Maailm

Euroopa liit kaotab tõkked piiriüleses e-kaubanduses 

Toimetas Silja Ratt, 7. veebruar 2018 09:25
e-kaubandusFoto: Stanislav Moškov
Teisipäeval hääletusele tulnud eeskirjadega keelustas Euroopa parlament põhjendamatu geoblokeerimise internetis hotellide, autorendi ja kontserdipiletite broneerimisel.

Uute eeskirjadega keelatakse interneti vahendusel tooteid ja teenuseid ostvate klientide juurdepääsu takistamine kodakondsuse, elukoha või asukoha alusel.

Kaupleja ei tohi teiste liikmesriikide kliente hinna ja müügi üldtingimuste osas diskrimineerida kui ta:

  • müüb kaupu, mis tarnitakse liikmesriiki, kuhu kaupleja pakub kohaletoimetamist, või kaubale tullakse järele kliendiga kokku lepitud kohta;
  • pakub elektroonilisi teenuseid, näiteks pilve- tulemüüri- ja andmebaasiteenuseid või veebimajutust;
  • osutab teenuseid, mida klient saab riigis, kus kaupleja tegutseb, näiteks pakub hotellimajutust, autorenti või pileteid spordiüritustele, muusikafestivalidele või lõbustusparkidesse.

Määruse kohaldamisalast on välja jäetud autoriõigusega kaitstud teosed, näiteks muusika voogedastamine, e-raamatud, internetimängud ja tarkvara. Samas lisasid parlamendi läbirääkijad läbivaatamisklausli, mis kohustab Euroopa Komisjoni kahe aasta jooksul hindama, kas määruse kohaldusala tuleks laiendada ka sellistele toodetele (näiteks Netflix ja Spotify). Samuti on kohaldusalast välja jäetud audiovisuaal- ja transporditeenused.

Kokkulepe ELi Nõukogu ja Euroopa Parlamendi läbirääkijate vahel põhjendamatu geoblokeerimise kaotamise kohta saavutati 20. novembril 2017. Teisipäevasel hääletusel sai ettepanek 557 poolt- ja 89 vastuhäält, erapooletuid oli 33.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee