Jüri Ratas täna Põlva Vabadussamba juures peetud Tartu Rahu mälestusürituselFoto: Valitsuse kommunikatsioonibüroo
Toimetas Denes Kattago 2. veebruar 2018 12:17
Peaminister Jüri Ratas ütles täna Põlva Vabadussamba juures peetud mälestusüritusel, et ainult tänu meie julgete esivanemate panusele saame tähistada Tartu rahu 98. aastapäeva ning peagi ka Eesti Vabariigi juubelit. 

Ratase sõnul kestab Eesti Vabariik 100 programm märgiliselt just 2. veebruarini 2020, mil möödub sajand Tartu rahulepingu allkirjastamisest. "Selle ajaloolise lepingu roll meie omariikluse loos on hindamatu," ütles ta.

Tema sõnul tuleb austada Eesti vapraid sõjamehi, kes seisid meie iseseisva riigi eest Vabadussõjas, samuti kõiki, kes neid selles võitluses toetasid. "Eestimaa meeste ja naiste kangelasteod jäävad meiega igavesti. Loomulikult peame väärika mälestushetke langenute auks ja täname neid suurima ohvri eest, mida inimene saab oma kodumaale tuua," lausus peaminister.

2. veebruaril 1920 kirjutati Tartus alla rahulepingule Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Tartu rahuga lõpetati Vabadussõda ja Venemaa tunnustas tingimusteta ja igaveseks Eesti Vabariigi iseseisvust. Rahuleping vormistas Eesti täieliku võidu Vabadussõjas ning oli esimeseks suureks saavutuseks noore riigi välissuhtluses.

Peaministri kõne täismahus