Anne ApplebaumFoto: Vida Press
Toimetas Greete Kõrvits 8. veebruar 2018 21:27
Ajalooraamatute „Gulag“ ja „Raudne eesriie“ autor Anne Applebaumil hurjutab Twitteris Poola valitsust, süüdistades viimast mitteusaldusväärse väljaande Breitbart rahastamises.

„Poola valitsus rahastab nüüd Breitbarti. Kuna nad juba korrutavad Breitbarti hüüdlauseid, on ring nüüd täis saanud,“ kirjutab Applebaum. Ta viitab sellele, et Poola Rahvusfondi ja Poola peaministri kabineti logod kaunistavad Breitbarti veebilehel ilmunud reklaami, millel kirjutatud „Tõe ülestunnistus #saksasurmalaagrid“.

 Mida see tähendab? Esiteks on paljude poolakate jaoks solvav see, kui okupeeritud Poola aladel sakslaste ehitatud koonduslaagreid „Poola koonduslaagriteks“ nimetatakse. Asi on hiljuti võtnud ka hoopis poliitilisema pöörde, 6. veebruarist on Poolas kriminaliseeritud poolakate seostamine Natsi-Saksamaa kuritegude ja Holokaustiga.

Muide, Iisraeli valitsus ning mitmed juutide rahvusvahelised organisatsioonid nõustuvad sellega, et nimetada natside koonduslaagreid, mis asusid okupeeritud Poola pinnal „Poola koonduslaagriteks“, on eksitav. Siiski on nende sõnul asjade praegune käik murettekitav, koonduslaagritega olid siiski seotud ka mõned Poola elanikud. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on Reutersi teatel öelnud, et on kategooriliselt Poola uue seaduse vastu, kuna see võib takistada ajaloolaste tööd. Holokausti seostamise eest Poolaga või väljendite nagu „Poola koonduslaager“ kasutamise eest võib Poolas nüüd saada kuni kolmeaastase vanglakaristuse. Lubatud on mainida (nagu ülal reklaamiski) vaid „Saksa koonduslaagreid“.

Teiseks on valitsuse koostöö Breitbartiga kaheldava väärtusega. Breitbart on kallutatud meediaväljaanne, mida ametlikuks ning usaldusväärseks allikaks ei peeta.

Anne Applebaum on Poolas tärkava marurahvusluse ning Poolas võimul oleva parempopulistliku erakonna Seadus ja Õiglus [Prawo i Sprawiedliwość poola k. - toim.] poliitika pärast varemgi muret väljendanud.

Samal teemal

Kommentaarid  (23)

see on nii 9. veebruar 2018 11:29
EV Valitsus kallutatud meediat ei toeta,olles opositsioonis ise selle ohver ja seda ka praegu
Kui üks riik okupeerib teise 9. veebruar 2018 07:10
siis see teine riik de facto,lõpetab eksistentsi okupatsiooni ajaks.De jure eksisteerib edasi,sest okupatsiooni ei legaliseerita.Okupeeritud territooriumitel tehtavate jõleduste eest,vastutab okupant.Klooga surmalaager ei ole eesti surmalaager ja ka okupeeritud Poola laagrid ei olnud poolakate korraldada/vastutada.
Jure ja facto 9. veebruar 2018 07:43
Aga indiaanlaste riigid Ameerikas . Kuidas nendega siis jääb ? Kas o siis facto või Jure? Või need on aegunud.
või siis see 9. veebruar 2018 08:12
jalgratta keti krigin kui kett on õlitamata,rääkimata kividest kirssides.
no 9. veebruar 2018 09:38
To Kui üks riik. Kloogal on tapetud tuhandeid eri rahvusest inimesi-enamus juudid. Aga keegi ei taha kirjutada Kalevi-Liivast. Seal tegutsesid eestlased SS, nende peamees Ain Ervin Mere põgenes pärast Inglismaale ja et mitte kohusse tulla/ kohus oli avalik ja tv näha/ pool ennast üles. Laak, Viik ja Gerrets olid jubedad mõrtsukad-lastetapjad. Kohus aga lasid põlvili ja palusid armu, õnneks said surmanuhtluse ja see viidi ka täide.
küsimus 9. veebruar 2018 11:29
on selles, kes seal tegutsesid ja jõledusi tegid? Kloogal tegid mitmed eestlased, kelle üle hiljem ka kohut mõisteti. Kui mõrtsukas tapab kellegi mingis firmas valmistatud noaga, siis pole firma süüdi, vaid ikka mõrtsukas.
kaks viimast kommi 9. veebruar 2018 12:00
on väga meelevaldsed otsingud ja püüavad ilmselt vastutuse kitsenevat tekiräbalat laiemale venitada ja olukorda omakasuks pöörata.Inetu.Me ei mõista süüdi okupeeritud rahvaid kelle territooriumil inimesi küüditati või rahvuste järgi laagritesse aeti,vaid ikka rezhiime kes seda soosisid ja praktiseerisid.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS