Kass linnuga (Pixabay.com)

Eesti ornitoloogiaühingu avalikus Facebooki grupis oli täna pilt kassist, kellel oli linnuke hammaste vahel. Eesti metsaloomaühingu Facebooki lehel tekkis seepeale arutelu, kas ja kuidas peaks linde kasside eest kaitsma. 

Metsloomaühingu Facebooki lehel kirjutati, et pilt uhkest kassist, kes linnuke hambus, võidurõõmsalt kodu poole kõnnib, on kurb. Samas nenditi, et kurbusest ja emotsioonidest pole kasu, kuna olukorda see ei lahenda. Samuti ei viivat lahendusele lähemale plakatitega "Kassid luku taha" vehkimine.

Postituses arutleti, kuidas oleks võimalik linnukesi kasside teravate küüniste eest päästa.

"Kas oleks hoopis abi sellest, kui lõpetada selles aias, kus on ka kass, talvine lindude toitmine, et neid mitte liiast ligi meelitada ning sinna käima harjutada," käidi välja ühe lahendusena. "Paluda inimestel, kelle aias on kass, kasutada aedades lindude peletamiseks spetsiaalseid vahendeid (kollased kotkasilma meenutavad pallid, helkivad ripatsid, hernehirmutised)? Kas kellukene kassi kaelas säästaks mõne mustsõstrapõõsas peatuva värvulise elu?"

Postituse lõpus kutsuti kõiki üles ratsionaalsele arutlusele, kuidas ennetavalt saaks inimene antud olukorda sekkuda.

Väärib äramärkimist, et Eestis kehtivate seaduste järgi ei tohi kiisusid tegelikult ilma järelevalveta õue lubada. Lahti pääsenud ja plehku pannud koduloom, kelle omanikku ei ole võimalik tuvastada, loetakse loomatauditõrje seaduse kohaselt omanikuta koduloomaks. Loomakaitseseadus näeb omakorda ette, et kohalik omavalitsus peab sellise looma kinni püüdma, ning kui tema omanik välja ei ilmu, siis vähemalt kahenädalase ooteaja järel  magama panema. Vabapidamisel oleva looma omanikule võibki ka trahvi teha. 

Hea lugeja, mis sa arvad, kas linnukesi peaks kasside eest kaitsma või on jahtimistung siiski kiisude loomupärane omadus ning selle piiramine läheks loodusega vastuollu?

Jaga artiklit

171 kommentaari

K
Kassiomaniku kui loomapidaja VASTUTUSEST  /   19:23, 12. veebr 2018
Teile, kes te ühehäälselt hüüate oma enese õiguse kaitseks: kass on KODULOOM (nagu ka koer). Koduloomal on olemas tema OMANIK ehk peremees või perenaine. Lomapidamisseaduse kohaselt (kõikides arenenud riikides) kehtib kodulooma omanikul seaduslik vastutus oma looma eest - just nimelt ka teise inimese vara ja heaolu mitte ohtu seadmise eest.
Me kõik räägime probleemidest. Aga is on lahendus?
Minul on koer, kes kassile kallale ei lähe. Küll aga teab ta täpselt, miks ta peab oma kodu territooriumi nende eest kaitsema - kui MÕNED (mitte kõik) kassiomanikud arvavad südamerahuga, et nad evivad õigust oma kassil võõraste inimeste koduterritooriumidel oma väljaheiteid teha ja peenraid laastada, siis tuletan hetkel just neile meelde, et esiteks, kassi väljaheited liivakastis on lastele üliohtliku bakterisisaldusega haigust toovad mustused; teiseks, mina toidan talveti nii oravaid kui linde. Minu koer teab täpselt, kui tähtis pereliige ta minu peres on ega tunne vähimatki huvi nende tagaajamiseks. Küll aga olen pidanud õpetama teda minema ajama kassid, kes vähegi meie kodu lähedale kipuvad.
Kuigi ei tee ta kassile õnneks midagi, olen pidanud õpetama teda ajama just kasse minema.
Kui need mõned vastutustundetud kassiomanikud, kes arvavad, et see on mingi 'loomulik' asi libada oma kassidel teiste inimeste kodu territooriumidel oma hädasid teha, siis edaspidi hakkaksin mina propageerima koeraomanikke astuma oma koertega sisse just niisuguste kassiomanike koduterritooriumidele ja lubama oma koertel oma hädad seal ära teha. Kuidas meeldiks? Ah et ebanormaalne või? Kuidas siis nüüd küll korraga see nii ebanormaalne oleks... ;))
O
olku  /   12:37, 9. veebr 2018
Igale liikuvale kassile aktsiisimaks panna

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis