Eesti uudised

Lugeja GAGi nõukakontserdist: väga kurb ja piinlik lugu (33)

Kristel Veerus, 7. veebruar 2018, 13:23
Kontserdi proov Gustav Adolfi gümnaasiumisFoto: Alar Truu
Gustav Adolfi gümnaasiumi (GAG) nõukaaegsete estraadilaulude kontserdi korraldamine kütab ühiskonnas kirgi juba mitmendat päeva. Elav keskustelu tekkis ka Õhtulehe veebis.

Arvamusi on seinast seina. Enamasti leitakse plaanis vähemal või rohkemal määral vigu. Paljude kommentaatorite arvates kasutab GAGi direktor oma võimupositsiooni, et õpilased esinema saada. Nende arvates pole sellist kontserti üldse vaja ning koolides ei peaks õpetama, et nõukaaeg oli tore.

Samal teemal

"Kas Gustav Adolfi gümnaasiumis on korraldatud näiteks kontsert Rootsi lauludega? Pole nagu kuulda olnud. Milleks aga on vaja lastele õpetada, et nõukaaeg oli tegelikult täitsa tore, kuigi inimesi kiusati taga? Artistid, kes ei olnud valitseva režiimi poolt, keelati ära või pandi lausa vangi aga mõni loll ikkagi räägib: vaadake, kui ilusad laulud ikkagi olid.."

"Lauri Leesilt tähelepanuväärne arvamus tekitab tõelist austust ja kindlameelne otsus mitte osaleda näitab selget seisukohta ja väärikust, mis kahjuks teatud inimestel puudub. Kurb ja väga kahju, et kooli direktor mõjutab ja kaasab kooliõpilasi, pannes õpilased piinlikku olukorda oma mõjuvõimuga. Miks küll seda vaja on ja kelle huvides? Väga kurb ja piinlik lugu."

Teised leiavad, et ideel pole iseenesest viga ja tolleaegsed laulud on tõesti head, küll aga ei peaks sellist kontserti siduma Eesti vabariigi 100. aastapäevaga ning esialgne esinemiskuupäev 10. märts valiti mõtlematult.

"Ei eita, et nõukogude ajal kirjutati vägagi häid laule. Kuid teine küsimus on ajastatuses ja millise sildi all antud üritust korraldatakse. Viimase kahega on sm. Agur natuke nihu pannud. Mis aga lauludesse ja tollastesse esinejatesse puutub, siis nõudmised olid tollal kõrged. Igat varblast laulma ei lastud, õigemini ei lastud eetrit rikkuma oma inisemisega."

"Nii lolle meil vast ikka ei ole, kes arvaksid, et ilusate nõukaaegsete laulude laulmine on Stalini repressioonide ülistamine. Küsimus on sobimatutes esinemistes märtsipommitamise päeval."

Mõni kommenteerija ei näinud idees aga midagi halba. Pigem leidis, et laulud olid sel ajal tõesti head ning neil oli erinevalt paljudest tänastest lauludest tugev sõnum.

"Jälle mõttetu mull lahti lastud. Minule see idee küll meeldib, ka see aeg on meie ajalugu, tahame või ei. Viiekümnendatel ja kuuekümnendatel aastatel sündinutele on see noorusaeg, Ja siis tõesti lauldi ja lauludes olid sõnum. Vaadates praegust "Eesti laulu" tuleb nutt peale, mis lauljad ja laulud. Miks rahvas naudib Patust Poolt, Respekti, Toomas Annit, Kihnu Virvet? Neil on oma lauludega midagi öelda, on sõnad ja meloodia."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee