2
fotot
Munalaiu õnnetus (Kaspar Pokk)

Raul Sillaste, kes kannab kunstnikunime Roy Strider õpetab Munalaiu tragöödia valguses suhtlusvõrgustikus, kuidas uppuvast autost eluga pääseda. Elutarkust oli temaga jaganud ralliässast isa.

Õhtuleht avaldab postituse täies mahus

„Traagiline õnnetus Munalaiu juures... küllap olete kursis. Kaubik võttis suuna üle jää sihtmärgile ning vajus merre, 4 inimest hukkunud. Mul on siinkohal midagi öelda. Minu isa Rein oli omal ajal kõva rallisõitja ning käis läbi tulest, veest ja vasktorudest. Toona käidi autoga Peipsi peal kalal kõvasti. Mäletan, et isa jagas alati nõuannet, kuidas käituda, kui autoga läbi lennatakse. Sõitsin omal ajal jäärajarallisid, tihti oli veekogul juba vesigi peal. Jätsin tema ütlused hästi meelde. Nõnda on vähemalt 2 inimes tema nõu läbi ka elusalt pääsenud peale säärast õnnetust.

Niisiis: autoga läbi jää lennates ei tohi mingil juhul hakata uksi lahti kangutama. Esiteks on uksed veesurve tõttu väga raskelt avatavad, sisuliselt võimatu. Kui aga see peaks õnnestuma, siis tulvab vesi säärase jõuga salongi, et välja sealt enam ei saa. 

Niisiis: Oled läbi kukkunud, istu vaikselt. Hinga. Ava autoküljeaken (aknad?) paari sõrme laiuselt, vesi tuleb vaikselt sisse. Vabasta end jalatsitest, turvavöödest, üleriietest. Püüa läbi esiklaasi välja sihtida, kus on jääauk, mille kaudu vette satuti. Istu vaikselt, kuni vesi tõuseb kaelani. Seejärel sihi veelkord jääaugu suuet, kahma kopsud õhku täis nii et seda nägu ning ava uks ja lükka ennast katuselt jalgadega jääaugu suunas.

Kui uks ei avane, siis võta kägarasend ning löö jalgadega esiklaas eest. Kui see ei õnnestu, löö jalgadega ukseklaas katki ja mine läbi ukseklaasi välja. Enne väljumist otsi autost teravaid esemeid, mida saaks kasutada jäänaasklitena, et end veest välja vinnata. Kõik.

P.S. ärge laikige postitust, jagage. Jää ja autod ning autoga reisijad on olemas ka 21. sajandil. See jutt võib päästa kellegi elu.

Jaga artiklit

69 kommentaari

B
Brunn  /   12:26, 13. veebr 2018
võõras mure. Maantee on kulgemiseks.
M
M.  /   00:06, 10. veebr 2018
Kas ajakirjanikud enam ei guugelda ega kontrolli ühtegi asja üle? See õpetus on tõesti surmaotsus. Autost tuleb välja saada ülikiirelt enne vee alla vajumist. 1. Turvavöö lahti 2. Aknad alla (el.süsteem peaks paar min töötama) 3. Aknast välja- lapsed enne.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis