Jaak Valge Foto: Arno Mikkor/Ekspress Meedia
Eesti uudised
9. veebruar 2018 09:15

Ajaloolane Jaak Valge luurajatele: Kremli konverentsidel osalemist ei pea pelgama, sest diskussioonis jääme iga kell peale! (27)

Eesti välisluureamet nimetab oma aastaraportis oktoobris Peterburis toimunud ajalookonverentsi Eesti riigi saja aasta juubeli vastase kampaania näiteks.

Ajaloolane Jaak Valge peab sellistel üritustel käimist ja vaidlemist produktiivsemaks kui mõttekaaslastega omavahel arutamist. „Kui vaidlus on Eesti ajaloost, siis hoolimata rooste läinud vene keelest jään ma ju vaidluses peale,” kinnitas ta ja tõi näite, kuidas tal oli konverentsi formaadis võimalik valefakte ümber lükata.

Mõnel noorel ajaloolasel ei soovitaks ta tõesti üksi Venemaale konverentsile sõita, kuid tal on raske ette kujutada, kuidas tema kohalolekut sellel konverentsil saanuks ära kasutada. „Kui oleks püütud koostada mingit konverentsi resolutsiooni ja see poleks mulle sobinud, poleks ma ju sellele alla kirjutanud või oleksin esitanud eriarvamuse.”

Valge arvates ei peaks ajaloolased kunagi diskussiooni pelgama, sest „me oleme professionaalsemad ja jääme iga kell seal võitjaks”.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Päevalehes

Välisluureamet andis eile välja kolmanda avaliku raporti Eestit ümbritseva julgeolekukeskkonna kohta. Selles keskendutakse eelkõige Venemaa sõja-, välispoliitika- ja mõjutustegevusele, kuid pööratakse tähelepanu ka võimalikule Eesti, Läti ja Leedu 100. aastapäeva kahjustamise kampaaniale.

Välisluureamet tõi just selle konverentsi ainsana oma aastaraportis välja.