Eesti uudised

Täiendatud! Algselt avaldatud kell 10.33

Kohus määras Savisaarele uue arstliku ekspertiisi, prokurör Evestus selleks Põdderit ei soovi  (88)

Kristjan Väli, Denes Kattago | Toimetas Triinu Laan , 6. veebruar 2018 14:25
Foto: Kristjan Väli
Teisipäeva hommikul läks edasi Edgar Savisaare kohtuprotsess, tõsi küll jätkuvalt ilma endise Tallinna meerita, kes viibib tänaseni haiglavoodis. Kohtusaalis arutati teemal, kas peaks Savisaare kohtuprotsessi eraldama teiste kahtlusaluste omast või mitte ning otsustati endisele linnapeale määrata uus arstlik ekspertiis.

Riigiprokurör Sten-Hristo Evestus pakkus kohtunikule välja, et Edgar Savisaare kohtuprotsess tuleks eraldada teiste kahtlusaluste omast. Seda suurest põhjusel, et Savisaare tervis ei ole piisavalt hea, et tema üle kohtuprotsessi pidada. Savisaare kaitsja Oliver Nääs on selle vastu. Samuti on lükke vastu Keskerakonna kaitsja.

Samal teemal

Nääs ütles Õhtulehele, et Savisaare võimalik üleviimine teise kohtuprotsessi tähendaks uue kohtuniku tulekut see aga omakorda protsessi venimist, mis mõjuks halvasti tema kaitsealuse tervisele.

Evestus ütles Õhtulehele, et ta ei näe lähiajal, et Savisaar tuleks kohtusse. Ka Savisaar pole seda soovinud ja ka tema raviarst ei luba seda. "Seetõttu palun kaaluda Savisaare eraldamist üldisest süüasjast," ütles Evestus, kelle sõnul on Savisaar ka praegu haiglas. Oma kohtualuse tervislikust seisundist tulenevalt esitas Nääs kohtumenetluse lõpetamise taotluse. 

Ka teised kaitsjad on ettepaneku vastu ning soovivad, et Savisaare tervis võetaks uuesti luubi alla ning viidaks läbi tervislilk ekspertiis. Nääs ütles, et ta veel ei tea, kus seda hakatakse läbi viima. Sellest teatakse hiljem. Samuti pole teada kaua see ekspertiis kestaks. Eelmisele kulus pea poolteist kuud.

Savisaare kaitsja Nääs ei saanud avalikustada Savisaare tervislikku seisundit, sest need puudutasid andmeid, mis avaldati kinnisel kohtuistungil. "Mul on keelatud neid avaldada," ütles Nääs.

Kohus otsustas määrata Edgar Savisaarele uue arstliku ekspertiisi. 

Evestus ütles, et ta ei näe lähiajal, et Savisaar tuleks kohtusse. Savisaar pole seda soovinud ja ka tema raviarst ei luba seda. "Seetõttu palun kaaluda Savisaare eraldamist üldisest süüasjast," ütles Evestus, kelle sõnul on Savisaar ka praegu haiglas. "Praegu on täiesti prognoosimatu, millal Savisaar võiks kohtu ette ilmuda," märkis Evestus.

Kohus annab teada kui uus ekspertiis lõpuks laekub. Ekspertiis annab ilmselt sama tulemuse, mis eelmine kord - ehk siis ütleb, et ravi jätkumisel ja oma ravimite korrektsel tarvitamisel saab protsess jätkuda, arvab Evestus.

"See seadus, mis reguleerib meie kohtupidamist, ei anna mulle mingit võimalust kõrvaldada Savisaare raviotsuste tegemiselt dr Peep Põdderit. Kui selliseid võimalusi kasutatakse, siis pole riiklikul süüdistajal siin küll midagi teha tagamaks selle isiku osalemist istungil. Jääb vaid loota, et selline juriidiline lünk praeguse protsessi valguses kaotatakse," avaldas Evestus arvamust. 

Riigiprokuratuur süüdistab Tallinna linnapead Edgar Savisaart Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, ametiisikuna ja grupis, samuti korduvas altkäemaksu võtmises, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises. Esitatud süüdistuse kohaselt võttis Edgar Savisaar olles Tallinna linnapea vastu altkäemaksu ja nõustus sellega seoses oma tööülesannete täitmisega.

Peale Savisaare on samas kriminaalasjas süüdistuse saanud ärimehed Alexander Kofkin, Vello Kunman, Hillar Teder ja Aivar Tuulberg, Tallinna linnavolikogu esimees Kalev Kallo ja Tallinna endine linnaametnik Priit Kutser. Samuti on süüdistus esitatud Keskerakonnale.

Koos teistega süüdistuse saanud ekspoliitik Villu Reiljan tunnistas end süüdi ja 19. oktoobril kuulutas Harju Maakohus otsuse, millega mõistis eksministri ja kunagise parteijuhi Villu Reiljani süüdi altkäemaksu vahendamises. Reiljanile mõisteti kokkuleppemenetluse raames rahaline karistus: 33 034 eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee