Maailm

Maldiividel tungis politsei ülemkohtu ruumidesse (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 5. veebruar 2018, 20:50
Politsei eriüksuslased Maldiivide ülemkohtu hoone uksel.Foto: AFP / Scanpix
Maldiivide saareriik on poliitilises kriisis, esmaspäeval kuulutas riigi valitsus välja eriolukorra, vahendavad BBC ja Metro. Ametisistuv president üritab kõigi vahenditega võimu hoida, kuid rahvas nõuab opositsiooniliidrite vabastamist ning parlamendisaadikute tööle naasmist.

President Abdulla Yameeni ja ülemkohtu vahel käib vägikaikavedu, mis on päädinud kriisiolukorraga. Ülemkohus nõuab poliitiliste vangide, sh riigi endise presidendi Mohamed Nasheedi vabastamist ja kuulutas endise presidendi üle peetud kohtuprotsessi põhiseadusevastaseks, samuti nõuab kohus kaheteistkümne lahti lastud parlamendisaadiku tööle ennistamist. Praegune president ja valitsus aga süüdistavad kohtuvõimu ebastabiilse olukorra tekitamises. Kui mainitud kaksteist saadikut parlamendi naaseksid, oleks opositsiooni käes ka kohtade enamus. Valitsus saatis parlamendi praeguseks üldse laiali.

Eriolukorra tingimustes on politseil tunduvalt rohkem vabadust kahtlusaluseid arreteerida ning veelgi enam - kohtunikke ei kaitse enam eriseisus. Ka piirab eriolukord rahvakogunemisi ja annab valitsusele õiguse inimeste vara ja vabaduse võtmiseks ning läbiotsimisteks. Vaid paar tundi pärast eriolukorra väljakuulutamist tormasid eriüksuslased ülemkohtu ruumidesse.

Opositsioonipoliitik Eva Abdulla sõnul on president Yameeni samm eriolukord välja kuulutada meeleheitlik katse võimust kinni hoida. „Ainus, mida see tõestab, on see, et ühel isoleeritud mehel ei ole enam ei Maldiivide rahva ega sõltumatute institutsioonide usaldust,“ sõnas ta.

Ekspresident Mohamed Nasheed viibib Sri Lankal asüülis.Foto: Reuters / Scanpix

Endine president Nasheed viibib hetkel Sri Lankal asüülis. Tema üle peetud kohtuprotsessi ning 13aastase vanglakaristuse mõistis rahvusvaheline üldsus hukka. Suurbritannia pakkus Nasheedile kohe pärast kohtuprotsessi varjupaika. Ta oli riigi esimene demokraatlikult valitud liider. Kuni 2008. aastani valitses Maldiive aastakümneid autokraat Maumoon Abdul Gayhoom, siis kehtestati riigis mitmeparteiline demokraatlik süsteem. Kuid 2013. aastast, mil presidendiks sai Abdulla Yameen, on valitsust korduvalt süüdistatud opositsiooni mahasurumises, kohtute töösse sekkumises ja sõnavabaduse piiramises.

Hoolimata rahvakogunemistele kehtestatud piirangutest toimuvad Maldiivide eri saarekestel mitmed meeleavaldused.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee