Eesti Vabariigi 100. juubel

Kuidas tähistati Eesti Vabariigi esimest, kümnendat, kahekümne viiendat ja viiekümnendat sünnipäeva?

Eesti sünnipäevad vabas riigis ja okupatsioonide ajal (8)

Allan Espenberg, 9. veebruar 2018 20:45
Eesti vabariigi esimese sünnipäeva paraad 24. veebruaril 1919. „Kogu ümbrus, puiesteed ja Harju värava mäe künkad on rahvast täis. Vihaselt vaatab Peeter oma kiviselt astmelt mässajate tšuhnade peale. Tema ees lamab põrmusse paisatud isevalitsuse sümbol – kahe peaga kotkas,“ kirjutasid toonased ajalehed. Foto: Parikas/Filmiarhiiv

„Tuletage meelde, kuidas priius meile tuli. Vabadus tuleb iga rahva juurde jättes verejäljed järele. Meie iseseisvuse koidik oli iseäranis hirmus. Ta oli nagu öine tormide mäss kohisevas meres: purustasid võõrad väed, rõhus raudne okupatsioon, siis enamlaste veretöö õudsed pildid… Siis tuli hommik. Päike paistis ühel ilusal hommikul vaikselt ja sätendavalt üle vaba, iseseisva Eesti pinna… Sa olid vaba, Eesti pind. Meie esivanemate põrm, sa puhkad nüüd jälle vabas mullas. Sa oled vaba, Eesti rahvas…” Nii kirjutati konsistooriumi ja piiskopi läkituses Eesti evangeelse luterliku usu kogudustele Eesti iseseisvuse 10. sünnipäeva puhul.

1. sünnipäev 1919 – Eesti on täiesti vaba!

Iseseisva Eesti esimese sünnipäeva ajal käis veriste lahingutega Vabadussõda, mis mõjutas ka riigi sünnipäeva tähistamist. Ajalehed kirjutasid siiski, et 24. veebruari, mis oli riigipühaks kuulutatud, tähistati kogu Eestis. Kirikutes peeti jumalateenistusi, koolides loeti ette iseseisvusmanifesti, korraldati koosolekuid, rongkäike ja pidusid. Linnad olid kaunistatud sinimustvalgete lippudega. Nii kodu- kui ka välismaalt sooviti Ajutisele Valitsusele edu ja jõudu riigi juhtimisel. Kuna oli sõda, siis korraldati mitmel pool korjandusi Eesti sõjaväe tarbeks.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23.03.2018
Leitnant Julius Kuperjanovi surma mõistatus
23.02.2018
VAATA JÄRELE: Tallinnas muutuvad liikluskorraldus ja sõidumarsruudid
19.02.2018
KÜLMAKRAADID AASTAPÄEVAL: kas paraadi ähvardab ärajäämine?
15.02.2018
Leedu 100 pidustustele saabub 11 delegatsiooni ja 9 presidenti, Eesti külalisi ei kutsu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee