varasema kahe ja poole minuti asemel. Sümboolne viimsepäevakell (Doomsday Clock) näitab piltlikult, kui kaugel on maailm kõikehävitavast tuumasõjast. Kell seati sisse 1947. aastal, kaks aastat pärast seda, kui USA aatomipommid olid hävitanud Jaapani linnad Hiroshima ja Nagasaki. Tookord lahutas kellaosuteid katastroofi märkivast keskööst seitse minutit.Foto: AFP/Scanpix

Paljud eksperdid on seisukohal, et tuumasõjaoht pole viimastel aastakümnetel kunagi olnud nii suur kui praegu. Seda tõendavad relvastuse pidev täiustamine ja suurendamine Venemaal ja Ameerika Ühendriikides, samuti tuumarelva omava Põhja-Korea käitumine, mis võib olla ettearvamatu. Palju kära on tekitanud ka USA uus tuumadoktriin.

USA tõi 2. veebruaril avalikkuse ette oma uue tuumadoktriini (Nuclear Posture Review, NPR). Eelmine sarnane dokument võeti vastu 2010. aastal Barack Obama ajal.Nädala eest avalikustatud dokumendis kinnitatakse, et USA toetab tuuma-, keemia- ja biorelvade täielikku hävitamist kogu maailmas. Pärast külma sõja lõppu olevat USA vähendanud oma tuumaarsenali 85% võrra ja viimase paarikümne aasta jooksul pole ühtki uut tuumarelva ka kusagile üles pandud.

Ka ei nähta ette kohest vastukäiku, kui Venemaa alustab tuuma- või mittetuumarünnakut USA või mõne teise NATO liikmesriigi vastu. Kuid ohu korral võib USA korraldada ka ennetava rünnaku, sealhulgas anda tuumalöögi USA vastu suunatud mittetuumarünnakule. Samas pole Venemaa ainus riik, millele on pühendatud uues tuumaprogrammis peatähelepanu. Veel mainitakse Põhja-Koread, Hiinat ja Iraani.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

19.04.2018
Ameerika suursaadik ÜROs läks Valge Majaga tülli
09.02.2018
VIDEO | Tuuleiil paljastas Trumpi soengu all peituva karmi reaalsuse
02.02.2018
Trump kandideerib Nobeli rahupreemiale
20.12.2017
BILD: Venemaa harjutas Zapadil Balti riikide kiiret vallutamist

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee