113 kommentaari

R
Rahvuskogu  /   21:11, 7. veebr 2018
Eesti ei vaja Gräzinit.
A
Arved  /   18:39, 6. veebr 2018
See, mis presidentidest maha jääb on ikka päris kole. Ilvesest Ärma skeem ja Rüütlist... lugege, nüüd ilmus raamat. Ikka väga jube. "Viimane rüütel", Ernitsa kaunistuses, Rahvaliit pluss Keskerakond annab raamatuna väga halva segu.
A
Arvedile  /   15:03, 13. veebr 2018
Rüütlite pere võiksid küll rahule jätta!
L
Läti Henrik  /   18:36, 6. veebr 2018
Kogu see asi on Pätsu väljamõeldis, kes lasi endale igasugus asju kinkida ja Laidoneri võlgu maksta. Kogu nende presidentlus sai otsa kohe kui Stalin vaid nende poole kulmu kortsutas. Vastuhakustr me ei räägi. Soome presidendid aga korraldasid sõjalise vastupanu siis, kui üle Pätsi lendasid lennukit Helsingit pommitama. Sega kõike tasub meeles pidada.
E
Eesti Indrek  /   18:40, 6. veebr 2018
Presidendi institutsioon oli siiski vapside põhioseaduses, mitte Pätsi omas mida pole olnudki.
R
Rahvuskogu  /   20:15, 6. veebr 2018
Soome president (Kallio) ei korraldanud midagi. Pidas rahva eest salaja läbirääkimisi, venitas, ja kui lõpuks sõda algas, oli nõus mistahes tingimustel lepingut sõlmima. Pätsi ja Laidoneri kohta käivat ma ei hakka kommenteerima.
A
Audiit  /   18:33, 6. veebr 2018
Kahtlemata on näiteks peaministri töö pingelisem, Ansip elas aga üürikorteris. Üks asjaolu veel: presidendi autol pole numbrimärki ja selle asjaoluga tahetakse rõhutada selle sees istuja taevast päritolu :)
V
vajadus  /   18:33, 6. veebr 2018
Ori vajab isandat, töömees ülemust, venelane tsaari, eestlasel presidenti vaja.
Eestlase lapsed ei ela küll väga hästi, aga tal on uhke tunne, et tal on president.
R
Rahvuskogu  /   22:15, 6. veebr 2018
Kõik riigid maailmas vajavad presidenti või muu nimega riigipead.
V
vajadus  /   22:44, 6. veebr 2018
Shveitsi riik saab vabalt ilma mingi kuninga aseaineta läbi.
"Presidendi" kohta täidab seal parlamendi esimees. Lintide läbilõikamiseks piisab väikeses riigis poole kohaga ametimehest.
Kas Shevits on Eestist halvem riik?
Äkki peaks neile seal seletama, et nad vajavad riigipead?
Ojameelne aga vajab piitsutajat ning isakest tsaari. kellele kaebekirju saata.
R
Rahvuskogu  /   23:02, 6. veebr 2018
Šveitsi Liidunõukogu (Bundesrat) ei ole parlament. Selle esimees ongi Šveitsi president.
Kas kõik maailma riigid peale Šveitsi (mis on vaieldav "kollektiivse riigipea" tõttu, aga tal on sellegipoolest riigipea) on orjameelsed?
V
vajadus  /   07:30, 7. veebr 2018
Aga võtaks äkki eeskujuks Šveitsi, mitte Zimbawe?
Paljudes rikides on peaminister ühtlasi president, ehk kaks ühes.
Orjameelsus väljendub tänapäeval kuninga ees lömitamises, isegi siis kui sel "kuningal" puudub funktsioon.
O
ori puterdab ikka orjusest  /   10:55, 7. veebr 2018
lase ori endas vabaks.
R
Ränk sõna Vajadus koos teo veel rängemaga  /   19:58, 7. veebr 2018
Enamus riike maailmas on mitte-Zimbabwed.
Täispresidentiaalsetes riikides on riigipea olemas ja täidab ühtlasi valitsusjuhi ülesandeid, nagu USA-s.
M
mötleks veitsa  /   18:12, 6. veebr 2018
Kui president,siis rahvas valib.Soomes valib,aga meie EI OSKA,meil pole sünnis.Siis miks pidada presidenti pärast ametiaja lõppu ülal?Mis ta on sant siis või?Tervet peret veel.Nii väike ja vaene riik,aga kus suuri jopesid ikka ülistatakse.Siis riigikogu 51 liikmeliseks.Mis need hüvitised seal on?Personaal pensionid lõpetada.Nõunikud ja muidu tolguste armee ,lõpeatda.Jumaluke,seda kokkuhoiukohtasid on ikka hirmsasti.
K
kaotaks  /   16:43, 6. veebr 2018
ära 101 riigikogulast ja eelmiste presidentide hüved. Kaotaks ka riigikogu kuluhüvitised ning ka neljakordne keskmine palk neile ei ole mu meelest õigustatud. Presidendi kohta isegi ei oska öelda, sest kui praegune peaminister oleks presidendi volitustes? Ta vist ei jõuaks peaministri tööd siis üldse teha, sest president on praegu esindusisik, kes sõidab 24/7 ühelt ürituselt teisele. Aga, uskuge mind, ei hakka see riigikogu ealeski ühtki vastuvõetud seadust muutma, kui väljastpoolt suurt survet ei tule.
"
" Ta vist ei jõuaks peaministri tööd siis üldse teha"  /   17:22, 6. veebr 2018
õigust räägid ja ka välisministri tegelik töö jääks unarusse kui ta peaks kõikse aeg esindama. miks grääsin seda vilet puhub? ju siis ajab omast arust juba häältepeibutuse asja:)
P
president tuleks valida üheks korraks  /   17:44, 6. veebr 2018
ja ilma igasuguste"järelhüvitisteta", siis ta on nagu on ja ei püüa järgmise korra huvides endale "hääli" püüda.
P
Paula  /   16:25, 6. veebr 2018
13:50/Tädi Anna-lt täiesti õige kommentaar.
K
kes nüüd Tädi Anna@onu Heino vastu saab  /   16:57, 6. veebr 2018
sest tema aim on ainuõige ja ümberlükkamatu,
aga,
ega ikka ei ole küll.
see nn Brüsseli triiphoone ametnik on euroopat näinud eesti naine, vanaema ja nelja lapse ema :) - oskab vahet teha perelõhkuja ja perevägivalla all kannataja vahel. iga teine kallas, reps, helme oleks läinud 104 demagoogiaga kaasa, kahtlustki ei teki, häälesõltlased vajavad hääli:D meite ametnik on lihtsalt häältest sõltumatu, rõõmustage, sest ega sellist asja enam ette ei tule :D
A
Ann  /   13:52, 6. veebr 2018
Mis selle 4,4 miljoni sisse täpselt mahub. See ei ole ju üksnes presidendi kantselei ülalpidamise summa kui ma õigesti aru saan. Sellest makstakse väliskülaliste viisite turvateenistus ja nende majutuskulud, presidendi enda välisvisiidid. Raha number ei ole korralikult lahti seletatud, jääb mulje, et likvideerides presidendi ametikoha saaksime iga aasta 4, 4 miljonit riigieelarve lappimiseks. Ma Kardan, et see nii tegelikult ei ole. Kõige arvelt ei ole mõistlik kokku hoida, näiteks välismaailmaga suhtlemise arvelt ei ole seda kohe üldsegi mitte mõistlik teha.
T
Tädi Anna  /   13:50, 6. veebr 2018
Tänase presidendi viga on see, et on elus tema esimene demokraatlik amet ja tal pole aimugi, mida Eestis tahetakse, kuidas rahvas elab jne. Brüsselis triikhoones istudes ja pabereid liigutades ongi raske aru saada, mis toimub maailmas. Mis on elu. Kuidas tunda kaasa. See pole süü vaid händikäp, millega seoses oleks Nestor pidanud teda hoiatama ja eesti rahvast
I
isegi jumalad pole enam võimelised  /   14:03, 6. veebr 2018
tädide soove täitma, sellest ka tühjad kirikud, kuigi presidente tahetakse SEAL näha.
Tädi Anna, me kõik elame erinevalt ja usu, Sinu nõue on ka vigasevõitu:), aga Sulle seda etteheita oleks tõeline "käpp".
veel niipalju, meid, kes me meie ametnikus vigu ei näe on ka paras ports.
D
diagnoos--kõnepuldi sisutu kasutus  /   13:04, 6. veebr 2018
Seekord otseöelda loll jutt gräzinilt.
1. tuleks vastu võtta seadus kehva presidendi tagasikutsumisest... vabal rahval võiks olla julgus tunnistada, et ta on eksinud.
2. presidendil peaks olema üks õigus---- ÕIGUS SÕNA VÕTTA. Kui ta seda suudab kasutada, siis las olla ametis, muidu kulutab asjatult rahva raha.
3. Napakad näited presidentide fopaaadest lähevad rahvale ilusti peale, aga.... peegeldavad tegelikkuses meie seadusandluse sisutühjust ( gräzinile peeglit)
4. laiemalt... eesti riigi suur viga ongi see, et "tagauks on osadele kodanikele lahti"--- see on riigi üle irvitamine.
P
panin ristikese:)  /   13:28, 6. veebr 2018
tahaks vait olla, aga valimine kui seesugune pole enam miski garant, valija pole "valija" vaid mingi häälekandja ja sellest ka trumbid, ülepeipsi naabri probleemid, meist pole mõtet rääkida, presidendid pole enam ammu vabad rahvavalitud vaid häältesõltlased (Soome võib olla erand)
V
valimiste võitmiseks   /   13:42, 6. veebr 2018
peab suurima sihtgrupi jaoks vastundamatu "kohukese" avastama,
ka korralik pensioni tõstmine on ARGUMENT.
U
Uuringute keskus  /   10:31, 6. veebr 2018
Ilmneb huvitav asjaolu: pr Kaljulaid ei ole rahvale omane. Isiklikku vaenu on palju - ojasoo, no, hümn, kirik, raha andmine el-ile jne - selle taustal ei paista head kavastused välja. Kui ta juba seal on, siis ei tohiks koonerdada selle arvelt, et puudub spetsialist pressi või avalikkusega suhtlemise alal.
K
kui kallas oleks presidendiks läbimurdnud :)  /   12:47, 6. veebr 2018
oleks vastu olnud repsi, helme, kaljuranna ja kes seal veel kandideerinute pooldajad - üksmeelt pole võimalik leida, alati saab olema neid, kes vastu on. esindusametnik polegi paha, tuleb lihtsalt kulud kokku tõmmata ja kui ma nüüd kallast, repsi või helmet "valituks" kujutlen, siis ... poleks keegi neist MINU PRESIDENT :D
M
ma ei imestaks,  /   12:57, 6. veebr 2018
kui presidendivastane hulk tahaks tegelikult riigi olematuks kuulutada ja me ju teame too ojasoovastane "письмо" oligi mõeldud presidendi vastu et siis pidustuste asemel oleks saanud miski mäsu organiseerida :( - reinsalu rikkus ära, massid arvestasid kultuuriministri seisukoha võtuga, välja hüppas justiits :D
N
nüüd siis   /   12:59, 6. veebr 2018
kleebiti justiitsile naistepeksja kaitsja silt külge kuigi tegelikult ojasoo seisis perelõhkujaga silmitsi...
M
mõneti on ametnik erapooletu ja "häältest" sõltumatu  /   13:20, 6. veebr 2018
häältesõltlane oleks wulfi kirja ees jõuetuks osutunud.
K
Kroonu kroonik  /   10:27, 6. veebr 2018
Presidendi kadudes väheneb ka riigikogu - 101-lt 80 peale ja lisandub riiginõukogu (40 in), kes käivad koos haruharbva, tasuta ja töötavad muudes ametites (nagu 1938.a. pS ette nägi). Seega lisaks veel 25 in kokkuhoid.
K
konsa  /   09:49, 6. veebr 2018
Igor Gräzin | Miks Eesti ei vaja presidenti
.-.-.-.-.
eraldi teema, on see, kui palju RAHA kulub nende nn. PRESIDENTIDE ja nende pereliikmete ülalpidamiseks pärast ametiaja lõppu, nagu tegemist oleks INVALIIDIDEGA, kelle on täielik puue
sellest nagu üldse ei räägita
S
sellest ka  /   13:23, 6. veebr 2018
ei räägita, et seadusi koostavad ja võtavad vastu rikkurid ja sellepärast teevad nad need endile sobivaks.
L
Lp, Gräzin,  /   09:35, 6. veebr 2018
Teil on tuline õigus!
Milleks pidada ülal presidente ja pärast ametiaja lõppu, kuni elu lõpuni maksta endisele presidendile ja tema kaasale raha, mida võiks kasutada otstarbekamalt? Nosense
T
tjah  /   09:14, 6. veebr 2018
Kaljulaidi oli väga vaja, sest nüüd tuli selgelt välja presidendi ametikoha olemus. Tegemist on tavaluse töökohaga, kuhu hommikul tullakse ja õhtul lahkutakse. Töö sisu on kõnede pidamine kõikvõimalikel üritustel. Ametikohaga kaasneb kohustus korrektselt riietuda ja tunda etiketti. Seda ametikohta võib teoreetiliselt pidada iga haritud inimene. Tekib küsimus, milleks seda vaja on?
L
linnamees  /   09:06, 6. veebr 2018
No kui keegi on siin riigis naljanumber, siis on need riigikogu 101 inimest. Esiteks piisaks täiesti poole vähematest ja teiseks poleks neile mingeid hüvitisi vaja rohkem kui tavalistele avalikele teenistujatele.
President aga riigil olgu, see on nagu riigi nägu ja esindus.
0
09:06/ Kui nägu  /   09:40, 6. veebr 2018
Riigile vaja on, siis selline see küll olema ei pea. Riigi nägu on oma rahva eest seismine , mitte multi-kulti paabel.
  /   08:42, 6. veebr 2018
ei vaja jah,milleks meile president,võimu tal pole
  /   08:49, 6. veebr 2018
aga püüab olla voimukas!
V
vaino  /   08:41, 6. veebr 2018
Väikest riiki on kallis pidada, ameti peavad suureks inimesed ja see on probleem! Meil ei jätku võimekaid ja see tähendab, et kõiki maksumaksja raha eest peetavaid ametikohti tuleb koomale tõmmata ja jõuga aga see pole võimalik, sest otsustajad teevad ise reformi endale. Kui President annab autasu Euroopa eesistumise eest, siis on see küll naljakas. Korraldas riigi nimel mõned koosolekud ja autasu teenitud. Kas palka ei makstudki?
S
semper  /   08:17, 6. veebr 2018
'Riigipeaks võiks aga olla riigikogu esimees' - et siis kui riigikogu esimees täidab presidendi ülesandeid, on riigikogu esimeheks asesimees jne, kuni jõutakse taas selleni, et need kaks institutsiooni on tegelikult sobitamatud
M
miks riigikogu  /   09:35, 6. veebr 2018
esimees? Riigikogu päris igapävase juhimisega ei tegele. Valitsus tegeleb. Ja tegelikult ka Eestis oli 1920. aastatel riigivanamad, keda teistes keeltes peaministriteks nimetati. Pigem peaminister. Pealegi on see 1920. aasteate probleem, valitsuste kiire vahetumine, praeguseks kadunud.
S
Sinu kommentaar ei vasta meie reeglistikule, palun muuda kommentaari!  /   13:28, 6. veebr 2018
Ei ole õige.
13. juulil 1922 määras Vabariigi Valitsus Riigivanema ametinimetuse ametlikud tõlked teistesse keeltesse:
inglise keelde: State Head või President
prantsuse keelde: Chef d'État või President
saksa keeles: Staatspräsident
vene keelde: Глава Республики
M
Mõmmik  /   08:03, 6. veebr 2018
Raske on Igor Gräzini jutule midagi lisada, saab vaid tõdeda et ei praegune, ega ka eelmine president pole suutnud seda rolli oma ametikohale vääriliselt välja kanda . Presidendi institutsiooni vajalikkuse Eestis peab välja selgitama rahvahääletus.
PS Minu pere poolt on kuus häält selle mõttetu ametikoha kaotamiseks igatahes olemas.
S
saarlane  /   07:27, 6. veebr 2018
kaks viimast on osutunud super ohmudeks ja eesti rahva vihkajateks !
K
kaks viimast  /   12:52, 6. veebr 2018
on siia väljastpoolt pandud. Sellest siis ka selline tulemus.
O
oleks siis  /   13:26, 6. veebr 2018
Savisaar parem?
K
konsa  /   07:18, 6. veebr 2018
Igor Gräzin | Miks Eesti ei vaja presidenti
.-.-.-.-
paraku ta nii on, tarbetu KULU ühiskonnale, siis veel, sellel institutsioonil on hämmastav sarnasus OPERETTIGA, eks seda ole ERM´is näha
Operett (itaalia keeles operetta "väike ooper") on lõbusa sisuga elurõõmus muusikaline lavateos, milles vahelduvad laul, kõne ja tants.
Operett nõuab näitlejailt mitmekülgsust ja mängulusti, sest selles tuleb näiteks tantsida ka teistel tegelastel, mitte ainult tantsurühmal. Ka osa laule on tantsurütmis. Paljud operetiviisid on saanud üldtuntuks.
Е
Евгорий  /   04:44, 6. veebr 2018
Молодец!
R
Rahvuskogu  /   01:06, 6. veebr 2018
Gräzin ei jäta kasutamata järjekordset võimalust Pätsi isiku sõimamiseks. Eesti põhiseaduslik kord polnud mingi ainuisikuline diktatuur. Just 1938. aasta põhiseaduse alusel muutus Riigikogu kahekojaliseks ja kristalliseerus kutsealaste omavalitsuste võrgustik. Seda kõike võimu hajutamise nimel. Enne (kuni 1934. aastani) oli kogu võim koondunud rahvast mittesõltuva Riigikogu kätte, nagu revolutsiooniaegsel Prantsusmaal. Päts ei olnud vahest originaalne mõtleja, aga Lieberist võttis ta eeskuju ja viis selle ellu.
1920. aasta põhiseaduse suurim õnnetus ongi riigipea puudumine. Juba 1920. aastate algul hakati riigivanemat tõlkes presidendiks nimetama, kuna välismaal ei saanud muidu keegi aru, mis loom see on. Kogu 1930. aastate põhiseadusliku kriisi põhjuseks oligi püüe riigipea ametikohta tekitada, mis 1934 ka korda läks. Kusjuures V Riigikogu oli selleks ajaks end ligi kaks aastat põhiseadusevastaselt ametis hoidnud, kuigi oleks pidanud juba pärast esimest rahvahääletust laiali minema.
See, mida Gräzin ette paneb, on sisuliselt Eesti NSV, kus ülemnõukogu presiidiumi esimeest näidati propagandateostes välismaale kui meie "presidenti".
+
+  /   18:02, 6. veebr 2018
Sõnal "president" on vaimne tähendus. Piltlikult öeldes tähendab see seda, et isik on jõudnud Rahusse, muutunud keskpunktiks. Keegi Igor peaks küll olema viimane, kes sellel teemal sõna võta. TRÜ juurateaduskond pole küll kedagi targaks teinud, sest see nõudis raamatute lugemist vanas ülikooli raamatukogus, kus oli jäänud vabariigiaegset okulistlikku kirjandust. Vene jama lugemisega ja kompartei taustaga ongi mees nihkes ja rahva lollitaja.
R
Rahvuskogu  /   20:16, 6. veebr 2018
Nii palju negatiivseid kommentaare.
P
presidendi kaptamine vajab pøhiseadise muutmist  /   23:59, 5. veebr 2018
Mille saab algatada president. sinna saaks ûhe asja veel : riigikogu viia 80 liikme peale ja tekitada 40 liikmeline tasuta koos kåiv senat aga kadrorgia låheks valitsusele bankettide tegemiseks ja ülejäänud ajal våga vaja
okuks muuseumiks. Muide presdientide pidamine låheb kallimaks, kuna nad elavad kaua ja saavad riigilt igasuguhãid asju suurtes kogustes edasi.
M
miks 80?  /   13:29, 6. veebr 2018
paaritu arv oleks vajalik, et hääletused ei lõppeks 40:40 seisuga.
V
väga hea kolumn  /   23:57, 5. veebr 2018
palju parem kui Kivirähk. :) I. Gräzin on üks targemaid poliitikuid kohe kindlasti.
T
Teeb  /   13:30, 6. veebr 2018
valimispropagandat.
E
elkreke  /   23:49, 5. veebr 2018
Mardil on peotäs nãoteid, kus pr Kaljulaid ràäkis saadikutega oma kodus nagu nårviline öpetaja oma öpilastega, milleks tal puudus alus nii staatuselt kui ka haridse poolest. võim on juba pãha löønud.
M
Mart  /   13:32, 6. veebr 2018
ei tohi ära kaotada, mina tahan presidendiks saada, mõis ka vaja ärmatada?
T
Täiesti õige jutt  /   22:33, 5. veebr 2018
tahaks kohe Igoril kätt suruda, sel korral olen temaga jäägitult päri.
E
eestlased  /   23:27, 5. veebr 2018
MIKS EESTI EI VAJA GRÄZINIT...? Üks lõualõksutaja topib ennast igale poole....
P
professor  /   22:16, 5. veebr 2018
Lugesin Ristikvi ja seal on kirjas, et president oli põlastav nimi riigivanema kohta. umbes 1939. aastast on jutt. Riigivanemad olid ikka enne pãtsu reziimi. Nãiteks Jaan Tonisson
E
Ei taha isegi lugeda haukujaid...  /   23:30, 5. veebr 2018
No nüüd on jälle madalalaubalisi presidendi VASTU kommenteerijaid kogu kommentaarium täis... Visati jälle KONT hambusse.... Häbiväärsed olevused!
K
Kes teisele ütleb, see ise on...  /   02:04, 6. veebr 2018
Ohoo, õigusteaduse professor Gräzin ja tema idee toetajad on madalalaubalised? Euroametnik lihtsalt ei kanna välja presidendirolli (puudub isiksus ja karisma), ise ta sellest aru ei saa.
R
Rahvuskogu  /   01:12, 6. veebr 2018
Väga vale ja ignorantne jutt, "professor".
Vapside ajalehes Võitlus kirjutati 31. oktoobril 1933:
"Kaitseseisukorra maksmapanek ei tähendanud rohkem ega vähem kui Jaan Tõnissoni katset isiklikku-perekondlikku diktatuuri maksma panna."
T
to 23. 30  /   03:28, 6. veebr 2018
Palgaline, miks sa ometi ei suuda oma teksti natukenegi muuta ? Kogu aeg üks ja sama sõnavara sul.
V
virginia  /   22:08, 5. veebr 2018
Igor Gräzinilt õige tähelepanek.Presidendi institutsiooni võiks likvideerida küll, oleks ikka tohutu rahaline kokkuhoid.Kui ise siin ei elaks siis ei usukski,et meditsiin eksisteerib tänu heade inimeste annetustele.
A
Autoriga nõus  /   07:57, 6. veebr 2018
vähe sellest, et istuva presidendi ülalpidamine maksab aastas üle 4 milj. euro, tuleb meil veel ülal pidada ka endisi presidente. Need kulud on suured ja pole kooskõlas ametiga, mida nad täidavad. Nii väike ja vaene riik ei tohiks kulutada suuri summasid pelgalt kleidi või ülikonna kandajate peale.
  /   09:46, 6. veebr 2018
eesti keeles öeldakse "ametisolev" mitte "istuv".
P
Päts oli viimane (vangis) istuv  /   11:39, 6. veebr 2018
Ei ole kahjuks istuv (vangis), vaid rongi ees punalipuga jooksev, 100-ga puusse panev.
N
Niisugust...  /   22:08, 5. veebr 2018
...presidenti meil tõesti vaja ei ole. Kadedus tuleb peale,kui soomlastele mõelda.
A
A.L.  /   21:42, 5. veebr 2018
Ilma presidendita ja poolte riigikogu liikmeteta,nendeta,kes ei tee seal peale raha saamise mitte midagi ja ainult vajutavad käsu peale vastavat nuppu.Või vajutatakse nende eest.
R
riigikogu  /   21:31, 5. veebr 2018
lõpetage presidendi piinad...
M
mõnus amet  /   20:47, 5. veebr 2018
Gräzin laulab kui laululind ja õieti. See on juba teine kirjutis temalt presidendiameti mõttetusest. Ainult tegudeni vennike ei jõua. Kes seda asja veel peaks korraldama kui mitte riigikogu.
A
aga mõtle, millise raha hoiaksime kokku.  /   21:33, 5. veebr 2018
turvamehed, nõunikud, autopark, presidendi mehed, naised. kõigile maksame nende surmani. igal aastal miljonid.
Q
Qwert  /   21:48, 5. veebr 2018
Arvata võib, et need teod, mida ei mina, sina, Gräzin ega enamus kodanikest ei suuda teostada, teeb ära mingi väline jõud. See teeb ikka puhta töö. Ükski liitlane ei jõua meid isegi aidata, veel vähem piiksatada rahvuslikust õigusest jne. Pärast seda algab taas eesti rahva koondumine mingi vabaduse üllal nimel. Taas algab kõik otsast peale.
T
to Meie president  /   03:30, 6. veebr 2018
Eestil ei ole president.
On paikapandud ametnik.
M
Meie president   /   20:44, 5. veebr 2018
ei ole ära teeninud niisugust halvustavat suhtumist.Pigem oleks meil vaja vabaneda ilma eriala hariduseta riigiametnikest,mille tõttu tehakse läbimõtlematuid otsuseid ja seega otsest kahju riigile. Pole ju vaja,et mõni inimene vahetab kõrgeid juhitoole erinevates tegevusvaldkondades, ega ju asjata öelda,et kui üks asi sobib kõigeks,siis tegelikult ei sobi ta millekski.
V
vahet märkad  /   20:47, 5. veebr 2018
anonüümis solvamine pole rahva hääl vaid tavakasutusrelv infosõjas ja ajupesus
T
Teie president?  /   21:07, 5. veebr 2018
Kelle teie?
T
tead  /   22:26, 5. veebr 2018
ka praegune president on nende seast, kes kõrgeid juhitoole pidevalt vahetab. Ka ameti võttis vastu, kaalumata enda oskuste piisavust selle pidamiseks. Kurb, aga tõsi, et lisaks presidendimeistritele on ka president ise süüdi, et võttis pidada ameti millest jaks üle ei käi.
N
nähh  /   20:31, 5. veebr 2018
a mida teavad anonüümsed putinoidid meie presidendist? Selge see, et nende meelest olgu olemata v siis mingi puutinikummardaja. Mis Šveitsi näitesse puutub, siis neil pole ühist piiri hullunud isevalitsejaga- selle pealt saavad riigivalitsemise kuludelt kokku hoida. Eestil nii, et kui õnnestubki mingi populismitrikiga ekredel, kesikutel parlamendis enamus saavutada, siis ptresident jääks tasakaalustavaks instantsiks
M
Mnjaa ...  /   20:17, 5. veebr 2018
Rahvale õigusi ei anta, peale õiguse valida riigikogu, kes seejärel enam rahvast kuulda ei võta.
Miks see nii on?
Aga sellepärast, et kui rahva esindaja hakkab rahvast kuulama, siis ei ole ta varsti enam riigikogu liige. Valikud on jäänud kehvaks seetõttu, et peale kommunistide poolt taastatud Eesti Riiki, said pukki noored, kellel puudus kogemus, kellel ei olnud kõrgharidust, kes ei olnud käinud sõjaväeteenistuses, kes ei olnud ametlikus abielus jne, jne ...
P
President  /   20:04, 5. veebr 2018
olgu ikka isane.
M
Mihkel M. International  /   19:52, 5. veebr 2018
Meri tegi enda ise ametile vastavaks ja suureks. Juba lõpus oli ta juba väiksem. Fakt on see, et merid juhtuvad ajaloos ainult ükskord ja ta oleks täna juba ka vale asi. Mis rääkida tema järgijatest juba,
R
Raivo  /   19:35, 5. veebr 2018
Üldjoontes Gräziniga nõus, ainult seda tahaks küll öelda, et praeguses olukorras on see siiski parem variant, kui see, et praegune Riigikogu esimees oleks Eesti esimene mees.
I
Ilmar  /   19:23, 5. veebr 2018
õiguslikule poolele lisaks ka reaalsus. Mida aeg edasi, seda enam samastuvad Eesti presidendid Kihnu Valvega. Just samamoodi naiivselt arvavad, et kui õukond sositab, et küll Sa oled tark ja ilus, siis oledki. Gräzinil on õigus ka selles, et mida enam on meil ametnike riik, seda enam piirdub esindusisikute roll tseremoniaalsete ülesannete täitmisega.
E
Eesti...  /   19:17, 5. veebr 2018
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
  /   19:33, 5. veebr 2018
parem, kui mitte keegi.
P
papa Carlo  /   20:50, 5. veebr 2018
järgmine olen mina.
J
ja  /   22:20, 5. veebr 2018
Mina teie alandlik nõunik.
K
Kalju Laid  /   19:15, 5. veebr 2018
Aga kuidas seda protsessi initsieerida, härra Gräzin. Teeme ära, ma tulen kohe appi.
T
to Ei  /   03:32, 6. veebr 2018
Sina koogutad Brüsseli ees ju.
E
Ei   /   19:14, 5. veebr 2018
Gräzin ei saa aru, et orjameelsele rahvale on hädasti vaja tsaari isakest/emakest.
Saab kaebekirju kirjutada ja on kelle ees koogutada.
T
Tegelikult  /   19:12, 5. veebr 2018
Miljonirahvas saaks tõesti vähemaga hakkama. Aga tahaks ikka kadakasakslast mängida!
T
tõsi  /   19:12, 5. veebr 2018
praegune president ei kanna ametit välja ja sellisel kujul ei ole Eestile presidenti vaja.Kui riigil oleks
president vajalik,siis peaks presidendi valima rahvas.
P
päkapikk  /   19:11, 5. veebr 2018
Olen 100% Gräziniga nõus, meil ei ole vaja presidenti ja tema õukonda, nad ainult kurnavad riiki. Selle raha võiks anda haiglatele ja lastele.
T
to päkapikk  /   20:02, 5. veebr 2018
Lastele ja puuetega inimestele andmine on ikka jõulutunneli ja lihtrahva lõbu.
S
sellist küll vaja ei ole,keda rahvas valinud pole.  /   21:08, 5. veebr 2018
aga Eesti rahvale sellist luksust lubada ei saagi,puhta IoIIid ju.Vist mitu "presidenti" on juba lubanud endale sellist väljaütlemist.
Valivadki järsku Etsi.
R
ruudi   /   18:53, 5. veebr 2018
Ühes on praegune president rekordiomanik Ämbrisse astumised ühe aasta jooksul
G
gräzin kui kokkuhoiupoliitik  /   18:50, 5. veebr 2018
mäletan aega, kui Gräzin resideerus USA-s ja õpetas mingis usuorganisatsiooni hallata olevas ülikoolis. samal ajal oli ta riigikogu liige, kohal käis ca 2 korda aastas. aga täispalka võttis vastu rahuliku meelega. funktsioon oli, aga funktsioonitäitjat polnud kohal.
T
to kokkuhoiupoliitik  /   19:07, 5. veebr 2018
sissetulekute võrdlus nagu sipelga ja elevandi tasu!!!
E
Ei loksuta  /   18:48, 5. veebr 2018
...Igor Gräzinile meeldib lihtalt mõelda. Pole justkui liiale läinud kuid Presitenti mõttekäikudes millegi muuga asendades tekib arvestustesse viga. Arvestustes,et mõni muu Akadeemik vea parandab on juhusele asetatud lubatust suurem koormus. Juhul kui nüüd vastlapäeval sellise kelguga mäest alla sõita võib saavutada küll suurema hoo ja pikema libisemise kuid on ohtlik !!!
  /   18:30, 5. veebr 2018
Prsidenti polegi vaja. Ei ole vaja ka 101-liikmist Riigikogu ja 15 ministrit ülerahvastatud ministeeriumidega. Kui Šveits saab 6 milj.riigis palju vähemaga hakkama, siis peame ka meie saama oma mikromiljoniriigis. See kohutav priiskamine tuleb lõpetada!
N
nõus  /   18:26, 5. veebr 2018
Sorose käpiknukku meil tõesti vaja ei ole ning kui rahvas ise valida ei saa, siis olgu ta üldse olemata.
P
Profet  /   18:26, 5. veebr 2018
Ma mõistan, mida Gräzin tahab öelda/saavutada, kuid ma ei nõustu temaga.
Pigem ma nõustun sellega, et presidendile peaks andma rohkem volitusi, et taltsutada vajadusel kaldu vajuvat ja riigile ebalojaalset valitsust (nagu praegu), et ta saaks olla ka jätkuvalt riigi iseseisvuse garantii ja rahvast liitev (nagu kuningad, Taanis, Norras, Hollandis, Rootsis, Inglismaal jne.) ja omaks ka tugevamat ning mõjusamat VETO süsteemi.
Kõike seda hoolimata asjast, et see praegune meie residendi KT-st "seeneline" on totaalne ebaõnn, mis ebaõnn.
Ja lõpetuseks - presidendi PEAB VALIMA RAHVAS!
M
mats maalt  /   21:40, 5. veebr 2018
Kas ma saan õigesti aru,et Profeti meelest vajame isakest tsaari? Naabritel ju on ja rahvas valib teda rõõmuga iga kord tagasi. Küll aga ei ole sealne elu küll see mida omale soovime.
  /   22:51, 5. veebr 2018
tehku siis juba papist kohe kron pähe, adepti temast nagunii ei saa.
S
sellele  /   16:36, 6. veebr 2018
praegu võimul olevale erakonnale andis valitsuse moodustamiseks õiguse president.
K
Kallis grääzin  /   18:17, 5. veebr 2018
Võin teile annetada selle neli senti, mis te olete sunnitud Presidendi ametikoha tõttu kaotama. Muide ma tahan küll, et meie riigil oleks haritud President!
Õ
õige  /   19:23, 5. veebr 2018
On ikka vaja, naabritel ju on ja maksab ka nii vähe, et tüja neist lastest, kellele riigil ei jätku huviringide jaoks raha ja need vähihaiged vaadaku ise kuidas hakkama saavad. Lasteaedade kohatasud on ju ka nii vajalikud väheneva rahvastikuga riigis.
Presidendi ja tema õukonnale kuluvad miljonid võetakse ju Selveri seina seest!
Ori on ikka õnnelik, kui tal isanda ees saab kogutada ja alt üles vaadata.
T
Tahtmine taevariik  /   01:56, 6. veebr 2018
4,5 miljonit riigikassast kasutu Brüsseli käsutäitja, abikaasa ja õukonna ülalpidamiseks EI OLE neli senti!
Haritud president räägib perfektselt emakeelt ja mitut võõrkeelt! Määratu ei valda isegi emakeelt (kummaline lauseehitus, kohatud võrdlused jne), konarlik võõrkeeleoskus ja kohutav hääldus, vaatamata 12 aastale otse Euroopa keskuses.
V
VT  /   18:15, 5. veebr 2018
Presidendi institutsioon Eestis loodi alles esimese iseseisvusaja lõpuaastail, 1937 aasta põhiseadusega. 9/10 oma sõjaeelsest iseseisvusajast sai Eesti Vabariik kenasti hakkama ilma presidendita.
R
Rahvuskogu  /   02:39, 6. veebr 2018
Ei saanud hakkama. Põhiseaduse muutmine oli pidevalt üleval juba 1926. aastast (Põllumeestekogude eelnõu) ja teostus 1934. aastal.