Maailm

Plastikjäätmed on jõudnud Arktika puutumata loodusesse (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. veebruar 2018 18:39
Bo Eide eesmärk on Arktika rannikult võimalikult palju prügi ära korjata. Foto: @BBCWorld / Twitter
Arktika puhtus, ilu ja looduslik tasakaal on ohus, räägivad kohalikud loodusteadlased BBC-le. Plastmassjäätmete hulk Arktikas on saavutanud ajaloo seni suurima taseme.

„Üritame müüa Arktikat kui imekaunist, puutumatut paika. Piltidel on kõik väga ilus ja klantsitult puhas, aga kui kõnnite mööda rannikuäärt, on asi hoopis teine,“ räägib Bo Eide, kes veedab suure osa oma ajast Norra fjorde puhastades.

Samal teemal

„Eelmisel aastal korjasime kokku 30 tonni...“ kirjeldab ta nukralt. „Olmeprügi, toidupakendid, plastpudelid... Aga kõige hullem rämps tuleb kalastusest. Jubedalt palju nöörijuppe, mõned lõigatud, mõned lihtsalt rebenenud. Rannikust eemal toimub rahvusvaheline kalapüük ja me näeme selgelt, et nemad on reostuses samuti osalised.“

Kuid siiski, lisab Eide, leidub Arktikas rämpsu kogu Euroopast, mõnikord isegi Atlandi ookeanist. „Näiteks viskad midagi Floridas merre ja mõtled: „No ma viskasin selle nüüd ära,“ aga see jõuab siia meie kaldale.“ Jäätmed purunevad merevees kiirelt tillukesteks tükkideks, vahel lagunevad pisitillukesteks kiududeks.

Bo Eide ohkab: „See on ju ilmne, et see, mida siin näeme, ei ole isegi mitte jäämäe tipp, vaid jäämäe tipu tipp. Aga midagi pole teha, see on see, mida reostusest oma silmaga kõige selgemalt näeme. Näed, korjasin selle tüki prügi üles ja see on merest läinud. Vähemalt ei satu see enam uuesti merre. Midagi see aitab...“

Plastikjäätmete massiiv Kariibi meres Roatani saare lähedal. Foto: AFP Photo / Caroline Power

Samal teemal

28.04.2018
Kas plastisööja bakter päästab Maa plastikatkust?
22.04.2018
Täna tähistatakse Maa päeva
28.03.2018
Ookeanis ujuv prügisaar on suurem kui Alaska
13.02.2018
Kuninganna Elizabeth kuulutas sõja... plastmassile!