Kommentaar

Igor Gräzin | Miks Eesti ei vaja presidenti

Igor Gräzin, riigikogu liige, Reformierakond, 5. veebruar 2018, 18:07

113 KOMMENTAARI

r
Rahvuskogu/ 7. veebruar 2018, 21:11
a
Arved/ 6. veebruar 2018, 18:39
See, mis presidentidest maha jääb on ikka päris kole. Ilvesest Ärma skeem ja Rüütlist... lugege, nüüd ilmus raamat. Ikka väga jube. "Viimane rüütel", Ernitsa kaunistuses, Rahvaliit pluss Keskerakond annab raamatuna väga halva segu.
a
Arvedile/ 13. veebruar 2018, 15:03
Rüütlite pere võiksid küll rahule jätta!
l
Läti Henrik/ 6. veebruar 2018, 18:36
Kogu see asi on Pätsu väljamõeldis, kes lasi endale igasugus asju kinkida ja Laidoneri võlgu maksta. Kogu nende presidentlus sai otsa kohe kui Stalin vaid nende poole kulmu kortsutas. Vastuhakustr me ei räägi. Soome presidendid aga korraldasid sõjalise vastupanu siis, kui üle Pätsi lendasid lennukit Helsingit pommitama. Sega kõike tasub meeles pidada.
e
Eesti Indrek/ 6. veebruar 2018, 18:40
Presidendi institutsioon oli siiski vapside põhioseaduses, mitte Pätsi omas mida pole olnudki.
r
Rahvuskogu/ 6. veebruar 2018, 20:15
Soome president (Kallio) ei korraldanud midagi. Pidas rahva eest salaja läbirääkimisi, venitas, ja kui lõpuks sõda algas, oli nõus mistahes tingimustel lepingut sõlmima. Pätsi ja Laidoneri kohta käivat ma ei hakka kommenteerima.
a
Audiit/ 6. veebruar 2018, 18:33
Kahtlemata on näiteks peaministri töö pingelisem, Ansip elas aga üürikorteris. Üks asjaolu veel: presidendi autol pole numbrimärki ja selle asjaoluga tahetakse rõhutada selle sees istuja taevast päritolu :)
v
vajadus/ 6. veebruar 2018, 18:33
Ori vajab isandat, töömees ülemust, venelane tsaari, eestlasel presidenti vaja.
Eestlase lapsed ei ela küll väga hästi, aga tal on uhke tunne, et tal on president.
r
Rahvuskogu/ 6. veebruar 2018, 22:15
Kõik riigid maailmas vajavad presidenti või muu nimega riigipead.
v
vajadus/ 6. veebruar 2018, 22:44
Shveitsi riik saab vabalt ilma mingi kuninga aseaineta läbi.
"Presidendi" kohta täidab seal parlamendi esimees. Lintide läbilõikamiseks piisab väikeses riigis poole kohaga ametimehest.
Kas Shevits on Eestist halvem riik?
Äkki peaks neile seal seletama, et nad vajavad riigipead?
Ojameelne aga vajab piitsutajat ning isakest tsaari. kellele kaebekirju saata.
r
Rahvuskogu/ 6. veebruar 2018, 23:02
Šveitsi Liidunõukogu (Bundesrat) ei ole parlament. Selle esimees ongi Šveitsi president.
Kas kõik maailma riigid peale Šveitsi (mis on vaieldav "kollektiivse riigipea" tõttu, aga tal on sellegipoolest riigipea) on orjameelsed?
v
vajadus/ 7. veebruar 2018, 07:30
Aga võtaks äkki eeskujuks Šveitsi, mitte Zimbawe?
Paljudes rikides on peaminister ühtlasi president, ehk kaks ühes.
Orjameelsus väljendub tänapäeval kuninga ees lömitamises, isegi siis kui sel "kuningal" puudub funktsioon.
o
ori puterdab ikka orjusest/ 7. veebruar 2018, 10:55
r
Ränk sõna Vajadus koos teo veel rängemaga/ 7. veebruar 2018, 19:58
Enamus riike maailmas on mitte-Zimbabwed.
Täispresidentiaalsetes riikides on riigipea olemas ja täidab ühtlasi valitsusjuhi ülesandeid, nagu USA-s.
m
mötleks veitsa/ 6. veebruar 2018, 18:12
Kui president,siis rahvas valib.Soomes valib,aga meie EI OSKA,meil pole sünnis.Siis miks pidada presidenti pärast ametiaja lõppu ülal?Mis ta on sant siis või?Tervet peret veel.Nii väike ja vaene riik,aga kus suuri jopesid ikka ülistatakse.Siis riigikogu 51 liikmeliseks.Mis need hüvitised seal on?Personaal pensionid lõpetada.Nõunikud ja muidu tolguste armee ,lõpeatda.Jumaluke,seda kokkuhoiukohtasid on ikka hirmsasti.
k
kaotaks/ 6. veebruar 2018, 16:43
ära 101 riigikogulast ja eelmiste presidentide hüved. Kaotaks ka riigikogu kuluhüvitised ning ka neljakordne keskmine palk neile ei ole mu meelest õigustatud. Presidendi kohta isegi ei oska öelda, sest kui praegune peaminister oleks presidendi volitustes? Ta vist ei jõuaks peaministri tööd siis üldse teha, sest president on praegu esindusisik, kes sõidab 24/7 ühelt ürituselt teisele. Aga, uskuge mind, ei hakka see riigikogu ealeski ühtki vastuvõetud seadust muutma, kui väljastpoolt suurt survet ei tule.
õ
" Ta vist ei jõuaks peaministri tööd siis üldse teha"/ 6. veebruar 2018, 17:22
õigust räägid ja ka välisministri tegelik töö jääks unarusse kui ta peaks kõikse aeg esindama. miks grääsin seda vilet puhub? ju siis ajab omast arust juba häältepeibutuse asja:)
p
president tuleks valida üheks korraks/ 6. veebruar 2018, 17:44
ja ilma igasuguste"järelhüvitisteta", siis ta on nagu on ja ei püüa järgmise korra huvides endale "hääli" püüda.
p
Paula/ 6. veebruar 2018, 16:25
13:50/Tädi Anna-lt täiesti õige kommentaar.
k
kes nüüd Tädi Anna@onu Heino vastu saab/ 6. veebruar 2018, 16:57
sest tema aim on ainuõige ja ümberlükkamatu,
aga,
ega ikka ei ole küll.
see nn Brüsseli triiphoone ametnik on euroopat näinud eesti naine, vanaema ja nelja lapse ema :) - oskab vahet teha perelõhkuja ja perevägivalla all kannataja vahel. iga teine kallas, reps, helme oleks läinud 104 demagoogiaga kaasa, kahtlustki ei teki, häälesõltlased vajavad hääli:D meite ametnik on lihtsalt häältest sõltumatu, rõõmustage, sest ega sellist asja enam ette ei tule :D

a
Ann/ 6. veebruar 2018, 13:52
Mis selle 4,4 miljoni sisse täpselt mahub. See ei ole ju üksnes presidendi kantselei ülalpidamise summa kui ma õigesti aru saan. Sellest makstakse väliskülaliste viisite turvateenistus ja nende majutuskulud, presidendi enda välisvisiidid. Raha number ei ole korralikult lahti seletatud, jääb mulje, et likvideerides presidendi ametikoha saaksime iga aasta 4, 4 miljonit riigieelarve lappimiseks. Ma Kardan, et see nii tegelikult ei ole. Kõige arvelt ei ole mõistlik kokku hoida, näiteks välismaailmaga suhtlemise arvelt ei ole seda kohe üldsegi mitte mõistlik teha.
t
Tädi Anna/ 6. veebruar 2018, 13:50
Tänase presidendi viga on see, et on elus tema esimene demokraatlik amet ja tal pole aimugi, mida Eestis tahetakse, kuidas rahvas elab jne. Brüsselis triikhoones istudes ja pabereid liigutades ongi raske aru saada, mis toimub maailmas. Mis on elu. Kuidas tunda kaasa. See pole süü vaid händikäp, millega seoses oleks Nestor pidanud teda hoiatama ja eesti rahvast
i
isegi jumalad pole enam võimelised/ 6. veebruar 2018, 14:03
tädide soove täitma, sellest ka tühjad kirikud, kuigi presidente tahetakse SEAL näha.
Tädi Anna, me kõik elame erinevalt ja usu, Sinu nõue on ka vigasevõitu:), aga Sulle seda etteheita oleks tõeline "käpp".
veel niipalju, meid, kes me meie ametnikus vigu ei näe on ka paras ports.
d
diagnoos--kõnepuldi sisutu kasutus/ 6. veebruar 2018, 13:04
Seekord otseöelda loll jutt gräzinilt.
1. tuleks vastu võtta seadus kehva presidendi tagasikutsumisest... vabal rahval võiks olla julgus tunnistada, et ta on eksinud.
2. presidendil peaks olema üks õigus---- ÕIGUS SÕNA VÕTTA. Kui ta seda suudab kasutada, siis las olla ametis, muidu kulutab asjatult rahva raha.
3. Napakad näited presidentide fopaaadest lähevad rahvale ilusti peale, aga.... peegeldavad tegelikkuses meie seadusandluse sisutühjust ( gräzinile peeglit)
4. laiemalt... eesti riigi suur viga ongi see, et "tagauks on osadele kodanikele lahti"--- see on riigi üle irvitamine.
p
panin ristikese:)/ 6. veebruar 2018, 13:28
tahaks vait olla, aga valimine kui seesugune pole enam miski garant, valija pole "valija" vaid mingi häälekandja ja sellest ka trumbid, ülepeipsi naabri probleemid, meist pole mõtet rääkida, presidendid pole enam ammu vabad rahvavalitud vaid häältesõltlased (Soome võib olla erand)
v
valimiste võitmiseks / 6. veebruar 2018, 13:42
peab suurima sihtgrupi jaoks vastundamatu "kohukese" avastama,
ka korralik pensioni tõstmine on ARGUMENT.
u
Uuringute keskus/ 6. veebruar 2018, 10:31
Ilmneb huvitav asjaolu: pr Kaljulaid ei ole rahvale omane. Isiklikku vaenu on palju - ojasoo, no, hümn, kirik, raha andmine el-ile jne - selle taustal ei paista head kavastused välja. Kui ta juba seal on, siis ei tohiks koonerdada selle arvelt, et puudub spetsialist pressi või avalikkusega suhtlemise alal.
k
kui kallas oleks presidendiks läbimurdnud :)/ 6. veebruar 2018, 12:47
oleks vastu olnud repsi, helme, kaljuranna ja kes seal veel kandideerinute pooldajad - üksmeelt pole võimalik leida, alati saab olema neid, kes vastu on. esindusametnik polegi paha, tuleb lihtsalt kulud kokku tõmmata ja kui ma nüüd kallast, repsi või helmet "valituks" kujutlen, siis ... poleks keegi neist MINU PRESIDENT :D
m
ma ei imestaks,/ 6. veebruar 2018, 12:57
kui presidendivastane hulk tahaks tegelikult riigi olematuks kuulutada ja me ju teame too ojasoovastane "письмо" oligi mõeldud presidendi vastu et siis pidustuste asemel oleks saanud miski mäsu organiseerida :( - reinsalu rikkus ära, massid arvestasid kultuuriministri seisukoha võtuga, välja hüppas justiits :D
n
nüüd siis / 6. veebruar 2018, 12:59
kleebiti justiitsile naistepeksja kaitsja silt külge kuigi tegelikult ojasoo seisis perelõhkujaga silmitsi...
m
mõneti on ametnik erapooletu ja "häältest" sõltumatu/ 6. veebruar 2018, 13:20
häältesõltlane oleks wulfi kirja ees jõuetuks osutunud.
k
Kroonu kroonik/ 6. veebruar 2018, 10:27
Presidendi kadudes väheneb ka riigikogu - 101-lt 80 peale ja lisandub riiginõukogu (40 in), kes käivad koos haruharbva, tasuta ja töötavad muudes ametites (nagu 1938.a. pS ette nägi). Seega lisaks veel 25 in kokkuhoid.
k
konsa/ 6. veebruar 2018, 09:49
Igor Gräzin | Miks Eesti ei vaja presidenti
.-.-.-.-.
eraldi teema, on see, kui palju RAHA kulub nende nn. PRESIDENTIDE ja nende pereliikmete ülalpidamiseks pärast ametiaja lõppu, nagu tegemist oleks INVALIIDIDEGA, kelle on täielik puue
sellest nagu üldse ei räägita
s
sellest ka/ 6. veebruar 2018, 13:23
ei räägita, et seadusi koostavad ja võtavad vastu rikkurid ja sellepärast teevad nad need endile sobivaks.
l
Lp, Gräzin,/ 6. veebruar 2018, 09:35
Teil on tuline õigus!
Milleks pidada ülal presidente ja pärast ametiaja lõppu, kuni elu lõpuni maksta endisele presidendile ja tema kaasale raha, mida võiks kasutada otstarbekamalt? Nosense
t
tjah/ 6. veebruar 2018, 09:14
Kaljulaidi oli väga vaja, sest nüüd tuli selgelt välja presidendi ametikoha olemus. Tegemist on tavaluse töökohaga, kuhu hommikul tullakse ja õhtul lahkutakse. Töö sisu on kõnede pidamine kõikvõimalikel üritustel. Ametikohaga kaasneb kohustus korrektselt riietuda ja tunda etiketti. Seda ametikohta võib teoreetiliselt pidada iga haritud inimene. Tekib küsimus, milleks seda vaja on?

l
linnamees/ 6. veebruar 2018, 09:06
No kui keegi on siin riigis naljanumber, siis on need riigikogu 101 inimest. Esiteks piisaks täiesti poole vähematest ja teiseks poleks neile mingeid hüvitisi vaja rohkem kui tavalistele avalikele teenistujatele.
President aga riigil olgu, see on nagu riigi nägu ja esindus.
0
09:06/ Kui nägu/ 6. veebruar 2018, 09:40
Riigile vaja on, siis selline see küll olema ei pea. Riigi nägu on oma rahva eest seismine , mitte multi-kulti paabel.
e
6. veebruar 2018, 08:42
ei vaja jah,milleks meile president,võimu tal pole
a
6. veebruar 2018, 08:49
aga püüab olla voimukas!
v
vaino/ 6. veebruar 2018, 08:41
Väikest riiki on kallis pidada, ameti peavad suureks inimesed ja see on probleem! Meil ei jätku võimekaid ja see tähendab, et kõiki maksumaksja raha eest peetavaid ametikohti tuleb koomale tõmmata ja jõuga aga see pole võimalik, sest otsustajad teevad ise reformi endale. Kui President annab autasu Euroopa eesistumise eest, siis on see küll naljakas. Korraldas riigi nimel mõned koosolekud ja autasu teenitud. Kas palka ei makstudki?
s
semper/ 6. veebruar 2018, 08:17
'Riigipeaks võiks aga olla riigikogu esimees' - et siis kui riigikogu esimees täidab presidendi ülesandeid, on riigikogu esimeheks asesimees jne, kuni jõutakse taas selleni, et need kaks institutsiooni on tegelikult sobitamatud
m
miks riigikogu/ 6. veebruar 2018, 09:35
esimees? Riigikogu päris igapävase juhimisega ei tegele. Valitsus tegeleb. Ja tegelikult ka Eestis oli 1920. aastatel riigivanamad, keda teistes keeltes peaministriteks nimetati. Pigem peaminister. Pealegi on see 1920. aasteate probleem, valitsuste kiire vahetumine, praeguseks kadunud.
s
Sinu kommentaar ei vasta meie reeglistikule, palun muuda kommentaari!/ 6. veebruar 2018, 13:28
Ei ole õige.
13. juulil 1922 määras Vabariigi Valitsus Riigivanema ametinimetuse ametlikud tõlked teistesse keeltesse:
inglise keelde: State Head või President
prantsuse keelde: Chef d'État või President
saksa keeles: Staatspräsident
vene keelde: Глава Республики
m
Mõmmik/ 6. veebruar 2018, 08:03
Raske on Igor Gräzini jutule midagi lisada, saab vaid tõdeda et ei praegune, ega ka eelmine president pole suutnud seda rolli oma ametikohale vääriliselt välja kanda . Presidendi institutsiooni vajalikkuse Eestis peab välja selgitama rahvahääletus.
PS Minu pere poolt on kuus häält selle mõttetu ametikoha kaotamiseks igatahes olemas.
s
saarlane/ 6. veebruar 2018, 07:27
kaks viimast on osutunud super ohmudeks ja eesti rahva vihkajateks !
k
kaks viimast/ 6. veebruar 2018, 12:52
on siia väljastpoolt pandud. Sellest siis ka selline tulemus.
o
oleks siis/ 6. veebruar 2018, 13:26
k
konsa/ 6. veebruar 2018, 07:18
Igor Gräzin | Miks Eesti ei vaja presidenti
.-.-.-.-
paraku ta nii on, tarbetu KULU ühiskonnale, siis veel, sellel institutsioonil on hämmastav sarnasus OPERETTIGA, eks seda ole ERM´is näha
Operett (itaalia keeles operetta "väike ooper") on lõbusa sisuga elurõõmus muusikaline lavateos, milles vahelduvad laul, kõne ja tants.
Operett nõuab näitlejailt mitmekülgsust ja mängulusti, sest selles tuleb näiteks tantsida ka teistel tegelastel, mitte ainult tantsurühmal. Ka osa laule on tantsurütmis. Paljud operetiviisid on saanud üldtuntuks.
М
Евгорий/ 6. veebruar 2018, 04:44

r
Rahvuskogu/ 6. veebruar 2018, 01:06
Gräzin ei jäta kasutamata järjekordset võimalust Pätsi isiku sõimamiseks. Eesti põhiseaduslik kord polnud mingi ainuisikuline diktatuur. Just 1938. aasta põhiseaduse alusel muutus Riigikogu kahekojaliseks ja kristalliseerus kutsealaste omavalitsuste võrgustik. Seda kõike võimu hajutamise nimel. Enne (kuni 1934. aastani) oli kogu võim koondunud rahvast mittesõltuva Riigikogu kätte, nagu revolutsiooniaegsel Prantsusmaal. Päts ei olnud vahest originaalne mõtleja, aga Lieberist võttis ta eeskuju ja viis selle ellu.
1920. aasta põhiseaduse suurim õnnetus ongi riigipea puudumine. Juba 1920. aastate algul hakati riigivanemat tõlkes presidendiks nimetama, kuna välismaal ei saanud muidu keegi aru, mis loom see on. Kogu 1930. aastate põhiseadusliku kriisi põhjuseks oligi püüe riigipea ametikohta tekitada, mis 1934 ka korda läks. Kusjuures V Riigikogu oli selleks ajaks end ligi kaks aastat põhiseadusevastaselt ametis hoidnud, kuigi oleks pidanud juba pärast esimest rahvahääletust laiali minema.
See, mida Gräzin ette paneb, on sisuliselt Eesti NSV, kus ülemnõukogu presiidiumi esimeest näidati propagandateostes välismaale kui meie "presidenti".
S
+/ 6. veebruar 2018, 18:02
Sõnal "president" on vaimne tähendus. Piltlikult öeldes tähendab see seda, et isik on jõudnud Rahusse, muutunud keskpunktiks. Keegi Igor peaks küll olema viimane, kes sellel teemal sõna võta. TRÜ juurateaduskond pole küll kedagi targaks teinud, sest see nõudis raamatute lugemist vanas ülikooli raamatukogus, kus oli jäänud vabariigiaegset okulistlikku kirjandust. Vene jama lugemisega ja kompartei taustaga ongi mees nihkes ja rahva lollitaja.
r
Rahvuskogu/ 6. veebruar 2018, 20:16
Nii palju negatiivseid kommentaare.
p
presidendi kaptamine vajab pøhiseadise muutmist/ 5. veebruar 2018, 23:59
Mille saab algatada president. sinna saaks ûhe asja veel : riigikogu viia 80 liikme peale ja tekitada 40 liikmeline tasuta koos kåiv senat aga kadrorgia låheks valitsusele bankettide tegemiseks ja ülejäänud ajal våga vaja
okuks muuseumiks. Muide presdientide pidamine låheb kallimaks, kuna nad elavad kaua ja saavad riigilt igasuguhãid asju suurtes kogustes edasi.
m
miks 80?/ 6. veebruar 2018, 13:29
paaritu arv oleks vajalik, et hääletused ei lõppeks 40:40 seisuga.
v
väga hea kolumn/ 5. veebruar 2018, 23:57
palju parem kui Kivirähk. :) I. Gräzin on üks targemaid poliitikuid kohe kindlasti.
t
Teeb/ 6. veebruar 2018, 13:30
e
elkreke/ 5. veebruar 2018, 23:49
Mardil on peotäs nãoteid, kus pr Kaljulaid ràäkis saadikutega oma kodus nagu nårviline öpetaja oma öpilastega, milleks tal puudus alus nii staatuselt kui ka haridse poolest. võim on juba pãha löønud.
m
Mart/ 6. veebruar 2018, 13:32
ei tohi ära kaotada, mina tahan presidendiks saada, mõis ka vaja ärmatada?
t
Täiesti õige jutt/ 5. veebruar 2018, 22:33
tahaks kohe Igoril kätt suruda, sel korral olen temaga jäägitult päri.
e
eestlased/ 5. veebruar 2018, 23:27
MIKS EESTI EI VAJA GRÄZINIT...? Üks lõualõksutaja topib ennast igale poole....
p
professor/ 5. veebruar 2018, 22:16
Lugesin Ristikvi ja seal on kirjas, et president oli põlastav nimi riigivanema kohta. umbes 1939. aastast on jutt. Riigivanemad olid ikka enne pãtsu reziimi. Nãiteks Jaan Tonisson
e
Ei taha isegi lugeda haukujaid.../ 5. veebruar 2018, 23:30
No nüüd on jälle madalalaubalisi presidendi VASTU kommenteerijaid kogu kommentaarium täis... Visati jälle KONT hambusse.... Häbiväärsed olevused!
k
Kes teisele ütleb, see ise on.../ 6. veebruar 2018, 02:04
Ohoo, õigusteaduse professor Gräzin ja tema idee toetajad on madalalaubalised? Euroametnik lihtsalt ei kanna välja presidendirolli (puudub isiksus ja karisma), ise ta sellest aru ei saa.
r
Rahvuskogu/ 6. veebruar 2018, 01:12
Väga vale ja ignorantne jutt, "professor".
Vapside ajalehes Võitlus kirjutati 31. oktoobril 1933:
"Kaitseseisukorra maksmapanek ei tähendanud rohkem ega vähem kui Jaan Tõnissoni katset isiklikku-perekondlikku diktatuuri maksma panna."
t
to 23. 30/ 6. veebruar 2018, 03:28
Palgaline, miks sa ometi ei suuda oma teksti natukenegi muuta ? Kogu aeg üks ja sama sõnavara sul.
v
virginia/ 5. veebruar 2018, 22:08
Igor Gräzinilt õige tähelepanek.Presidendi institutsiooni võiks likvideerida küll, oleks ikka tohutu rahaline kokkuhoid.Kui ise siin ei elaks siis ei usukski,et meditsiin eksisteerib tänu heade inimeste annetustele.
a
Autoriga nõus/ 6. veebruar 2018, 07:57
vähe sellest, et istuva presidendi ülalpidamine maksab aastas üle 4 milj. euro, tuleb meil veel ülal pidada ka endisi presidente. Need kulud on suured ja pole kooskõlas ametiga, mida nad täidavad. Nii väike ja vaene riik ei tohiks kulutada suuri summasid pelgalt kleidi või ülikonna kandajate peale.
e
6. veebruar 2018, 09:46
eesti keeles öeldakse "ametisolev" mitte "istuv".
p
Päts oli viimane (vangis) istuv/ 6. veebruar 2018, 11:39
Ei ole kahjuks istuv (vangis), vaid rongi ees punalipuga jooksev, 100-ga puusse panev.
n
Niisugust.../ 5. veebruar 2018, 22:08
...presidenti meil tõesti vaja ei ole. Kadedus tuleb peale,kui soomlastele mõelda.

a
A.L./ 5. veebruar 2018, 21:42
Ilma presidendita ja poolte riigikogu liikmeteta,nendeta,kes ei tee seal peale raha saamise mitte midagi ja ainult vajutavad käsu peale vastavat nuppu.Või vajutatakse nende eest.
r
riigikogu/ 5. veebruar 2018, 21:31
lõpetage presidendi piinad...
m
mõnus amet/ 5. veebruar 2018, 20:47
Gräzin laulab kui laululind ja õieti. See on juba teine kirjutis temalt presidendiameti mõttetusest. Ainult tegudeni vennike ei jõua. Kes seda asja veel peaks korraldama kui mitte riigikogu.
a
aga mõtle, millise raha hoiaksime kokku./ 5. veebruar 2018, 21:33
turvamehed, nõunikud, autopark, presidendi mehed, naised. kõigile maksame nende surmani. igal aastal miljonid.
q
Qwert/ 5. veebruar 2018, 21:48
Arvata võib, et need teod, mida ei mina, sina, Gräzin ega enamus kodanikest ei suuda teostada, teeb ära mingi väline jõud. See teeb ikka puhta töö. Ükski liitlane ei jõua meid isegi aidata, veel vähem piiksatada rahvuslikust õigusest jne. Pärast seda algab taas eesti rahva koondumine mingi vabaduse üllal nimel. Taas algab kõik otsast peale.
t
to Meie president/ 6. veebruar 2018, 03:30
Eestil ei ole president.
On paikapandud ametnik.
m
Meie president / 5. veebruar 2018, 20:44
ei ole ära teeninud niisugust halvustavat suhtumist.Pigem oleks meil vaja vabaneda ilma eriala hariduseta riigiametnikest,mille tõttu tehakse läbimõtlematuid otsuseid ja seega otsest kahju riigile. Pole ju vaja,et mõni inimene vahetab kõrgeid juhitoole erinevates tegevusvaldkondades, ega ju asjata öelda,et kui üks asi sobib kõigeks,siis tegelikult ei sobi ta millekski.
v
vahet märkad/ 5. veebruar 2018, 20:47
anonüümis solvamine pole rahva hääl vaid tavakasutusrelv infosõjas ja ajupesus
t
Teie president?/ 5. veebruar 2018, 21:07
t
tead/ 5. veebruar 2018, 22:26
ka praegune president on nende seast, kes kõrgeid juhitoole pidevalt vahetab. Ka ameti võttis vastu, kaalumata enda oskuste piisavust selle pidamiseks. Kurb, aga tõsi, et lisaks presidendimeistritele on ka president ise süüdi, et võttis pidada ameti millest jaks üle ei käi.
n
nähh/ 5. veebruar 2018, 20:31
a mida teavad anonüümsed putinoidid meie presidendist? Selge see, et nende meelest olgu olemata v siis mingi puutinikummardaja. Mis Šveitsi näitesse puutub, siis neil pole ühist piiri hullunud isevalitsejaga- selle pealt saavad riigivalitsemise kuludelt kokku hoida. Eestil nii, et kui õnnestubki mingi populismitrikiga ekredel, kesikutel parlamendis enamus saavutada, siis ptresident jääks tasakaalustavaks instantsiks
m
Mnjaa .../ 5. veebruar 2018, 20:17
Rahvale õigusi ei anta, peale õiguse valida riigikogu, kes seejärel enam rahvast kuulda ei võta.
Miks see nii on?
Aga sellepärast, et kui rahva esindaja hakkab rahvast kuulama, siis ei ole ta varsti enam riigikogu liige. Valikud on jäänud kehvaks seetõttu, et peale kommunistide poolt taastatud Eesti Riiki, said pukki noored, kellel puudus kogemus, kellel ei olnud kõrgharidust, kes ei olnud käinud sõjaväeteenistuses, kes ei olnud ametlikus abielus jne, jne ...
p
President/ 5. veebruar 2018, 20:04
m
Mihkel M. International/ 5. veebruar 2018, 19:52
Meri tegi enda ise ametile vastavaks ja suureks. Juba lõpus oli ta juba väiksem. Fakt on see, et merid juhtuvad ajaloos ainult ükskord ja ta oleks täna juba ka vale asi. Mis rääkida tema järgijatest juba,

r
Raivo/ 5. veebruar 2018, 19:35
Üldjoontes Gräziniga nõus, ainult seda tahaks küll öelda, et praeguses olukorras on see siiski parem variant, kui see, et praegune Riigikogu esimees oleks Eesti esimene mees.
i
Ilmar/ 5. veebruar 2018, 19:23
õiguslikule poolele lisaks ka reaalsus. Mida aeg edasi, seda enam samastuvad Eesti presidendid Kihnu Valvega. Just samamoodi naiivselt arvavad, et kui õukond sositab, et küll Sa oled tark ja ilus, siis oledki. Gräzinil on õigus ka selles, et mida enam on meil ametnike riik, seda enam piirdub esindusisikute roll tseremoniaalsete ülesannete täitmisega.
k
Kalju Laid/ 5. veebruar 2018, 19:15
Aga kuidas seda protsessi initsieerida, härra Gräzin. Teeme ära, ma tulen kohe appi.
t
to Ei/ 6. veebruar 2018, 03:32
Sina koogutad Brüsseli ees ju.
e
Ei / 5. veebruar 2018, 19:14
Gräzin ei saa aru, et orjameelsele rahvale on hädasti vaja tsaari isakest/emakest.
Saab kaebekirju kirjutada ja on kelle ees koogutada.
t
Tegelikult/ 5. veebruar 2018, 19:12
Miljonirahvas saaks tõesti vähemaga hakkama. Aga tahaks ikka kadakasakslast mängida!
t
tõsi/ 5. veebruar 2018, 19:12
praegune president ei kanna ametit välja ja sellisel kujul ei ole Eestile presidenti vaja.Kui riigil oleks
president vajalik,siis peaks presidendi valima rahvas.
p
päkapikk/ 5. veebruar 2018, 19:11
Olen 100% Gräziniga nõus, meil ei ole vaja presidenti ja tema õukonda, nad ainult kurnavad riiki. Selle raha võiks anda haiglatele ja lastele.
t
to päkapikk/ 5. veebruar 2018, 20:02
Lastele ja puuetega inimestele andmine on ikka jõulutunneli ja lihtrahva lõbu.
s
sellist küll vaja ei ole,keda rahvas valinud pole./ 5. veebruar 2018, 21:08
aga Eesti rahvale sellist luksust lubada ei saagi,puhta IoIIid ju.Vist mitu "presidenti" on juba lubanud endale sellist väljaütlemist.
Valivadki järsku Etsi.
r
ruudi / 5. veebruar 2018, 18:53
Ühes on praegune president rekordiomanik Ämbrisse astumised ühe aasta jooksul

g
gräzin kui kokkuhoiupoliitik/ 5. veebruar 2018, 18:50
mäletan aega, kui Gräzin resideerus USA-s ja õpetas mingis usuorganisatsiooni hallata olevas ülikoolis. samal ajal oli ta riigikogu liige, kohal käis ca 2 korda aastas. aga täispalka võttis vastu rahuliku meelega. funktsioon oli, aga funktsioonitäitjat polnud kohal.
t
to kokkuhoiupoliitik/ 5. veebruar 2018, 19:07
sissetulekute võrdlus nagu sipelga ja elevandi tasu!!!
e
Ei loksuta/ 5. veebruar 2018, 18:48
...Igor Gräzinile meeldib lihtalt mõelda. Pole justkui liiale läinud kuid Presitenti mõttekäikudes millegi muuga asendades tekib arvestustesse viga. Arvestustes,et mõni muu Akadeemik vea parandab on juhusele asetatud lubatust suurem koormus. Juhul kui nüüd vastlapäeval sellise kelguga mäest alla sõita võib saavutada küll suurema hoo ja pikema libisemise kuid on ohtlik !!!
p
5. veebruar 2018, 18:30
Prsidenti polegi vaja. Ei ole vaja ka 101-liikmist Riigikogu ja 15 ministrit ülerahvastatud ministeeriumidega. Kui Šveits saab 6 milj.riigis palju vähemaga hakkama, siis peame ka meie saama oma mikromiljoniriigis. See kohutav priiskamine tuleb lõpetada!
n
nõus/ 5. veebruar 2018, 18:26
Sorose käpiknukku meil tõesti vaja ei ole ning kui rahvas ise valida ei saa, siis olgu ta üldse olemata.
p
Profet/ 5. veebruar 2018, 18:26
Ma mõistan, mida Gräzin tahab öelda/saavutada, kuid ma ei nõustu temaga.
Pigem ma nõustun sellega, et presidendile peaks andma rohkem volitusi, et taltsutada vajadusel kaldu vajuvat ja riigile ebalojaalset valitsust (nagu praegu), et ta saaks olla ka jätkuvalt riigi iseseisvuse garantii ja rahvast liitev (nagu kuningad, Taanis, Norras, Hollandis, Rootsis, Inglismaal jne.) ja omaks ka tugevamat ning mõjusamat VETO süsteemi.
Kõike seda hoolimata asjast, et see praegune meie residendi KT-st "seeneline" on totaalne ebaõnn, mis ebaõnn.
Ja lõpetuseks - presidendi PEAB VALIMA RAHVAS!
m
mats maalt/ 5. veebruar 2018, 21:40
Kas ma saan õigesti aru,et Profeti meelest vajame isakest tsaari? Naabritel ju on ja rahvas valib teda rõõmuga iga kord tagasi. Küll aga ei ole sealne elu küll see mida omale soovime.
t
5. veebruar 2018, 22:51
tehku siis juba papist kohe kron pähe, adepti temast nagunii ei saa.
s
sellele/ 6. veebruar 2018, 16:36
praegu võimul olevale erakonnale andis valitsuse moodustamiseks õiguse president.
k
Kallis grääzin/ 5. veebruar 2018, 18:17
Võin teile annetada selle neli senti, mis te olete sunnitud Presidendi ametikoha tõttu kaotama. Muide ma tahan küll, et meie riigil oleks haritud President!
õ
õige/ 5. veebruar 2018, 19:23
On ikka vaja, naabritel ju on ja maksab ka nii vähe, et tüja neist lastest, kellele riigil ei jätku huviringide jaoks raha ja need vähihaiged vaadaku ise kuidas hakkama saavad. Lasteaedade kohatasud on ju ka nii vajalikud väheneva rahvastikuga riigis.
Presidendi ja tema õukonnale kuluvad miljonid võetakse ju Selveri seina seest!
Ori on ikka õnnelik, kui tal isanda ees saab kogutada ja alt üles vaadata.
t
Tahtmine taevariik/ 6. veebruar 2018, 01:56
4,5 miljonit riigikassast kasutu Brüsseli käsutäitja, abikaasa ja õukonna ülalpidamiseks EI OLE neli senti!
Haritud president räägib perfektselt emakeelt ja mitut võõrkeelt! Määratu ei valda isegi emakeelt (kummaline lauseehitus, kohatud võrdlused jne), konarlik võõrkeeleoskus ja kohutav hääldus, vaatamata 12 aastale otse Euroopa keskuses.
v
VT/ 5. veebruar 2018, 18:15
Presidendi institutsioon Eestis loodi alles esimese iseseisvusaja lõpuaastail, 1937 aasta põhiseadusega. 9/10 oma sõjaeelsest iseseisvusajast sai Eesti Vabariik kenasti hakkama ilma presidendita.
r
Rahvuskogu/ 6. veebruar 2018, 02:39
Ei saanud hakkama. Põhiseaduse muutmine oli pidevalt üleval juba 1926. aastast (Põllumeestekogude eelnõu) ja teostus 1934. aastal.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee