Maailm

Hongkong keelustas elevandiluuäri (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. veebruar 2018, 13:38
Aafrika elevandid.Foto: Reuters / Scanpix
Hongkong keelustas elevandiluu ehk elevandi võhaga äritsemise. Selle aasta 1. jaanuarist keelustas selle ka Hiina, kirjutab BBC. Hiinas levinud uskumuste ja traditsioonide tõttu on tegemist suurima elevandiluu importijaga.

Hiina (sealhulgas ka autonoomne Hongkong) on seni olnud suurim elevandiluu importija. Tõsi küll, hongkonglased ise sellest väga ei huvitu, peamiselt käib sealgi äri Mandri-Hiina klientidega. Ehkki äril olid seaduslikud piirangud, toimus väga palju ka illegaalset tegevust. Alles eelmise aasta juulis leidsid Hongkongi tolliametnikud teadaolevalt ajaloo suurima, üle 7 tonni suuruse elevandiluu laadungi.

Nimelt keelustati rahvusvaheline elevandiluuga äritsemine Hongkongis juba 1989. aastal, mil siis veel Suurbritannia kontrolli all olnud regiooni varudes oli üle 670 tonni elevandiluud. Seaduste järgi tohtiski kuni praeguseni äritseda vaid 1989. aasta eel riiki toodud toorainega. Mõistagi on aga sellistes tingimustes petuäri kerge tulema.

Elevandiluuäri keelustamine toimub järk-järgult ning peaks lõplikult läbi olema 2021. aastaks. Elevandiluu smugeldamise eest saab juba sellest aastast aga kohtus palju karmimalt karistada kui seni. Nii Hiinas kui Hongkongis toimuvad ka suured reklaamikampaaniad elevandiluuäri kahjulikust mõjust.

Korvpallur Yao Ming koos elevantsiga reklaamplakatil. Foto: AFP / Scanpix

Samal teemal

Salakütid, kes elevante luu pärast jahivad, on viimase kümne aastaga surmanud üle 110 000 Aafrika elevandi. Majesteetliku looma populatsioon on praegu umbes 415 000 peal. Ka ninasarvikuid kütitakse nende sarvede pärast.

Miks imporditakse umbes 70 protsenti elevandiluust just Hiinasse? Esiteks on asi suuresti traditsioonis. Hiinas on elevandiluud läbi aegade väärismaterjaliks peetud, samuti tehakse sellest talismane, mida usutakse õnne toovat. Elevandiluu on jõukuse märgiks ning vahel kasutatakse seda ka rahvameditsiinis. Samadel põhjustel püsib nõudlus ninasarvikute sarvede järele. Siiski on rahva teadlikkus tõusnud ning mõnedel andmetel pooldab kuni 95 protsenti elanikkonnast elevandiluuäri lõppemist ja elevantide kaitsmist.

„Ainult elevandid peaksid elevandiluud omama!“ Elevandiluuäri vastased protestivad Hongkongis.Foto: Reuters / Scanpix

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee