Maailm

Ajaloolane Applebaum süüdistab Poola valitsust kallutatud meedia toetamises (25)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. veebruar 2018, 21:27
Anne Applebaum Vida Press
Ajalooraamatute „Gulag“ ja „Raudne eesriie“ autor Anne Applebaumil hurjutab Twitteris Poola valitsust, süüdistades viimast mitteusaldusväärse väljaande Breitbart rahastamises.

„Poola valitsus rahastab nüüd Breitbarti. Kuna nad juba korrutavad Breitbarti hüüdlauseid, on ring nüüd täis saanud,“ kirjutab Applebaum. Ta viitab sellele, et Poola Rahvusfondi ja Poola peaministri kabineti logod kaunistavad Breitbarti veebilehel ilmunud reklaami, millel kirjutatud „Tõe ülestunnistus #saksasurmalaagrid“.

 Mida see tähendab? Esiteks on paljude poolakate jaoks solvav see, kui okupeeritud Poola aladel sakslaste ehitatud koonduslaagreid „Poola koonduslaagriteks“ nimetatakse. Asi on hiljuti võtnud ka hoopis poliitilisema pöörde, 6. veebruarist on Poolas kriminaliseeritud poolakate seostamine Natsi-Saksamaa kuritegude ja Holokaustiga.

Samal teemal

Muide, Iisraeli valitsus ning mitmed juutide rahvusvahelised organisatsioonid nõustuvad sellega, et nimetada natside koonduslaagreid, mis asusid okupeeritud Poola pinnal „Poola koonduslaagriteks“, on eksitav. Siiski on nende sõnul asjade praegune käik murettekitav, koonduslaagritega olid siiski seotud ka mõned Poola elanikud. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on Reutersi teatel öelnud, et on kategooriliselt Poola uue seaduse vastu, kuna see võib takistada ajaloolaste tööd. Holokausti seostamise eest Poolaga või väljendite nagu „Poola koonduslaager“ kasutamise eest võib Poolas nüüd saada kuni kolmeaastase vanglakaristuse. Lubatud on mainida (nagu ülal reklaamiski) vaid „Saksa koonduslaagreid“.

Teiseks on valitsuse koostöö Breitbartiga kaheldava väärtusega. Breitbart on kallutatud meediaväljaanne, mida ametlikuks ning usaldusväärseks allikaks ei peeta.

Anne Applebaum on Poolas tärkava marurahvusluse ning Poolas võimul oleva parempopulistliku erakonna Seadus ja Õiglus [Prawo i Sprawiedliwość poola k. - toim.] poliitika pärast varemgi muret väljendanud.

25 KOMMENTAARI

j
juut süss 9. veebruar 2018, 11:58
elagu idel jakobson!
s
see on nii 9. veebruar 2018, 11:29
EV Valitsus kallutatud meediat ei toeta,olles opositsioonis ise selle ohver ja seda ka praegu
Loe kõiki (25)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee